Ekspert za međunarodne odnose: Kraj Asadove ere, za očekivati je da mu Rusija da utočište
Profesor međunarodnih odnosa Mirko Dautović je, povodom situacije u Siriji, analizirao krizu i velike promene koje su se desile u toj zemlji, a tim povodom rekao je da je brzina kojom su pobunjenici zauzeli gradove u Siriji iznenađujuća.
Situacija u Siriji izuzetno je napeta, a naoružani proturski pobunjenici i teroristi zauzeli su za samo desetak dana velike gradove, zajedno sa ključnim Damaskom i time sa vlasti svrgli Bašara al Asada koji je podneo ostavku na mesto predsednika.
Dautović je za Tanjug ocenio da je iznenađen zbog činjenice da se sve desilo u kratkom vremenskom roku i da sirijska armija zajedno sa snagama lojalnim Asadu gotovo da nije uspela da pruži ozbiljniji otpor.
Završena je dvadesetčetvorogodišnja vladavina sirijskog predsednika Bašara al Asada, nakon više od 13 godina rata, stotine hiljada ubijenih i miliona raseljenih.
Režim Bašara al Asada srušen je posle gotovo 14 godina građanskog rata. Sirijski pobunjenici saopštili su da su ušli u glavni grad Damask, a vojska nije pružala nikakav otpor. Asad je u nedelju rano ujutru napustio Damask u nepoznatom pravcu, a posle njegovog odlaska, Sirijci su slavili na ulicama.
Zbog eskalacije na terenu, ambasador Republike Srbije u Damasku i osoblje Ambasade privremeno su izmešteni sa teritorije Sirije, rečeno je u Ministarstvu spoljnih poslova (MSP).
"Izuzetno sam iznenađen, da vlast Bašara al Asada nije mogla da pruži otpor, čak i najmanji otpor u napredovanju opozicionih snaga, pad Damaska samo deset dana od početka pobune u Alepu govori o brzini kojom se odvijala situacija", rekao je on.
Naglasio je da bi, što se tiče sudbine Bašara al Asada, bilo najrealnije da je utočište potražio u Rusiji, Emiratima ili Iranu, ali da o tome još nema zvaničnih informacija.
"Saopštenje ruskog ministarstva spoljnih poslova navelo je da je Asad odlučio da se povuče i po tome možete videti da se Rusija i dalje smatra njegovim ličnim zaštitnikom. Za očekivati je da će upravo Rusija biti ta koja će mu dati utočište", rekao je Mirko Dautović.
Bez podrške Hezbolaha, Rusije i Irana
Ovo je, kako je rekao, kraj Asadove ere i da saopštenje o povlačenju dolazi u trenutku kada više od te vlasti više nije ostalo ništa.
Do ovakve situacije, kako je ocenio za Tanjug, došlo je zbog toga što je režim branjen samo angažovanjem sopstvene vojske dok su ruske, iranske trupe i Hezbolah u ovom trenutku preokupirane delovanjem na drugim teritorijama.
Foto: Tanjug/Yorgos Karahalis
"U pitanju je duboko korumpiran sistem, ti vojnici nisu plaćeni već mesecima, njihova oprema nije obnovljena tako da je moral kod takve vojske gotovo nepostojeći", istakao je Dautović.
Ocenio je da nije bilo ozbiljnih borbi i da su mnogi veoma brzo prešli na stranu opozicionih snaga i da je Asad izgubio podršku onih koji su do juče bili na njegovoj strani.
Dodao je da izjave iz SAD govore o tome da Americi nije potrebno veliko mešanje u ovaj rat i da se verovatno očekuje povlačenje njihovih malobrojnih preostalih trupa.
Rebrendiranje pobunjenika
Kada je govorio o onima koji su preuzeli vlast, Dautović je rekao da oni pokušavaju da urade svojevrsnu promenu slike o svojim organizacijama.
"Oni su pokušali i vrlo se trude da se rebrendiraju, da se predstave kao umereni islamisti, demokratski opredeljeni, to možemo da vidimo i u oblačenju koje nije tipično za džihadiste", rekao je on.
Foto:Tanjug/AP/Omar Sanadiki
Prvi korak bitan za njih kada je reč o međunarodnim odnosima bio bi njihovo skidanje sa liste terorističkih organizacija i skidanje sankcija Siriji, ocenio je.
Beskonačan rat?
Dodao je da je veliki broj stvari poprilično nejasan u ovom trenutku i da će se u narednom periodu bolje iskristalisati budući položaj ove države jer još nemamo dovoljan broj podataka o svemu jer se sve odvija velikom brzinom.
"Moguća situacija je i ona opcija koje se pribojavamo, da će ovo voditi ka jednom ratu koji je prosto beskonačan ukoliko ne dođe do najavljene mirne predaje vlasti, taj rat bi bio kao onaj u Libanu koji je trajao 15 godina", rekao je Dautović.
Više o situaciji u Siriji čitajte u našem LIVE BLOGU.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Jermenska Ambasada u Srbiji i Udruženje Jermena iz Vrnjačke Banje obeležili su u Zemunskom parku kod Jermenskog Haćkara 110 godina od izvršenja genocida nad Jermenima. Vence su položili predstavnici 11 ambasada.
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će Srbiju zahvatiti obimne padavine ovog popodneva, a jak grad pao je kod Lajkovca, bujica oštetila deo auto-puta kod Smedereva-
RTS je blokiran već devet dana, a prethodnom Savetu REM mandat je istekao 4. novembra. Kako će izgledati izbor novog Saveta REM, pitali smo novinara i bivšeg državnog sekretara Ministarstva za informisanje Aleksandra Gajovića i nekadašnjeg člana Saveta REM Slobodana Cvejića.
Evropska komesarka za proširenje i šefica diplomatije Evropske unije, Marta Kos i Kaja Kalas, nakon dužeg odlaganja stižu u Srbiju. Posete će biti odvojene, a sa sobom će doneti "paket" tema. O značaju ovih poseta razgovarali smo sa Slobodanom Zečevićem, direktorom Instituta za evropske studije.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski priznao je da su današnji razgovori u Londonu o postizanju mira u Ukrajini bili obeleženi emocijama i izrazio nadu da će buduće zajedničko angažovanje Kijeva sa zapadnim partnerima dovesti do mira.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp rekao je da je izjava ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog o tome da Kijev ne može da prizna odvajanje Krima vrlo štetna za mirovne pregovore sa Rusijom.
Sahrani pape Franje 26. aprila na Trgu svetog Petra u Vatikanu prisustvovaće više desetina lidera najmoćnijih zemalja sveta, kao i zemalja sa dominantno hrišćanskim i katoličkim stanovništvom.
Džejms Ozgud, koji je osuđen na smrt u američkoj saveznoj državi Alabama, zatražio je da se izvrši njegovo pogubljenje, navodeći da veruje u izreku "oko za oko, zub za zub".
Britansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su odloženi mirovni pregovori o Ukrajini sa američkim i evropskim kolegama na ministarskom nivou, koji su bili zakazani sa sredu u Londonu.
Telo pape Franje preneto je iz rezidencije Kasa Santa Marta u Baziliku Svetog Petra, gde će vernici naredna tri dana moći da mu odaju poštu. Kovčeg sa njegovim telom je položen i vernici u velikom broju dolaze da mu se poklone.
Komentari (0)