Kineski startap "prodrmao" američke AI modele, od njegovog osnivača strahuju "veliki igrači" u SAD
Stanovnici Kine slave uspeh domaćeg tehnološkog startapa DeepSeek i njegovog osnivača Lianga Venfenga, nakon što je najnoviji model veštačke inteligencije ove kompanije izazvao potres u Silikonskoj dolini i na Vol stritu.
"DeepSeek preko noći ruši američke deonice", glasi jedan od popularnih heštegova sa desetinama miliona pregleda na kineskoj društvenoj mreži Weibo.
Kako prenosi Index, više od desetak heštegova povezanih s ovom revolucionarnom tehnologijom bilo je u trendu na Weibou početkom ove sedmice, dok se DeepSeek uspeo na vrh liste međunarodnih prodavnica aplikacijama, prestigavši ChatGPT u ponedeljak.
Osnivač DeepSeeka je Liang Venfeng, hvaljen kao tehnološki vizionar koji bi mogao da pomogne Kini da stvori kulturu inovacija koja bi mogla da parira Silikonskoj dolini.
Inženjer koji je postao preduzetnik, a retko daje intervjue, poznat je po tome što zapošljava isključivo domaće talente i drži svoje AI modele otvorenog koda, omogućujući drugim kompanijama i korisnicima da ih testiraju i razvijaju.
Liang je osnovao DeepSeek 2023. godine, a najnoviji model kompanije DeepSeek R1 predstavljen je 20. januara i gotovo da može da parira svojim znatno poznatijim američkim suparnicima, uključujući OpenAI-jev GPT-4, Metin Llama i Guglov Gemini.
Prema tvrdnjama kompanije, izgradnja DeepSeek R1 koštala je manje od šest miliona dolara, što je tek delić ulaganja ostalih konkurenata.
Američka kompanija Epl saopštila je da će poboljšati primenu veštačke inteligencije (AI) nakon što su se na najnovijim modelima Ajfona pojavile netačne notifikacije poput one da je BBC javio da se osumnjičeni za ubistvo direktora američke firme za zdravstveno osiguranje navodno ubio u zatvoru.
Američka korporacija Epl objavila je nove operativne sisteme iOS 18.2, iPadOS 18.2 i macOS Sequoia 15.2 u koje je dodala brojne funkcije veštačke inteligencije Epl intelidžens (Apple Intelligence) i istovremeno integrisala alat Čet Dži-Pi-Ti (ChatGPT) firme Open AI u svog glasovnog asistenta Siri.
Američki predsednik Donald Tramp u ponedeljak je izjavio kako je ovo "poziv na buđenje" za Ameriku u njenom tehnološkom rivalstvu s Kinom.
Rođen 1985. kao sin učiteljice, Liang je odrastao u malom gradu u južnoj kineskoj pokrajini Guangdong. Prema kineskim državnim medijima, studirao je informacijsko i elektronsko inženjerstvo na prestižnom univerzitetu Žeđijang u istočnom kineskom tehnološkom središtu Hangžu.
Liang je ranije govorio o svojoj ideji treniranja velikih AI modela i "menjanja pravila igre", ali ga niko nije shvatao ozbiljno. Takvi su se poduhvati obično smatrali mogućima samo za kineske tehnološke divove poput ByteDance ili Alibabe.
Superkompjuter veličine košarkaškog terena
Liang je 2015. godine, manje od decenije nakon završetka studija, suosnovao fond High-Flyer Quant, usmeren na veštačku inteligenciju, navodi se u izveštajima državnih medija. Kompanija u svoje poslovanje integriše AI modele mašinskog učenja, prema informacijama s njene web stranice.
Istovremeno, kompanija je akumulirala kompjutersku snagu u AI superkompjuter veličine košarkaškog igrališta, postajući jedna od vodećih kineskih kompanija u pogledu kompjuterske snage - i jedina koja nije bila tehnološki gigant, prema državnoj publikaciji The Paper.
Godine 2023. Liang je osnovao DeepSeek s ciljem unapređenja opšte veštačke inteligencije - i, kako se čini, promene inovacijske kulture u Kini.
