Poništavanje izbora u Rumuniji: Optuženi Rusija i Tik-tok, vrhunac političke krize u zemlji
Ustavni sud Rumunije proglasio je predsedničke izbore nevažećim - zbog ruskog uticaja. Ta odluka ima prizvuk stranačkog uticaja i produbljuje ionako duboku političku krizu u toj zemlji, piše Dojče vele (DW).
Kraj političkih turbulencija u Rumuniji nije na vidiku. Pre nešto manje od dve nedelje Kalin Đorđesku, uglavnom nepoznati Tik-tok kandidat koji zastupa desničarske, proruske i ezoterične stavove, potpuno neočekivano pobedio je u prvom krugu predsedničkih izbora.
Međutim, manje od 36 sati pre početka drugog kruga, rumunski Ustavni sud je u petak (6. decembar) proglasio prvi krug izbora nevažećim. To znači da kompletan proces predsedničkih izbora mora ponovo da se organizuje. Ta odluka predstavlja vrhunac političke krize proteklih sedmica, čije posledice se još ne mogu u potpunosti sagledati, piše DW.
Ustavni sud je doneo tu odluku nakon što je početkom sedmice prvi krug izbora proglasio validnim. Razlog za tu promenu su nove informacije o uticaju na izbore putem Tik-toka, o finansiranju Đorđeskuove kampanje i ruskom mešanju u izbore.
Tužioci i policijski istražitelji u Rumuniji u subotu su krenuli da vrše pretrese kuća, dan nakon što je Ustavni sud poništio predsedničke izbore zbog sumnje u rusko mešanje u korist kandidata krajnje desnice, prenosi AFP.
Ustavni sud Rumunije poništio je rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, nakon što su bezbednosni dokumenti deklasifikovani, a saopšteno je i da proces mora da se ponovi, javlja Rojters.
Nakon efere i sumnje da se društvena mreža TikTok umešala u rumunske predsedničke izbore, na kojima je iznenada u prvom krugu pobedio krajnji desničar Kalin Đorđesku, Ustavni sud je doneo odluku da se ponovi brojanje glasova.
U sredu je aktuelni predsednik Rumunije Klaus Johanis objavio tajna dokumenta obaveštajnih službi koja sadrže detalje o tim dešavanjima, pri čemu je deo njih bio neodređen. Tako se u dokumentima ruski uticaj na izbore spominje samo indirektno, bez eksplicitnog imenovanja Rusije. Međutim, američki državni sekretar Entoni Blinken u četvrtak je direktno optužio Rusiju za mešanje u rumunske predsedničke izbore.
Odluka Ustavnog suda izazvala je podeljene reakcije u rumunskoj javnosti i politici: jedni su izrazili šok i zgražavanje, dok su je drugi podržali.
Elena Laskoni, kandidatkinja koja je ušla u drugi krug izbora i liderka progresivno-liberalne stranke Savez Spasimo Rumuniju (USR), nazvala je odluku nezakonitom i nemoralnom, i izjavila: "Rumunska država gazi demokratiju".
"Pakt s narodom i Bogom"
Aktuelni premijer i lider Socijaldemokratske partije (PSD), Marsel Čolaku, koji je dugo bio favorit u prvom krugu izbora, ocenio je da je ta odluka "jedino ispravno rešenje nakon objavljivanja tajnih dokumenata".
Prema njegovim rečima, izborni rezultati su "očigledno iskrivljeni zbog ruskog uticaja".
AP Photo/Andreea Alexandru
Desničarski predsednički kandidat Kalin Đorđesku nazvao je odluku Ustavnog suda "državnim udarom" i komentarisao je u svom uobičajenom mesijanskom stilu: "Korumpirani sistem pokazao je svoje pravo lice i sklopio pakt s đavolom. Ja sam, međutim, sklopio pakt s rumunskim narodom i Bogom".
