Države tuže Trampa zbog odluke da deca imigranata rođena u SAD ne mogu dobiti američko državljanstvo
Državni tužioci iz 22 savezne države tužili su administraciju Donalda Trampa u pokušaju da blokiraju njegovu odluku - da ukine višedecenijsko pravilo da deca rođena u SAD, bez obzira na imigracioni status njihovih roditelja, automatski dobiju državljanstvo.
Harison Filds, prvi zamenik sekretara za medije u Beloj kući, izjavio je da tužbe podnete zbog odluke američkog predsednika Donalda Trampa da ukine pravilo po kom deca imigranata nerešenog pravnog statusa dobiju američko državljanstvo, predstavljaju otpor radikalne levice.
"Trampova administracija je spremna da se sa njima suoči na sudu. Radikalni levičari mogu da izaberu da se suprotstave i odbace većinsku volju naroda ili se priključe predseniku Trampu na unapređenju njegove agende", rekao je Filds.
Uredba koju je Tramp potpisao u ponedeljak uveče ostvaruje ono što je obećao u kampanji, ali je pitanje da li će zaživeti i verovatno je da će tome prethoditi duga borba na sudovima.
Šta je pravo na državljanstvo koje se stiče rođenjem?
To znači da je svako dete rođeno na teritoriji SAD američki državljanin, bez obzira na status njegovih roditelja.
Recimo, ljudi koji dođu u Ameriku turistički ili na nekoj drugoj vizi, i dete im se rodi tamo, postaju roditelji američkog državljanina.
Koje države su podnele tužbe
Države koje su tužile su Kalifornija, Masačusets, Kolorado, Nju Džersi, Delaver, Konektikat, Havaji, Mejn, Merilend, Mičigen, Minesota, Nevada, Nju Meksiko, Njujork, Severna Karolina, Rod Ajlend, Vermont, Viskonsin. Arizona, Ilinois, Oregon i država Vašington su pred federalnim sudom podneli odvojenu tužbu protiv Trampove uredbe.
To pravo je uklesano u 14. Amandman ustava i važi već decenijama, kažu oni koji podržavaju ovakvo pravo. Ali Tramp i njegovi saveznici osporavaju takvo tumačenje i kažu da moraju postojati stroži standardi za dobijanje američkog državljanstva.
Šta se navodi u Trampovoj uredbi?
Uredbom se preispituje da 14. Amandman daje pravo na automatsko državljanstvo svima koji se rode na teritoriji SAD.
Taj amandman donet je posle Građanskog rata, 1868. godine i navodi: "Svi koji su rođeni ili naturalizovani u SAD i potpadaju pod njihovu jurisdikciju, državljani su SAD i države u kojoj stanuju".
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi mogao da uvede nove sankcije Rusiji ukoliko njen predsednik, Vladimir Putin, odbije da pregovara o okončanju rata u Ukrajini.
Kanadski premijer Džastin Trudo izjavio je da će njegova zemlja "snažno" odgovoriti ako američki predsednik Donald Tramp počne da primenjuje uvođenje carina Kanadi.
Američki predsednik Donald Tramp potpisao je prvi set izvršnih naredbi pred svojim pristalicama na Kapitolu i u Beloj kući, među kojima su proglašenje nacionalne vanredne situacije na američko-meksičkoj granici, izlazak SAD iz Pariskog klimatskog sporazuma i SZO.
Tramp svojom uredbom iz toga isključuje sledeće: decu čije majke, na rođenju, nisu bile legalno u SAD i čiji očevi nisu američki državljani ili nemaju legalni stalni boravak (zelenu kartu), decu čije majke su legalno, ali privremeno u SAD i čiji očevi nisu državljani niti imaju legalan stalni boravak.
Federalnim agencijama se zabranjuje da tim kategorijama priznaju državljanstvo. Uredba stupa na snagu 19. februara.
Koja je istorija tog prava?
Pravo na državljanstvo rođenjem, koje daje 14. Amandman, nije uvek postojalo.
Recimo, do 1924. godine Kongres nije odobravao pravo na državljanstvo Indijancima rođenim na tlu SAD.
Kakve su reakcije na Trampovu uredbu?
Distrikt Kolumbija i 22 savezne države, uz grad San Francisko, podneli su tužbe federalnim sudovima u nameri da blokiraju primenu ove odluke.
