Odluka EK usledila je nakon što je London odbio da isključi ulogu Evropskog suda pravde u Britaniji u okviru resetovanja odnosa. Britanska vlada je formirala specijalno odeljenje od 100 ljudi koji bi trebalo da ponovo pregovaraju o odnosima sa EU, ali očekuje se da će Brisel tražiti slobodno kretanje mladih, pristup britanskim vodama za ribarenje, kao i bolje usklađivanje sa propisima Unije u zamenu za bliže trgovinske veze, pokazuje dokument u koji je "Telegraf" imao uvid.
EK je u ponedeljak saopštila da Britanija nije zaštitila prava građana EU koji žive u toj zemlji nakon što je formalno napustila Uniju krajem 2020. godine. To se dogodilo u tranzicionom periodu, kada je Britanija formalno bila članica EU, ali bez prava glasa dok je dogovaran sporazum o slobodnoj trgovini.
Brisel je, takođe, naveo da je bilo više propusta u britanskoj primeni evropskih propisa, što pogađa državljane EU koji u Britaniji imaju zaštićena prava na osnovu sporazuma o Bregzitu. Sporazum daje pravo boravka za 3,5 miliona građana EU u Britaniji, kao i za britanske državljane u Uniji.
Kako je navela EK, London, međutim, nije ispoštovao propise EU o slobodnom kretanju evropskih državljana. EU je, takođe, tužila Britaniju Evropskom sudu pravde i zbog nekih drugih pitanja, kao što je nepotpuna primena Protokola o Severnoj Irskoj.
Portparol britanske vlade kazao je da se navedeni slučajevi odnose na period tranzicije i da neće komentarisati pravne procedure.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)