Kineski startap "prodrmao" američke AI modele, od njegovog osnivača strahuju "veliki igrači" u SAD
Stanovnici Kine slave uspeh domaćeg tehnološkog startapa DeepSeek i njegovog osnivača Lianga Venfenga, nakon što je najnoviji model veštačke inteligencije ove kompanije izazvao potres u Silikonskoj dolini i na Vol stritu.
"DeepSeek preko noći ruši američke deonice", glasi jedan od popularnih heštegova sa desetinama miliona pregleda na kineskoj društvenoj mreži Weibo.
Kako prenosi Index, više od desetak heštegova povezanih s ovom revolucionarnom tehnologijom bilo je u trendu na Weibou početkom ove sedmice, dok se DeepSeek uspeo na vrh liste međunarodnih prodavnica aplikacijama, prestigavši ChatGPT u ponedeljak.
Osnivač DeepSeeka je Liang Venfeng, hvaljen kao tehnološki vizionar koji bi mogao da pomogne Kini da stvori kulturu inovacija koja bi mogla da parira Silikonskoj dolini.
Inženjer koji je postao preduzetnik, a retko daje intervjue, poznat je po tome što zapošljava isključivo domaće talente i drži svoje AI modele otvorenog koda, omogućujući drugim kompanijama i korisnicima da ih testiraju i razvijaju.
Liang je osnovao DeepSeek 2023. godine, a najnoviji model kompanije DeepSeek R1 predstavljen je 20. januara i gotovo da može da parira svojim znatno poznatijim američkim suparnicima, uključujući OpenAI-jev GPT-4, Metin Llama i Guglov Gemini.
Prema tvrdnjama kompanije, izgradnja DeepSeek R1 koštala je manje od šest miliona dolara, što je tek delić ulaganja ostalih konkurenata.
Američka kompanija Epl saopštila je da će poboljšati primenu veštačke inteligencije (AI) nakon što su se na najnovijim modelima Ajfona pojavile netačne notifikacije poput one da je BBC javio da se osumnjičeni za ubistvo direktora američke firme za zdravstveno osiguranje navodno ubio u zatvoru.
Američka korporacija Epl objavila je nove operativne sisteme iOS 18.2, iPadOS 18.2 i macOS Sequoia 15.2 u koje je dodala brojne funkcije veštačke inteligencije Epl intelidžens (Apple Intelligence) i istovremeno integrisala alat Čet Dži-Pi-Ti (ChatGPT) firme Open AI u svog glasovnog asistenta Siri.
Američki predsednik Donald Tramp u ponedeljak je izjavio kako je ovo "poziv na buđenje" za Ameriku u njenom tehnološkom rivalstvu s Kinom.
Rođen 1985. kao sin učiteljice, Liang je odrastao u malom gradu u južnoj kineskoj pokrajini Guangdong. Prema kineskim državnim medijima, studirao je informacijsko i elektronsko inženjerstvo na prestižnom univerzitetu Žeđijang u istočnom kineskom tehnološkom središtu Hangžu.
Liang je ranije govorio o svojoj ideji treniranja velikih AI modela i "menjanja pravila igre", ali ga niko nije shvatao ozbiljno. Takvi su se poduhvati obično smatrali mogućima samo za kineske tehnološke divove poput ByteDance ili Alibabe.
Superkompjuter veličine košarkaškog terena
Liang je 2015. godine, manje od decenije nakon završetka studija, suosnovao fond High-Flyer Quant, usmeren na veštačku inteligenciju, navodi se u izveštajima državnih medija. Kompanija u svoje poslovanje integriše AI modele mašinskog učenja, prema informacijama s njene web stranice.
Istovremeno, kompanija je akumulirala kompjutersku snagu u AI superkompjuter veličine košarkaškog igrališta, postajući jedna od vodećih kineskih kompanija u pogledu kompjuterske snage - i jedina koja nije bila tehnološki gigant, prema državnoj publikaciji The Paper.
Godine 2023. Liang je osnovao DeepSeek s ciljem unapređenja opšte veštačke inteligencije - i, kako se čini, promene inovacijske kulture u Kini.
"Često govorimo da između Kine i SAD postoji razmak od jedne do dve godine, ali stvarni razmak je između originalnosti i imitacije. Ako se to ne promeni, Kina će uvek biti sledbenik", rekao je Liang u retkom medijskom intervjuu za kineski finansijsko-tehnološki medij 36Kr u aprilu prošle godine.
Uspon startapa
Uspon DeepSeeka otprilike se podudara s postupnim smirivanjem agresivne državne represije nad kineskim tehnološkim gigantima, koju su vlasti provodile kako bi ponovno uspostavile kontrolu nad inovativnim privatnim kompanijama, koje su u njihovim očima postale premoćne.