Državni tužilac Nju Džersija, demokrata Met Platkin, rekao je da predsednici imaju široka ovlašćenja, ali da nisu kraljevi.
"Predsednik ne može da izbriše 14. Amandman, i tačka", kaže on.
Njegov kolega iz Konektikata, Vilijam Tong, koji je rođen u SAD i prvi je državni tužilac kineskog porekla u svojoj državi, kaže da ovu tužbu shvata lično.
"Ako ste rođeni na američkom tlu, vi ste američki državljanin, to je ono što 14. Amandman govori i šta znači. Nema legitimne pravne debate o ovom pitanju. Ali, to što je Tramp u krivu, ga neće sprečiti da nanosi ogromnu štetu američkim porodicama, poput moje".
Slučaj "Kameron"
Nedugo pošto je Tramp potpisao uredbu, grupe za zaštitu prava imigranata takođe su podnele tužbe. Ogranci Američke unije za građanske slobode (ACLU) u Nju Hempširu, Mejnu i Masačusetsu podneli su tužbe federalnom sudu i traže da se uredba proglasi neustavnom.
Navode slučaj žene "Karmen" koja je trudna, ali nije državljanka SAD. Ipak, tu živi već 15 godina i podnela je zahtev koji je na čekanju i koji bi joj mogao obezbediti stalni boravak. Otac deteta takođe nije američki državljanin.
"Lišavanje dece prava na "neprocenjivu vrednost" državljanstva je ozbiljna povreda, i onemogućava im da budu punopravni članovi američkog društva, što im pripada", navodi se u tužbi.
Roditelji i bivši učenici Osnovne škole "Jovan Dučić" i Desete gimnazije "Mihajlo Pupin" okupili su se ispred tih škola na Novom Beogradu kako bi dočekali prosvetnu inspekciju i time pružili podršku kolektivu obrazovnih ustanova koje su u obustavi rada. Inspekcijski nadzor nije obavljen.
Donald Tramp je položio zakletvu kao 47. predsednik Sjedinjenih Američkih Država, nakon što je na izborima 5. novembra osvojio 312 od ukupno 538 elektorskih glasova.
Prema zvaničnom kalendaru Ministarstva prosvete počelo je drugo polugodište u školama u Srbiji. Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da se nastava odvija u više od 80 odsto škola u Srbiji. Održan protest prosvetnih radnika na platou ispred Filozofskog fakulteta u Beogradu.
Član Upravnog odbora Advokatske komore Srbije (AKS) Vladimir Terzić smatra da obustava rada advokata ukazuje na opšti poremećaj u društvu, dok njegov kolega advokat Aleksandar Cvejić tvrdi da to ne može biti razlog štrajka, jer, prema njegovom mišljenju, ide isključivo na štetu klijenata.
Predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je da bi mogao da uvede nove sankcije Rusiji ukoliko njen predsednik, Vladimir Putin, odbije da pregovara o okončanju rata u Ukrajini.
Dvojica vođa nezapamćenog upada u Kongres u januaru 2021. godine danas su pušteni iz zatvora, nakon što ih je predsednik Doland Tramp pomilovao neposredno nakon što je u ponedeljak položio zakletvu.
Kanadski premijer Džastin Trudo izjavio je da će njegova zemlja "snažno" odgovoriti ako američki predsednik Donald Tramp počne da primenjuje uvođenje carina Kanadi.
U Kijevu je uhapšen vojni psihijatar zbog optužbe za "nezakonito bogaćenje“, jer je od početka rata u februaru 2022. godine zaradio više od milion dolara.
Meksička predsednica Klaudija Šajnbaum poručila je da američki predsednik Donald Tramp može da zove deo Meksičkog zaliva, koji zahvata teritroiju SAD, kako hoće, ali da će za njenu zemlju i za ceo svet to i dalje biti Meksički zaliv.
Aktivisti Grinpisa izbegli su stroge bezbednosne provere Svetskog ekonomskog foruma i organizovali kratak protest zbog klimatskih promena ispred glavne sale godišnjeg sastanka u Davosu.
Ruski predsednik Vladimir Putin i predsednik Kine Si Đinping sumirali su tokom razgovora putem video-veze zajedničke aktivnosti u prošloj godini i izneli nove planove za razvoj odnosa dve zemlje.
Komentari (0)