Ekspert za međunarodne odnose: Kraj Asadove ere, za očekivati je da mu Rusija da utočište
Profesor međunarodnih odnosa Mirko Dautović je, povodom situacije u Siriji, analizirao krizu i velike promene koje su se desile u toj zemlji, a tim povodom rekao je da je brzina kojom su pobunjenici zauzeli gradove u Siriji iznenađujuća.
Situacija u Siriji izuzetno je napeta, a naoružani proturski pobunjenici i teroristi zauzeli su za samo desetak dana velike gradove, zajedno sa ključnim Damaskom i time sa vlasti svrgli Bašara al Asada koji je podneo ostavku na mesto predsednika.
Dautović je za Tanjug ocenio da je iznenađen zbog činjenice da se sve desilo u kratkom vremenskom roku i da sirijska armija zajedno sa snagama lojalnim Asadu gotovo da nije uspela da pruži ozbiljniji otpor.
Završena je dvadesetčetvorogodišnja vladavina sirijskog predsednika Bašara al Asada, nakon više od 13 godina rata, stotine hiljada ubijenih i miliona raseljenih.
Režim Bašara al Asada srušen je posle gotovo 14 godina građanskog rata. Sirijski pobunjenici saopštili su da su ušli u glavni grad Damask, a vojska nije pružala nikakav otpor. Asad je u nedelju rano ujutru napustio Damask u nepoznatom pravcu, a posle njegovog odlaska, Sirijci su slavili na ulicama.
Zbog eskalacije na terenu, ambasador Republike Srbije u Damasku i osoblje Ambasade privremeno su izmešteni sa teritorije Sirije, rečeno je u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP).
"Izuzetno sam iznenađen, da vlast Bašara al Asada nije mogla da pruži otpor, čak i najmanji otpor u napredovanju opozicionih snaga, pad Damaska samo deset dana od početka pobune u Alepu govori o brzini kojom se odvijala situacija", rekao je on.
Naglasio je da bi, što se tiče sudbine Bašara al Asada, bilo najrealnije da je utočište potražio u Rusiji, Emiratima ili Iranu, ali da o tome još nema zvaničnih informacija.
"Saopštenje ruskog ministarstva spoljnih poslova navelo je da je Asad odlučio da se povuče i po tome možete videti da se Rusija i dalje smatra njegovim ličnim zaštitnikom. Za očekivati je da će upravo Rusija biti ta koja će mu dati utočište", rekao je Mirko Dautović.
Bez podrške Hezbolaha, Rusije i Irana
Ovo je, kako je rekao, kraj Asadove ere i da saopštenje o povlačenju dolazi u trenutku kada više od te vlasti više nije ostalo ništa.
Do ovakve situacije, kako je ocenio za Tanjug, došlo je zbog toga što je režim branjen samo angažovanjem sopstvene vojske dok su ruske, iranske trupe i Hezbolah u ovom trenutku preokupirane delovanjem na drugim teritorijama.
"U pitanju je duboko korumpiran sistem, ti vojnici nisu plaćeni već mesecima, njihova oprema nije obnovljena tako da je moral kod takve vojske gotovo nepostojeći", istakao je Dautović.
Ocenio je da nije bilo ozbiljnih borbi i da su mnogi veoma brzo prešli na stranu opozicionih snaga i da je Asad izgubio podršku onih koji su do juče bili na njegovoj strani.
Dodao je da izjave iz SAD govore o tome da Americi nije potrebno veliko mešanje u ovaj rat i da se verovatno očekuje povlačenje njihovih malobrojnih preostalih trupa.
Rebrendiranje pobunjenika
Kada je govorio o onima koji su preuzeli vlast, Dautović je rekao da oni pokušavaju da urade svojevrsnu promenu slike o svojim organizacijama.
"Oni su pokušali i vrlo se trude da se rebrendiraju, da se predstave kao umereni islamisti, demokratski opredeljeni, to možemo da vidimo i u oblačenju koje nije tipično za džihadiste", rekao je on.
Prvi korak bitan za njih kada je reč o međunarodnim odnosima bio bi njihovo skidanje sa liste terorističkih organizacija i skidanje sankcija Siriji, ocenio je.
Beskonačan rat?
Dodao je da je veliki broj stvari poprilično nejasan u ovom trenutku i da će se u narednom periodu bolje iskristalisati budući položaj ove države jer još nemamo dovoljan broj podataka o svemu jer se sve odvija velikom brzinom.
"Moguća situacija je i ona opcija koje se pribojavamo, da će ovo voditi ka jednom ratu koji je prosto beskonačan ukoliko ne dođe do najavljene mirne predaje vlasti, taj rat bi bio kao onaj u Libanu koji je trajao 15 godina", rekao je Dautović.
Više o situaciji u Siriji čitajte u našem LIVE BLOGU.
Donald Tramp je položio zakletvu kao 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, nakon što je na izborima 5. novembra osvojio 312 od ukupno 538 elektorskih glasova.
Prema zvaničnom kalendaru Ministarstva prosvete počelo je drugo polugodište u školama u Srbiji. Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da se nastava odvija u više od 80 odsto škola u Srbiji. Održan protest prosvetnih radnika na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Američki Senat je jednoglasno potvrdio nominaciju republikanskog senatora Marka Rubija za državnog sekretara u administraciji novog predsednika Donalda Trampa.
U požaru koji je izbio u hotelu u ski centru Kartalkaja u Turskoj poginulo je 10 ljudi, a 32 osobe su povređene, saopštio je turski ministar unutrašnjih poslova Ali Jerlikaja.
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je niz izvršnih naredbi pred svojim pristalicama na Kapitolu i u Beloj kući, među kojima je proglašenje nacionalne vanredne situacije na američko-meksičkoj granici, izlazak SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma i SZO.
Šefica vatrogasne službe u Los Anđelesu Kristin Krouli izjavila je da se taj grad suočava sa "izuzetno opasnim vremenskim uslovima", jer se očekuje da će ekstremni vetrovi dostići vrhunac do utorka ujutru.
Palestinska grupa Hamas najavila je da će sledeća grupa talaca, koja se nalazi u Gazi, biti oslobođena u subotu, kao što je planirano, objavio je Rojters.
Izvršni direktor Tesle i novoimenovani lider Odeljenja za efikasnost vlade Ilon Mask, proslavio je izbor i inauguraciju predsednika SAD Donalda Trampa, rekavši da "ovako izgleda pobeda".
Panamski kanal ostaće i dalje pod kontrolom Paname, naveo je predsednik te zemlje Hoze Raul Mulinjo, reagujući na izjavu predsednika SAD Donalda Trampa, koji je u govoru na inauguraciji rekao da će ponovo vratiti taj kanal.
Francuska je 2023. godine zaplenila rekordnu količinu ilegalno uvezenog meda koji sadrži neke sastojke Vijagre, kao i druga sredstva za jačanje potencije, saopštila je carinska služba te zemlje.
Komentari (0)