Kenedi: Nisam protivnik vakcina, podržavaću Trampovu politiku o zabrani abortusa
Robert Kenedi Džunior, koga je američki predsednik Donald Tramp predložio da vodi Ministarstvo zdravlja negira je na saslušanju pred Odborom za zdravstvo Senata da je protivnik vakcina i ponovio da će podržavati Trampovu politiku o zabrani abortusa.
Kenedi je tokom ispitivanja u četvrtak odbio da odogovori na pitanje da li smatra da vakcine izazivaju autizam kod dece, a rekao je i da ne zna da li je vakcina protiv korona virusa spasila milione života, kao i da nije tačno da je protivnik vakcina, jer su njegova deca vakcinisana, preneo je Rojters.
Republikanski senator iz Luizijane Bil Kasidi, koji je doktor, je prilikom ispitivanja u Senatu rekao da ga zabrinjavaju Kenedijevi stavovi, izraženi ranije, koji su "podrivali poverenje u vakcine sa neosnovanim ili obmanjujućim argumentima".
"Imam birače koji su, delimično vašom zaslugom, doneli odluku da ne vakcinišu svoje dete. Vi ste posejali sumnju na neke od ovih vakcina", rekao je Kasidi.
Predsednik SAD Donald Tramp potpisao je zakon Lejken Rajli kojim se proširuje mandat federalnih vlasti da odrede pritvor legalnim migrantima, što je prvi zakon koji je potpisao otkako je započeo svoj drugi predsednički mandat.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp imenovao je Roberta F. Kenedija Mlađeg, bivšeg nezavisnog predsedničkog kandidata i protivnika vakcinacije za novog sekretara za zdravlje i socijalne usluge.
Kasidi je na kraju saslušanja upitao da li Kenedi (70), koji je "proveo decenije kritikujući vakcine" može sada da "promeni svoje stavove i pristup", budući da će kao ministar zdravlja imati najvažniji položaj koji utiče na politiku vakcinisanja u SAD.
Podržao bi vakcinaciju dece i naučne podatke o bezbednosti vakcina
Komitet za finansije na kojem je Kenedi saslušavan u sredu, a čiji je Kasidi takođe član, još nije objavio da li će poslati Kenedijevu nominaciju za ministra zdravlja Senatu koji kontrolišu republikanci, koji do sada nije odbio nijednog od Trampovih predloženih kandidata za najviše savezne funkcije.
Portparol Komiteta za finansije rekao je da bi glasanje moglo potencijalno da se održi sledeće nedelje, ali da još nije zakazano. Kenedijeva nominacija za ministra zdravlja mogla bi i da ne dođe do Senata, ako protiv njega budu glasale sve demokrate u Odboru za finansije i ako bi im se pridružio i republikanac Kasidi, koji ima mesto u tom odboru, kao i u Odboru za zdravstvo.
Tokom opsežnog ispitivanja u Odboru za zdravstvo, Kenedi je govorio sigurnije nego prethodnog dana pred Odborom za finansije, rekavši da bi podržavao raspored vakcinacije dece u SAD, istraživanja ptičijeg gripa i naučne podatke o bezbednosti vakcina.
Kenedi je rekao i da će se pozabaviti brzim porastom broja obolelih od hronične bolesti.
Upitan o komentarima koje je davao tokom decenija, uključujući i to da postoji "velika verovatnoća" da je lajmska bolest stvorena kao vojno biološko oružje, Kenedi je rekao da nikada nije rekao da je ta bolest definitivno stvorena u biolaboratoriji.
"Nisam protivnik vakcina"
Kenedi se dan pre suočio sa Odborom za finansije Senata, koji vode Demokrate, gde su bili izneti njegovi komentari o vakcinama i njegov promenljiv stav o abortusu, u izjavama koje je davao decenijama unazad, uključujući i to da nijedna vakcina nije bezbedna i efikasna, da je KOVID-19 bio usmeren da napade bele i crne ljude, i da je "velika verovatnoća" da je lajmska bolest bila vojno biološko oružje.
Kenedi, koji je osnovao antivaksersku grupu "Zdravstvena odbrana dece" je tokom oba saslušanja, rekao da nije protivnik vakcina.
Ako bude potvrđen Kenedi će rukovoditi Ministarstvom za zdravlje koje nadgleda potrošnju za zdravstvenu zaštitu, uključujući hranu i lekove, kao i programe zdravstvenog osiguranja koji pokrivaju skoro polovinu građana SAD.
Ako njegova nominacija dođe u punom sastavu Senata, trebaće mu podrška najmanje 50 senatora, što bi omogućilo potpredsedniku Džej Di Vensu da da još jedan odlučujući glas za potvrdu njegove nominacije.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Narodni poslanik Milovan Drecun očekuje od administracije u Vašingtonu da "pogura stvari napred" oko kosovskog pitanja i polaže nade u predsednika SAD Donalda Trampa da će ponuditi "neka nova rešenja".
Ministar spoljnih poslova Francuske Žan-Noel Baro izjavio je danas da su evropske zemlje prošle nedelje obavestile Vašington o elementima koji su za njih neprihvatljivi u pregovorima u vezi sa mogućim mirovnim sporazumom između Ukrajine i Rusije.
Telo pape Franje je izloženo u kapeli u kući Santa Marta, gde je živeo tokom 12 godina, koliko je bio na čelu Rimokatoličke crkve. Sahrana će biti održana u subotu, 26. aprila u 10 sati po lokalnom vremenu.
Američki univerzitet Harvard tužio je administraciju predsednika SAD Donalda Trampa zbog pretnji da će ukinuti milijarde dolara finansiranja te visokoobrazovne institucije.
Amerikanac Patrik Kruzijus izjasnio se krivim pred okružnim sudom u Teksasu za ubistvo 23 osobe u rasističkom napadu 2019. godine u prodavnici Volmart u gradu El Pasu, koji se nalazi u blizini meksičke granice.
Papa Franja je u testamentu, sačinjenom 29. juna 2022. godine, ostavio zavet da njegovo poslednje počivalište bude bazilika Svete Marije Velike, objavljeno je u Vatikanu.
Papa Franja je preminuo usled moždanog udara i srčane insuficijencije, naveo je direktor Uprave za zdravlje i higijenu Vatikana Andrea Arkanđeli u potvrdi o uzroku papine smrti.
Velika Britanija je spremna da poveća proizvodnju oružja kako bi smanjila oslanjanje na uvoz iz Sjedinjenih Američkih Država i Francuske zbog toga što primer Ukrajine pokazuje da je potrebno imati domaći lanac snabdevanja oružjem, izjavio je britanski ministar odbrane Džon Hili.
Komentari (0)