I drugi desničarski političari takođe su govorili o "puču", ali su iz desničarske stranke Alijansa za ujedinjenje Rumuna (AUR) ipak pozvali svoje pristalice na smirenost i uzdržavanje od protesta.
Bez nereda, ali politička paraliza
Kada je rumunski predsednik Klaus Johanis u petak uveče dao izjavu povodom odluke Ustavnog suda, činilo se da se trudi da pronađe prave reči. U kratkom obraćanju, tonom koji je zvučao ukočeno i birokratski, izjavio je da je Rumunija stabilna, sigurna, demokratska zemlja i da "nije u problemima".
Johanis je najavio da će, u skladu s Ustavom, ostati predsednik sve dok njegov naslednik ne bude inaugurisan. I obećao: "Nastaviću da se angažujem za zemlju kao i do sada".
Foto: AP/Andreea Alexandru
Međutim, u proteklim godinama Johanis se suočavao s kritikama zbog pasivnosti i nedostatka odlučnosti.
Strahovi od nemira nisu se ostvarili u petak uveče. Generalno gledano, nasilni sukobi su malo verovatni.
Stravična iskustva tokom krvavog ustanka protiv diktatora Čaušeskua u decembru 1989. godine i haotičnih meseci nakon toga, posebno nasilnih marševa rudara iz doline Jiu prema Bukureštu, i dalje su traumatična za mnoge ljude. Većina javnosti želi po svaku cenu da izbegne takve scenarije. Rumunska žandarmerija, koja je uz policiju odgovorna za javnu bezbednost i red, demantovala je u petak da je stavljena u stanje povećane pripravnosti.
Kriza poverenja u pravosuđe
Stvarna opasnost, s druge strane, jeste politički vakuum u narednim mesecima. Nova runda predsedničkih izbora verovatno će moći da se održi tek u martu. Aktuelni predsednik Klaus Johanis nije snažan akter.
Takođe, formiranje nove vlade nakon parlamentarnih izbora održanih pretprošle nedelje (1. decembar) moglo bi da potraje mesecima, jer Rumunija i dalje ostaje u modusu izborne kampanje. Time joj preti duža politička paraliza.
Odluka Ustavnog suda mogla bi dodatno da produbi duboku krizu poverenja rumunskog društva u državu i demokratske institucije. Presuda od petka samo je najnovija u nizu odluka kojima se sud - i pravosuđe generalno - diskreditovao u očima mnogih ljudi u Rumuniji.
Početkom oktobra 2024. Ustavni sud isključio je ekstremno desničarsku predsedničku kandidatkinju Dijana Šošoake iz izborne trke, navodeći da su njene političke izjave "nespojive s vrednostima demokratije" i da ugrožavaju članstvo Rumunije u EU i NATO. Istovremeno, Kalin Đorđesku i lider AUR George Simion, koji i sami često kritikuju EU i NATO, a veličaju antisemitske legionarske fašiste Rumunije iz perioda između dva svetska rata, nisu bili isključeni iz izbora.
"Zemlja neograničenih mogućnosti"
Političke glasine u Rumuniji sugerišu da su vladajuće socijaldemokrate, koji dominiraju državom i administracijom već 35 godina, zamislili scenario u kojem bi premijer i lider PSD Marsel Čolaku i lider AUR Simion dospeli u drugi krug izbora - koji bi Čolaku potom osvojio.
Sada su mnogi Rumuni uvereni da je Ustavni sud ponovo delovao kao produžena ruka političkog establišmenta - nakon što u prvom krugu predsedničkih izbora ništa nije išlo po tim planovima, da bi na kraju Đorđesku završio na prvom, a Elena Laskoni na drugom mestu.
Foto: Tanjug/AP/Vadim Ghirda
Ako je verovati pričama po kuloarima, pre svega je Elena Laskoni ta koja predstavlja pretnju starim sistemskim strankama, jer ona i njena stranka ozbiljno shvataju borbu protiv korupcije i druge neophodne reforme.
