(VIDEO) Direktor Instituta za voćarstvo o ovogodišnjim prinosima: Treba očekivati višu cenu voća
Bez obzira na to koliko se tehnoloških inovacija dogodi u poljoprivredi, proizvodnja će uvek zavisiti od vremenskih prilika tokom sezone. Osim što strepe od vremenskih neprilika, poljoprivrednici se često suočavaju i sa ogromnim rastom troškova porizvodnje.
Direktor čačanskog Instituta za voćarstvo dr Darko Jevremović rekao je za Newsmax Balkans da će prinosi ove godine verovatno biti na nivou prošle, kada je takođe bilo velike štete od poznih prolećnih mrazeva.
"Zasad su podaci takvi da će biti jako smanjen prinos kajsije u čačanskom kraju. I ne samo u Čačku, već i na teritoriji čitave Srbije. Velika oštećenja je pretrpela i trešnja i gotovo sve koštičavo voće, pa i šljiva gde je rod gotovo prepolovljen u našem kraju, a nešto blaže štete su pretrpele i jabučaste voćne kulture, pre svega jabuka, kao vrsta koja se dominantno gaji u našoj zemlji", precizirao je Jevremović.
"Čim robe ima malo, cena mora da bude veća"
Naš sagovornik je u emisiji "Presek" konstatovao da zasad nema velikih problema u proizvodnji, kada govorimo o voćnjacima gde je ostalo roda.
"Voćari preduzimaju sve mere zaštite i sprovode ih redovno u svojim zasadima. Tako da je za sada situacija jako dobra i jako povoljna. I napominjem da u zasadima gde nije bilo problema sa mrazom, očekuje se gotovo rekordan rod", istakao je on.
Mraz i vremenske nepogode ozbiljno su ugrozili ovogodišnji rod voća u Srbiji. Najviše su pogođene kajsije, šljive i maline, dok se i za višnju očekuje upola manji prinos.
Mraz je prethodnih dana naneo velike štete voćarima, naročito u Zapadnoj Srbiji. Skoro je uništen ovogodišnji rod kajsije, kruške i rane trešnje. U Timočkoj Krajini više se gaje šljiva i dunja, a procena štete biće urađena, prema rečima stručnjaka, u narednih nekoliko dana.
Kako je rekao, treba očekivati da ove cene voća budu skuplje.
"Svedoci smo da na pijacama trešnje već imaju cenu preko 1.000, 1.500 dinara, kajsije su tu oko 900 dinara, odnosno 1.000 dinara, tako da treba očekivati višu cenu voća. Gotovo svog voća. Rod je umanjen i, naravno, zakon ponude i potražnje, čim neke robe ima malo, cena svakako mora da bude visoka", podvukao je Jevremović.
"Mnogo voćara prelazi na organsku proizvodnju"
Prema njegovim rečima, državni podsticaji su jedan od bitnih faktora za podsticanje organske proizvodnje.
"Podsticaji za organsku proizvodnju su viši nego kada govorimo o integralnoj i klasičnoj proizvodnji, i jako puno voćara prelazi upravo na sistem organske proizvodnje jer je i veći podsticaj države. Upravo konfiguracija terena u centralnoj Srbiji, u zapadnoj Srbiji je takva da pogoduje organskoj proizvodnji koja je pre svega odlika manjih površina, manjih parcela, nekih izolovanih parcela i sa dobrim odabirom samog lokaliteta, sorte i vrste za gajenje mogu se postići jako dobri prinosi", naveo je Jevremović.
Dodao je i da se poljoprivrednici dosta oslanjaju na pomoć države kada su u pitanju subvencije.
"Bez tih sredstava proizvodnja bi sigurno bila u velikom problemu. Ne zbog toga što su izdvajanja mala, ona su veća, iz godine u godinu su sve veća i veća, već upravo zbog ovakvih klimatskih prilika koje su takve da je sada bilo šta raditi jako nepredvidivo. Vrlo brzo dolazi do, vrlo često dolazi do ovakvih problema sa mrazevima, to je pojava grada, tu je osiguranje, ali nekad ni to ne može da nadomesti probleme i štete koje se javljaju", napomenuo je on.
