Godinama čuvaju priznanice o uplatama računa za komunalije zbog nepoverenja u onlajn plaćanje: Ima li razloga za to?
Računi za komunalne usluge mogu se plaćati onlajn, ali građani ih iz predostrožnosti i dalje u velikom broju plaćaju na šalterima. Da li ima razloga za to i kako da se redovne platiše reše navike čuvanja računa godinama?
Iako zastarelost računa za komunalne usluge nastupa u roku od godinu dana od datuma dospeća, poučeni različitim situacijama i dobijanjem opomena za već izmirene račune, građani i dalje godinama čuvaju priznanice o uplatama.
Plaćanje računa za komunalne usluge uz čekanje na šalterima, moglo bi da postane prošlost.
Nekada su se novčanici punili papirnim novcem, a danas su sve tanji, ali ne zato što imamo manje novca, već zato što sve češće koristimo kartice za plaćanja. Da li će papirni novac otići u prošlost?
Elektroprivreda Srbije (EPS) upozorila je javnost da je na delu pokušaj prevare imejlovima u kojima je zloupotrebljeno ime, logo i naziv kompanije, uz savet građanima da ne otvaraju linkove.
Za deo građana već jeste, ali i dalje postoje i oni građani koji ih radije plaćaju na šalterima.
Razlozi za to su najčešće nepoverenje u bezbednost i pouzdanost elektronskog plaćanja, a nisu ni svi vični koriščenju modernih tehnologija i aplikacija.
Korisnici mogu da dobiju potvrdu o izmirenim dugovanjima
Prošlost bi moglo da postane i čuvanje priznanica o plaćenim računima.
Razlog više za to je mogućnost da korisnici komunalnih usluga jednom godišnje mogu dobiti potvrdu o izmirenim obavezama.
U tom slučaju nema iznenađenja za slučajeve kada se opomena za već plaćeni račun greškom isporuči na ime korisnika koji je račun izmirio.
"Korisnicima dajemo preporuku da mogu da dođu u bilo koju ekspozituru ili u sedište preduzeća i jednom godišnje podnesu zahtev za izdavanje potvrde o izmirenju svih dugovanja, da mogu sve uplatnice, odnosno dokaze o uplatama odlože sa strane", navela je direktorka Sektora naplate JKP "Infostan tehnologije" Marina Marković.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodala je i to da Infostan tehnologija ima svoju platformu vezanu za elektronsko plaćanje.
"To je aplikacija preko mobilnih telefona ili platforma e-sanduče, gde korisnici mogu na najbrži i najbezbedniji način da plate svoje račune, zato što ne unose poziv na broj, već je iskazan iznos zaduženja i čim plate, status se iz neplaćenog menja u plaćeno", pojasnila je sagovornica Newsmax Balkans.
Sigurnost za građane pruža i e-sanduče, u okviru kojeg mogu da ostvare uvid u svoje uplate i dugovanja za period od deset godina unazad.
Papirni računi, čekanje na šalterima i hrpa starih uplatnica polako idu u prošlost, a kojim tempom će se u potpunosti preći na ekološki prihvatljivije elektronsko plaćanje, zavisi od samih potrošača, makar za sada, samo od njih.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
Oko 65 odsto stanovništva u Srbiji priključeno je na kanalizacioni sistem dok ostali koriste septičke jame. Inženjerka Denisa Đorđević i hemičar Mladen Nikolić govorili su za Newsmax Balkans o tome zašto je ovakvo odlaganje otpadnih voda opasno i kako amonijak utiče na zdravlje čoveka.
Tog 1. maja 1995. godine, jedni su slavili pobedu, a za oko 15.000 Srba iz Zapadne Slavonije to je bio dan koji im je promenio život. Hrvatska vojska je prekršila Sarajevski sporazum i Rezoluciju UN 743, i za 31 sat zauzela 500 kvadratnih kilometara.
Nezapamćena tragedija dogodila se u selu Vaganac u Topoli. Četvoro ljudi stradalo je od posledica trovanja amonijakom, nakon što su upali u septičku jamu na porodičnoj farmi.
Istoričari 2. maj 1991. godine beleže kao datum kada je i zvanično počeo krvavi građanski rat na teritoriji bivše Jugoslavije. Tog dana, pre 34 godine, u sukobu između srpskih meštana i pripadnika hrvatskih policijskih snaga, poginulo je 12 hrvatskih policajaca i tri osobe srpske nacionalnosti.
Iako je prošla godina bila rekordna po prilivu stranih direktnih investicija, čak 5,1 milijarda evra, prva tri meseca ove godine pokazuju drugačiji trend. Investicije su, kako navode predstavnici države, na najnižem nivou u poslednjih šest godina.
Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević obišla je radove na izgradnji pruge Zemun Polje - Aerodrom "Nikola Tesla" - Nacionalni stadion i tom prilikom istakla da radovi napreduju odlično i da će biti završeni do ugovorenog roka, odnosno do kraja 2026. godine.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da od danas, 1. maja, građani ponovo mogu da učestvuju u nagradnoj igri "Uzmi račun i pobedi", kao i da je za samo 16 sati u tu aplikaciju uneto čak 800.000 računa.
Srbija i dalje, prema podacima iz poslednjeg Globalnog indeksa radnih prava, spada u grupu zemalja u kojoj se radna prava sistemski krše - d sprečavanja prava na kolektivno pregovaranje ili sindikalno udruživanje, do neadekvatnih i nehumanih uslova za rad i neadekvatnog plaćanja prekovremenog rada.
Nuklerna energija nije nikakav činilac zbog kolapsa energetskog sistema na Pirinejskom poluostrvu, već je reč o nestabilnim vremenskim prilikama. Došlo je do veće proizvodnje iz solarnih elektrana, što je dovelo do nestabilnih oscilatornih promena napona i pada mreže, kaže prof. dr Slavko Dimović.
Dok mnogi građani u Srbiji tragaju za poslom, internetom i mobilnim aplikacijama ponovo kruže poruke koje nude primamljive poslovne ponude – platu od 600 do čak 2.000 dolara dnevno. Iako na prvi pogled zvuče kao šansa iz snova, stručnjaci upozoravaju da su ovakvi oglasi - prevara.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je hiljadu mladih već podnelo kompletne zahteve za povoljne stambene kredite kod Banke Poštanska štedionica, što je najbolja potvrda kvaliteta ovog programa kojim mladi rešavaju jedno od glavnih životnih pitanja uz podršku države.
Poreski savetnik Milan Trbojević pojasnio je za Newsmax Balkans kako se određuje visina poreza za stan na dan i koje su posledice ukoliko se obaveze ne namire.
Komentari (0)