Poništavanje izbora u Rumuniji: Optuženi Rusija i Tik-tok, vrhunac političke krize u zemlji
Ustavni sud Rumunije proglasio je predsedničke izbore nevažećim - zbog ruskog uticaja. Ta odluka ima prizvuk stranačkog uticaja i produbljuje ionako duboku političku krizu u toj zemlji, piše Dojče vele (DW).
Kraj političkih turbulencija u Rumuniji nije na vidiku. Pre nešto manje od dve nedelje Kalin Đorđesku, uglavnom nepoznati Tik-tok kandidat koji zastupa desničarske, proruske i ezoterične stavove, potpuno neočekivano pobedio je u prvom krugu predsedničkih izbora.
Međutim, manje od 36 sati pre početka drugog kruga, rumunski Ustavni sud je u petak (6. decembar) proglasio prvi krug izbora nevažećim. To znači da kompletan proces predsedničkih izbora mora ponovo da se organizuje. Ta odluka predstavlja vrhunac političke krize proteklih sedmica, čije posledice se još ne mogu u potpunosti sagledati, piše DW.
Ustavni sud je doneo tu odluku nakon što je početkom sedmice prvi krug izbora proglasio validnim. Razlog za tu promenu su nove informacije o uticaju na izbore putem Tik-toka, o finansiranju Đorđeskuove kampanje i ruskom mešanju u izbore.
Tužioci i policijski istražitelji u Rumuniji u subotu su krenuli da vrše pretrese kuća, dan nakon što je Ustavni sud poništio predsedničke izbore zbog sumnje u rusko mešanje u korist kandidata krajnje desnice, prenosi AFP.
Ustavni sud Rumunije poništio je rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, nakon što su bezbednosni dokumenti deklasifikovani, a saopšteno je i da proces mora da se ponovi, javlja Rojters.
Nakon efere i sumnje da se društvena mreža TikTok umešala u rumunske predsedničke izbore, na kojima je iznenada u prvom krugu pobedio krajnji desničar Kalin Đorđesku, Ustavni sud je doneo odluku da se ponovi brojanje glasova.
U sredu je aktuelni predsednik Rumunije Klaus Johanis objavio tajna dokumenta obaveštajnih službi koja sadrže detalje o tim dešavanjima, pri čemu je deo njih bio neodređen. Tako se u dokumentima ruski uticaj na izbore spominje samo indirektno, bez eksplicitnog imenovanja Rusije. Međutim, američki državni sekretar Entoni Blinken u četvrtak je direktno optužio Rusiju za mešanje u rumunske predsedničke izbore.
Odluka Ustavnog suda izazvala je podeljene reakcije u rumunskoj javnosti i politici: jedni su izrazili šok i zgražavanje, dok su je drugi podržali.
Elena Laskoni, kandidatkinja koja je ušla u drugi krug izbora i liderka progresivno-liberalne stranke Savez Spasimo Rumuniju (USR), nazvala je odluku nezakonitom i nemoralnom, i izjavila: "Rumunska država gazi demokratiju".
"Pakt s narodom i Bogom"
Aktuelni premijer i lider Socijaldemokratske partije (PSD), Marsel Čolaku, koji je dugo bio favorit u prvom krugu izbora, ocenio je da je ta odluka "jedino ispravno rešenje nakon objavljivanja tajnih dokumenata".
Prema njegovim rečima, izborni rezultati su "očigledno iskrivljeni zbog ruskog uticaja".
AP Photo/Andreea Alexandru
Desničarski predsednički kandidat Kalin Đorđesku nazvao je odluku Ustavnog suda "državnim udarom" i komentarisao je u svom uobičajenom mesijanskom stilu: "Korumpirani sistem pokazao je svoje pravo lice i sklopio pakt s đavolom. Ja sam, međutim, sklopio pakt s rumunskim narodom i Bogom".
I drugi desničarski političari takođe su govorili o "puču", ali su iz desničarske stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna (AUR) ipak pozvali svoje pristalice na smirenost i uzdržavanje od protesta.
Bez nereda, ali politička paraliza
Kada je rumunski predsednik Klaus Johanis u petak uveče dao izjavu povodom odluke Ustavnog suda, činilo se da se trudi da pronađe prave reči. U kratkom obraćanju, tonom koji je zvučao ukočeno i birokratski, izjavio je da je Rumunija stabilna, sigurna, demokratska zemlja i da "nije u problemima".
Johanis je najavio da će, u skladu s Ustavom, ostati predsednik sve dok njegov naslednik ne bude inaugurisan. I obećao: "Nastaviću da se angažujem za zemlju kao i do sada".
Foto: AP/Andreea Alexandru
Međutim, u proteklim godinama Johanis se suočavao s kritikama zbog pasivnosti i nedostatka odlučnosti.
Strahovi od nemira nisu se ostvarili u petak uveče. Generalno gledano, nasilni sukobi su malo verovatni.
Stravična iskustva tokom krvavog ustanka protiv diktatora Čaušeskua u decembru 1989. godine i haotičnih meseci nakon toga, posebno nasilnih marševa rudara iz doline Jiu prema Bukureštu, i dalje su traumatična za mnoge ljude. Većina javnosti želi po svaku cenu da izbegne takve scenarije. Rumunska žandarmerija, koja je uz policiju odgovorna za javnu bezbednost i red, demantovala je u petak da je stavljena u stanje povećane pripravnosti.