Istaknuti rumunski pravnik i bivši sudija Kristi Danilet, koji je već dugi niz godina aktivan u organizacijama civilnog društva, sarkastično je prokomentarisao odluku Ustavnog suda na Fejsbuku: "Sud je doneo načelnu odluku kojom se mogu ispraviti sve greške. Rumunija je postala zemlja neograničenih mogućnosti".
Rumunski premijer Marsel Čolaku izjavio je, nakon glasanja na parlamentarnim izborima, da Rumuni biraju između stabilnosti i haosa, između razvoja i nedostatka sredstava za isplatu penzija i plata.
Predstavlja nastavak centralne informativne emisije „Presek“ i sastavni je deo popodnevnog informativnog bloka. Podrazumeva razgovor u studiju sa stručnim sagovornicima na temu dana u prepoznatljivom maniru Newsmaxa. Dinamika, stručnost, aktuelnost, više strana.
specijal
19:30
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specjial
21:00
PRESEK PLUS
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
U akciji suzbijanja nelegalne gradnje uhapšeno je šest osoba, za koje postoji osnovana sumnja da su izgradili četiri stambena objekta na Ledinama u Beogradu, bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Pripadnici MUP, Odeljenja za borbu protiv korupcije Uprave kriminalističke policije, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su četiri osobe zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile krivično delo zloupotreba službenog položaja.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata. Pripadnici UKP-a su po nalogu VJT u Beogradu priveli i Novaka Stajića, njegovog brata. U toku je hapšenje i više investitora.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
Uprava kriminalističke policije je po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu počela sa pretresima i privođenjima osumnjičenih na više lokacija u Nišu u nastavku akcije borbe protiv korupcije. Bivša gradonačelnica Dragana Sotirovski privedena je na graničnom prelazu Preševo.
Nemački kancelar Olaf Šolc razgovarao je popodne telefonom sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim, o trenutnoj vojnoj i humanitarnoj situaciji, kao i o načinima postizanja pravednog mira u Ukrajini, saopšteno je iz Šolcovog kabineta.
Evropa treba da godišnje investira oko 250 milijardi evra u odbranu da bi mogla da osigura svoju bezbednost bez podrške Sjedinjenih Američkih Država, što je suma koju bi Evropska unija mogla da obezbedi, s obzirom na svoju ekonomsku snagu, navodi se u objavljenoj studiji.
Poslanica "Saveza Sara Vagenkneht" u nemačkom Bundestagu Žaklin Nastić optužila je Alternativu za Nemačku (AfD) da "patnju i nepravdu koja je učinjena Srbiji" zloupotrebljava u jeftine predizborne svrhe kako bi dobila glasove Srba iz dijaspore.
Nemački i švedski organi za sprovođenje zakona, uz podršku Evropola, izvršili su pretrese kuća tri osobe u Hamburgu u Nemačkoj i u Švedsko,j koje su osumnjičene da su povezane sa slučajem ubistva Nenada Gajanovića Gaje u Nemačkoj 1996. godine, a koji je bio umešan u kriminalne krugove.
Tim kineskih naučnika otkrio je novi koronavirus kod slepih miševa sa potencijalnim rizikom od prenošenja sa životinja na ljude, ali rizik od njegove pojave u ljudskoj populaciji na treba preuveličavati, objavio je hongkonški list "Saut čajna morning post".
Mogući sastanak američkog predsednika Donalda Trampa i ruskog predsednika Vladimira Putina umnogome će zavisiti od napretka u okončanju rata u Ukrajini, izjavio je državni sekretar SAD Marko Rubio.
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov rekao je na sastanku ministara spoljnih poslova država G20 u Južnoafričkoj Republici da je na sastanku sa američkim kolegama u Rijadu dogovoreno da "međunarodne odnose treba graditi na osnovu priznanja da svaka zemlja ima svoje nacionalne interese".
Komentari (0)