Peking takođe pridaje veliku važnost tehnološkoj samodovoljnosti, pri čemu kineski čelnici poslednjih godinu dana obećavaju jačanje nezavisnosti i snage zemlje u području tehnologije - posebno u kontekstu rastuće konkurencije sa SAD.
Čini se da je Liang u intervjuu za 36Kr prošle godine referirao na poteškoće koje uzrokuju američke kontrole izvoza tehnologije, kazavši da izazov za njegovu kompaniju nije bio novac, već zabrana pristupa "visokokvalitetnim čipovima".
Ipak, izrazio je optimizam u pogledu buduće konkurentnosti Kine.
"Kad društvo omogući inovatorima da uspeju, kolektivni način razmišljanja će se promeniti. Treba nam samo više konkretnih primera i procesa", rekao je Liang.
"Ne radimo osrednje stvari"
Kompanija koja ima timove u Pekingu i Hangžuu ostala je relativno mala, sa samo oko 140 istraživača i inženjera, što je znatno manje od velikih kompanija u Kini i SAD koje predvode razvoj AI modela.
DeepSeek zapošljava domaće talente, rekao je Liang u istom intervjuu prošle godine, opisujući svoj tim kao mlade diplomce i doktorske studente s vrhunskih kineskih fakulteta.
"Možda top 50 talenata nije u Kini, ali možda ih možemo sami stvoriti. Inovacija pre svega zahteva samopouzdanje, a to je najčešće izraženije kod mladih ljudi", rekao je, dodajući da se rad deli "prirodno".
Na službenom WeChat profilu DeepSeeka stoji: "Ne radimo osrednje stvari. Najveća pitanja rešavamo s radoznalošću i vizijom koja seže daleko u budućnost."
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
RAZUMNO
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-IZA BIOGRAFIJE
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST II
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
U Beogradu se održava veliki narodni skup "Ne damo Srbiju", sabor u organizaciji Pokreta za narod i državu, koji će trajati do 13. aprila. Centralni događaj počeo je u 19 časova, a okupljenima se obratio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je izneo pet zahteva sabora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je na saboru "Ne damo Srbiju" u Beogradu da je posle pada nadstrešnice u Novom Sadu znao da mora da se pokrene pitanje moralne odgovornosti i ponudi pomoć porodicama žrtava, a da je dva dana kasnije krenuo rušilački pohod na Gradsku kuću.
Nasilje nad psima u lažnim azilima i skloništima, malverzacije i neviđene kombinacije daleko su od očiju javnosti. O ovoj tabu temi, za emisiju "GrađaNIN", govorili su Jelena Banac iz tima za dobrobit životinja pokreta Kreni-promeni i Branko Marić, predsednik Asocijacije odgajivača nemačkih ovčara.
Rušenjem jedinog prihvatilišta za beskućnike u Beogradu više od 3.000 ljudi ostaće bez doma nad glavom, upozoravaju iz organizacije Adventistički razvojni humanitarni rad (ADRA). Najavljena je i izgradnja novog objekta, ali ono što ključno pitanje jeste gde će korisnici biti za to vreme.
Razgovor predsednika Rusije Vladimira Putina i specijalnog izaslanika predsednika SAD za Bliski istok Stiva Vitkofa je dodatni korak ka susretu lidera Rusije i SAD, ali za to se još treba pripremiti, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Birači u Ekvadoru glasaju na predsedničkim izborima na kojima se očekuje tesan izborni rezultat aktuelnog predsednika Daniela Noboe i levičarke Luise Gonzales čije bi izbor označio povratak levice na vlast.
Helikopter koji je pao u reku Hadson u Njujorku kada je poginulo šest osoba, imao je mehaničkih problema mesecima pre nesreće, prenose američki mediji.
Američki predsednik Donald Tramp produžio je za još godinu dana sankcije Rusiji i vanredno stanje koje je u toj zemlji uvela administracija njegovog prethodnika Džozefa Bajdena zbog pretnji iz Rusije.
Bivši predsednik Brazila Žair Bolsonaro, koji je u petak hospitalizovan u brazilskoj državi Rio Grande do Norte zbog bolova u stomaku, biće helikopterom prebačen u prestonicu Braziliju, prenose lokalni mediji.
Američki predsednik Donald Tramp naredio je vojsci da preduzme direktnu akciju duž južne granice prema Meksiku kako bi blokirao prelaske migranata iz razloga nacionalne bezbednosti, a primena ovih mera je već u toku u jednom sektoru granice, piše Latintajms.
Komentari (0)