(VIDEO) "Ovakav haos sa cenama ne bi smeo da postoji": Zašto određene namirnice poskupljuju pred praznike?

Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.

Autor:  

Nemanja Lukić

|  

20.04.2025. 21:41

(VIDEO) "Ovakav haos sa cenama ne bi smeo da postoji": Zašto određene namirnice poskupljuju pred praznike?

Cena proizvoda je posledica narušene konkurencije među trgovcima, a oni koji praznike koriste za dodatnu zaradu jesu klasični profiteri, ocenio je pravnik Jovan Ristić

"To je zapravo klasično profiterstvo. Pazite sad, nije ni važno ko je vernik, a ko nevernik. Ovo je veliki praznik mira i radosti, i kada neko u takvom trenutku namerno diže cene i koristi situaciju, to je najobičniji profiter, i kao takvog ga treba i tretirati. Potrošači ne bi trebalo da kupuju na tim mestima", naglasio je Ristić.

Trgovci i proizvođači diktiraju cene

Poklapanje pravoslavnog i katoličkog Vaskrsa je rezultiralo većom potražnjom, a trgovci su to iskoristili da povećaju cenu jaja, mesa i drugih neophodnih proizvoda za vaskršnju trpezu.

Petar Bogosavljević iz Unije za zaštitu potrošača smatra da u ovom trenutku imamo značajniji rast cena, između ostalog, i zbog diktiranja ponude kojom upravljaju trgovci i proizvođači.

Iako zakonskih okvira nema, postoje etičke norme koje bi trebalo da štite potrošače od naglih poskupljenja.

"Nažalost, to se ne bi smelo dešavati ako se poštuju tržišno-ekonomske zakonitosti. Posebno bih istakao i etički kodeks, koji se često prećutkuje, a koji vrlo precizno definiše kada, kako i u kojoj meri mogu da se povećavaju cene. Ovakav haos sa cenama ne bi smeo da postoji", rekao je Bogosavljević za Newsmax Balkans.

Širok prostor za manipulaciju

U teoriji bi to funkcionisalo, ali u praksi, kada je konkurencija sužena, a nadzor slab, prostor za manipulaciju cenama ostaje široko otvoren i u toj situaciji postavlja se pitanje postoji li rešenje. 

"Rešenje za to postoji. Slobodna trgovina i slobodna konkurencija. Ako ti hoćeš da uzmeš više para – ja odem kod konkurencije, a ti vidi kome ćeš da prodaš. Onda, kad trgovac vidi da mu se roba ne prodaje, brže-bolje spušta cenu kako bi privukao kupca.
Problem je što mi živimo u zemlji gde je konkurencija – blago rečeno – problematična. Mi smo najveća zemlja bivše Jugoslavije, sa najvećim tržištem, a sudeći po cenama hrane, očigledno i sa najvećim problemima kada je tržište u pitanju", istakao je Ristić.

Sagovornici Newsmax Balkans zaključili su da bojkot trgovinskih lanaca u Srbiji jeste iznuđena mera, ali i jedino što potrošačima ostaje, s obzirom na to da su institucionalne poluge, koje bi ovo trebalo da regulišu — zamrznute.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)