Kriza poverenja u pravosuđe
Stvarna opasnost, s druge strane, jeste politički vakuum u narednim mesecima. Nova runda predsedničkih izbora verovatno će moći da se održi tek u martu. Aktuelni predsednik Klaus Johanis nije snažan akter.
Takođe, formiranje nove vlade nakon parlamentarnih izbora održanih pretprošle nedelje (1. decembar) moglo bi da potraje mesecima, jer Rumunija i dalje ostaje u modusu izborne kampanje. Time joj preti duža politička paraliza.
Odluka Ustavnog suda mogla bi dodatno da produbi duboku krizu poverenja rumunskog društva u državu i demokratske institucije. Presuda od petka samo je najnovija u nizu odluka kojima se sud - i pravosuđe generalno - diskreditovao u očima mnogih ljudi u Rumuniji.
Početkom oktobra 2024. Ustavni sud isključio je ekstremno desničarsku predsedničku kandidatkinju Dijana Šošoake iz izborne trke, navodeći da su njene političke izjave "nespojive s vrednostima demokratije" i da ugrožavaju članstvo Rumunije u EU i NATO. Istovremeno, Kalin Đorđesku i lider AUR George Simion, koji i sami često kritikuju EU i NATO, a veličaju antisemitske legionarske fašiste Rumunije iz perioda između dva svetska rata, nisu bili isključeni iz izbora.
"Zemlja neograničenih mogućnosti"
Političke glasine u Rumuniji sugerišu da su vladajuće socijaldemokrate, koji dominiraju državom i administracijom već 35 godina, zamislili scenario u kojem bi premijer i lider PSD Marsel Čolaku i lider AUR Simion dospeli u drugi krug izbora - koji bi Čolaku potom osvojio.
Sada su mnogi Rumuni uvereni da je Ustavni sud ponovo delovao kao produžena ruka političkog establišmenta - nakon što u prvom krugu predsedničkih izbora ništa nije išlo po tim planovima, da bi na kraju Đorđesku završio na prvom, a Elena Laskoni na drugom mestu.
Foto: Tanjug/AP/Vadim Ghirda
Ako je verovati pričama po kuloarima, pre svega je Elena Laskoni ta koja predstavlja pretnju starim sistemskim strankama, jer ona i njena stranka ozbiljno shvataju borbu protiv korupcije i druge neophodne reforme.
Istaknuti rumunski pravnik i bivši sudija Kristi Danilet, koji je već dugi niz godina aktivan u organizacijama civilnog društva, sarkastično je prokomentarisao odluku Ustavnog suda na Fejsbuku: "Sud je doneo načelnu odluku kojom se mogu ispraviti sve greške. Rumunija je postala zemlja neograničenih mogućnosti".
Rumunski premijer Marsel Čolaku izjavio je, nakon glasanja na parlamentarnim izborima, da Rumuni biraju između stabilnosti i haosa, između razvoja i nedostatka sredstava za isplatu penzija i plata.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV NEDELJE ( R )
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
PRESEK PLUS ( R )
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila selekciju Južnoafričke Republike na startu Svetskog prvenstva u vaterpolu. Fantastičnu igru ispratio je i rezultat, pa su "delfini" slavili sa 27:3 (8:0, 6:3, 4:0, 9:0).
Pre ukučenja na most Gazela u Beogradu došlo je do lančanog sudara, jedna osoba je vozilom Hitne pomoći prevezena u zdravstvenu ustanovu, nezvanično saznaje Newsmax Balkans.
Arheolozi i stručnjaci počeli su iskopavanja masovne, neobeležene grobnice u irskom gradu Čum, u okrugu Golvej, gde su katoličke časne sestre pre više od sto godina sahranile na stotine beba.
Dve žene nastradale su u pucnjavi koja se dogodila u crkvi u gradu Leksington, u američkoj saveznoj državi Kentaki, nakon što je muškarac ranio policajca tokom saobraćajne kontrole, saopštila je lokalna policija.
Kamerunski predsednik Pol Bija, koji ima 92 godine, najavio je da će ponovo biti kandidat na predsedničkim izborima zakazanim za 12. oktobar 2025. godine.
Crni džip uleteo je velikom brzinom, kasno tokom prethodne noći, iz još nepoznatih razloga, u baštu restorana u atinskoj čevtrti Kolonaki, a prema podacima nadležnih službi, u nesreći je povređeno 11 osoba.
Evropska unija odložiće uvođenje recipročnih carina Sjedinjenim Američkim Državama, koje je trebalo da stupe na snagu u ponedeljak, izjavila je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen.
Zaposleni u Službi bezbednosti Ukrajine (SBU) tokom specijalne operacije likvidirali su agente ruskih specijalnih službi, koji su po nalogu Federalne službe bezbednosti (FSB) Rusije izvršili ubistvo pukovnika SBU u Kijevu, saopštila je SBU na Fejsbuku.
Najmanje pret osoba je povređeno, a jedna je uhapšena u gradu Tore-Pačeko, na jugoistoku Španije tokom žestokih sukoba između krajnje desničarskih grupa, lokalnih stanovnika i migranata iz severne Afrike, nakon što su nepoznati napadači napali starijeg muškarca početkom nedelje.
Deset godina nakon što su britanski poslanici na referendumu izglasali izlazak Velike Britanije iz Evropske unije, novo istraživanje pokazuje da većina građana četiri najveće članice EU podržava njen povratak, ali ne pod istim povlašćenim uslovima koje je ranije imala.
Komentari (0)