Zaključio je da je pomoć države presudna kada se radi o poljoprivrednim proizvodnjama, a konkretno o voćarstvu koje je ugroženo klimatskim promenama.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Muriz Memić, otac ubijenog mladića Dženana Memića, u emisiji Razumno sa Borisom Brezom otkrio je dosad nepoznate detalje i novine iz predmeta o kojem godinama bruji cijeli Balkan.
Prema preliminarnim podacima Rumuske izborne komisije, u drugom krugu predsedničkih izbora pobedio je nezavisni kandidat i gradonačelnik Bukurešta Nikušor Dan, koji je osvojio 53,60 odsto glasova.
Strahinja Trivković (19), maturant Treće beogradske gimnazije, dobitnik je više od 160 nacionalnih i međunarodnih nagrada iz različitih oblasti, a 2025. godine proglašen je za najboljeg diplomatu na svetu. Za Newsmax Balkans govorio je o svojim priznanjima i otkrio u čemu je ključ njegovog uspeha.
Politički analitičar Zoran Vuletić rekao je da novi potencijal i novi izvor opozicionih glasova leži u dogovoru studenata, opozicije, univerziteta i profesora, dok je Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost dodao da će izbora biti kada se proceni da je to dobro za društvo.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990 i izaslanik u Domu naroda BiH, govorio je u emisiji "Razumno" sa Borisom Brezom o aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Narodna banka Srbije je demantovala medijske natpise i objave sa društevnih mreža u kojima se navodi da je doneta odluka o povlačenju novčanice apoena od 50 evra prve serije ili svih novčanica te serije iz opticaja.
Kako se bliži nova sezona berbe maline, počinju da se nagađaju cene, a proizvođači ove voćke očekuju da će početna cena biti 350 dinara. Sa druge strane, o dnevnicama sezonskih radnika se ne nagađa.
Telekom Srbija će zbog pritisaka na kompaniju na KiM imati razgovore s predstavnicima nove američke administracije, izjavio je za RTS generalni direktor kompanije Vladimir Lučić. Ističe da se u južnoj pokrajini radi u teškim uslovima, posebno zbog svakodnevnih upada u srpske institucije.
Srbija je ekonomska sila Balkana i jedna od najbrže rastućih ekonomija Evrope koja investitorima nudi konkurentne troškove poslovanja, kvalifikovanu radnu snagu i širok spektar podsticaja, piše USA Today u objavljenom izdanju o Srbiji, u članku pod naslovom "Srbija - ekonomska sila Balkana".
Za nekoliko dana, tačnije 22. maja, Srbija ulazi u SEPA sistem – evropsku zonu u kojoj se plaćanja u evrima obavljaju brzo, jednostavno i uz minimalne troškove, bilo da šaljete novac iz Srbije u Pariz, Berlin ili Ljubljanu, ili očekujete da vam odatle stigne uplata.
Potpredsednica Vlade Srbije i ministarka privrede Adrijana Mesarović održala je sastanke sa privrednicima iz opštine Kosjerić i tom prilikom istakla da će u naredom periodu u saradnji sa tom opštinom predstaviti poseban program za podsticanje poslovanja mladih.
U Srbiji je u prva tri meseca ove godine otkriven 2.361 komad falsifikovanih novčanica, od kojih 450 komada čine dinari a 1.911 strane valute, objavila je Narodna banka Srbije (NBS).
Države u regionu beleže mahom lošije rezultate u odnosu na prvi kvartal 2024. godine. Do pada broja turista u Srbiji došlo je zbog političke krize i ekonomske neizvesnosti u svetu izazvane uvođenjem američkih tarifa, ocenio je za Newsmax Balkans direktor HORES Georgi Genov.
Komentari (0)