"Način na koji je govorio o Putinu, ili o severnokorejskom lideru, osim kritičkih primedbi koje je dao... uvek je postojala neka vrsta fascinacije čistom snagom onoga što ovi ljudi mogu da urade", rekla je Angela Merkel u interjvuu za CNN.
Bivša nemačka kancelarka je govorila o burnom odnosu sa bivšim predsednikom, za koga je navela da želi administraciju bez "opterećenja".
"Moj utisak je uvek bio da je sanjao o tome da možda prevlada nad svim tim parlamentarnim telima za koje je smatrao da su mu na neki način teret i da želi sam da odlučuje o stvarima. Ne možete to pomiriti sa demokratskim vrednostima", rekla je Merkel.
Ona je navela da Donald Tramp "živi od nekonvencionalnog ponašanja" i često pokušava da "ostavi utisak".
"Rat u Ukrajini igra moći"
Merkel je u svojoj novoj knjizi "Sloboda: Memoari 1954 - 2021" pisala o njenih 16 godina liderstva u Nemačkoj.
Napad Rusije na Ukrajinu do kojeg je došlo nakon njenog mandata, Merkel je nazvala "igrom moći". Ona je predvidela da bi Tramp mogao da pomogne u okončanju sukoba kao što je obećao, ali je pozvala Ukrajinu da prihvati sporazum sa "bezbednosnim garancijama".
Uprkos relativno srdačnim odnosima između Moskve i Evrope, bivša nemačka kancelarka je rekla da su stvari počele da se pogoršavaju nakon samita Severnoatlantskog saveza 2008. u rumunskoj prestonici Bukureštu.
NATO je, kako je podsetila, najavio da će se i Ukrajina i Gruzija na kraju pridružiti odbrambenom savezu, ne dajući im plan kako da dotle dođu.
"Bila sam čvrsto ubeđena da Putin neće dozvoliti da se to desi bez preduzimanja mera, pa sam mislila da je pogrešno stavljati ovo na dnevni red u to vreme", istakla je ona.
Pregovori sa Putinom težak zadatak
Merkel je upozorila da su pregovori sa Vladimirom Putinom težak zadatak i podsetila da se suočila sa ruskim liderom povodom invazije na Krim 2014. godine, operacije koju je Kremlj prvobitno želeo da zamagli, tvrdeći da vojnici koji se bore u Ukrajini nisu deo moskovske vojske. Ona je napomenula da joj je Putin kasnije priznao da je "lagao" o tome.
"Došlo je do prekretnice u našem odnosu. Sasvim je jasno da sam morala da budem izuzetno oprezna u pristupu prema njemu. Dakle, ne možete da verujete samo u dogovor sa njim - to je apsolutno tačno. Pregovori o okončanju rata u Ukrajini moraju Kijevu da obezbede bezbednosne garancije", istakla je Merkel.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)