"Često govorimo da između Kine i SAD postoji razmak od jedne do dve godine, ali stvarni razmak je između originalnosti i imitacije. Ako se to ne promeni, Kina će uvek biti sledbenik", rekao je Liang u retkom medijskom intervjuu za kineski finansijsko-tehnološki medij 36Kr u aprilu prošle godine.
Uspon startapa
Uspon DeepSeeka otprilike se podudara s postupnim smirivanjem agresivne državne represije nad kineskim tehnološkim gigantima, koju su vlasti provodile kako bi ponovno uspostavile kontrolu nad inovativnim privatnim kompanijama, koje su u njihovim očima postale premoćne.
Peking takođe pridaje veliku važnost tehnološkoj samodovoljnosti, pri čemu kineski čelnici poslednjih godinu dana obećavaju jačanje nezavisnosti i snage zemlje u području tehnologije - posebno u kontekstu rastuće konkurencije sa SAD.
Čini se da je Liang u intervjuu za 36Kr prošle godine referirao na poteškoće koje uzrokuju američke kontrole izvoza tehnologije, kazavši da izazov za njegovu kompaniju nije bio novac, već zabrana pristupa "visokokvalitetnim čipovima".
Ipak, izrazio je optimizam u pogledu buduće konkurentnosti Kine.
"Kad društvo omogući inovatorima da uspeju, kolektivni način razmišljanja će se promeniti. Treba nam samo više konkretnih primera i procesa", rekao je Liang.
"Ne radimo osrednje stvari"
Kompanija koja ima timove u Pekingu i Hangžuu ostala je relativno mala, sa samo oko 140 istraživača i inženjera, što je znatno manje od velikih kompanija u Kini i SAD koje predvode razvoj AI modela.
DeepSeek zapošljava domaće talente, rekao je Liang u istom intervjuu prošle godine, opisujući svoj tim kao mlade diplomce i doktorske studente s vrhunskih kineskih fakulteta.
"Možda top 50 talenata nije u Kini, ali možda ih možemo sami stvoriti. Inovacija pre svega zahteva samopouzdanje, a to je najčešće izraženije kod mladih ljudi", rekao je, dodajući da se rad deli "prirodno".
Na službenom WeChat profilu DeepSeeka stoji: "Ne radimo osrednje stvari. Najveća pitanja rešavamo s radoznalošću i vizijom koja seže daleko u budućnost."
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit kategorično je demantovala neproverene izveštaje da je šefica kabineta predsednika Sjedinjenih Američkih država Donalda Trampa, Suzan Vajls, zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da prisustvuje događaju u Mar-a-Lagu.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
Kanadski premijer Mark Karni posetio je Belu kuću u utorak gde je prvi put razgovarao sa Donaldom Trampom i otvoreno rekao američkom predsedniku da Kanada nikada neće biti na prodaju.
Promena imena je jedna od prvih radnji koje novi papa preduzima nakon izglasavanja za poglavara Rimokatoličke crkve, a ono što je gotovo sigurno jeste da budući poglavar Rimokatoličke crkve neće izabrati ime Petar, iz poštovanja prema Svetom Petru koji je bio prvi papa.
Vlada Malte saopštila je da će izvršiti popravke na brodu sa humanitarnom pomoći za Gazu, koji su navodno bombardovala dva drona pre pet dana u međunarodnim vodama u blizini te zemlje.
Lider Čečenske Republike Ramzan Kadirov rekao je da je od ruskog predsednika Vladimira Putina zatražio razrešenje s dužnosti, usred nagađanja o lošem zdravstvenom stanju koje bi uskoro moglo da ga prisili na povlačenje.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će Sjedinjene Američke Države prestati da bombarduju Hute u Jemenu nakon što je ta grupa povezana sa Iranom rekla predstavnicima američke administracije da "više ne želi da se bori".
Zajednički centar za istraživanja (JRC), naučno telo Evropske komisije, upozorio je da se prolećna suša i toplo vreme, koji od marta pogađaju Evropu, pogoršavaju i šire na druge zemlje.
Ruski predsednik Vladimir Putin i izraelski premijer Benjamin Netanjahu razgovarali su telefonom o situaciji na Bliskom istoku i aktuelnim pitanjima u bilateralnim odnosima, saopštila je pres-služba Kremlja.
Komentari (0)