(VIDEO) Direktor Instituta za voćarstvo o ovogodišnjim prinosima: Treba očekivati višu cenu voća
Bez obzira na to koliko se tehnoloških inovacija dogodi u poljoprivredi, proizvodnja će uvek zavisiti od vremenskih prilika tokom sezone. Osim što strepe od vremenskih neprilika, poljoprivrednici se često suočavaju i sa ogromnim rastom troškova porizvodnje.
Direktor čačanskog Instituta za voćarstvo dr Darko Jevremović rekao je za Newsmax Balkans da će prinosi ove godine verovatno biti na nivou prošle, kada je takođe bilo velike štete od poznih prolećnih mrazeva.
"Zasad su podaci takvi da će biti jako smanjen prinos kajsije u čačanskom kraju. I ne samo u Čačku, već i na teritoriji čitave Srbije. Velika oštećenja je pretrpela i trešnja i gotovo sve koštičavo voće, pa i šljiva gde je rod gotovo prepolovljen u našem kraju, a nešto blaže štete su pretrpele i jabučaste voćne kulture, pre svega jabuka, kao vrsta koja se dominantno gaji u našoj zemlji", precizirao je Jevremović.
"Čim robe ima malo, cena mora da bude veća"
Naš sagovornik je u emisiji "Presek" konstatovao da zasad nema velikih problema u proizvodnji, kada govorimo o voćnjacima gde je ostalo roda.
"Voćari preduzimaju sve mere zaštite i sprovode ih redovno u svojim zasadima. Tako da je za sada situacija jako dobra i jako povoljna. I napominjem da u zasadima gde nije bilo problema sa mrazom, očekuje se gotovo rekordan rod", istakao je on.
Mraz i vremenske nepogode ozbiljno su ugrozili ovogodišnji rod voća u Srbiji. Najviše su pogođene kajsije, šljive i maline, dok se i za višnju očekuje upola manji prinos.
Mraz je prethodnih dana naneo velike štete voćarima, naročito u Zapadnoj Srbiji. Skoro je uništen ovogodišnji rod kajsije, kruške i rane trešnje. U Timočkoj Krajini više se gaje šljiva i dunja, a procena štete biće urađena, prema rečima stručnjaka, u narednih nekoliko dana.
Kako je rekao, treba očekivati da ove cene voća budu skuplje.
"Svedoci smo da na pijacama trešnje već imaju cenu preko 1.000, 1.500 dinara, kajsije su tu oko 900 dinara, odnosno 1.000 dinara, tako da treba očekivati višu cenu voća. Gotovo svog voća. Rod je umanjen i, naravno, zakon ponude i potražnje, čim neke robe ima malo, cena svakako mora da bude visoka", podvukao je Jevremović.
"Mnogo voćara prelazi na organsku proizvodnju"
Prema njegovim rečima, državni podsticaji su jedan od bitnih faktora za podsticanje organske proizvodnje.
"Podsticaji za organsku proizvodnju su viši nego kada govorimo o integralnoj i klasičnoj proizvodnji, i jako puno voćara prelazi upravo na sistem organske proizvodnje jer je i veći podsticaj države. Upravo konfiguracija terena u centralnoj Srbiji, u zapadnoj Srbiji je takva da pogoduje organskoj proizvodnji koja je pre svega odlika manjih površina, manjih parcela, nekih izolovanih parcela i sa dobrim odabirom samog lokaliteta, sorte i vrste za gajenje mogu se postići jako dobri prinosi", naveo je Jevremović.
Dodao je i da se poljoprivrednici dosta oslanjaju na pomoć države kada su u pitanju subvencije.
"Bez tih sredstava proizvodnja bi sigurno bila u velikom problemu. Ne zbog toga što su izdvajanja mala, ona su veća, iz godine u godinu su sve veća i veća, već upravo zbog ovakvih klimatskih prilika koje su takve da je sada bilo šta raditi jako nepredvidivo. Vrlo brzo dolazi do, vrlo često dolazi do ovakvih problema sa mrazevima, to je pojava grada, tu je osiguranje, ali nekad ni to ne može da nadomesti probleme i štete koje se javljaju", napomenuo je on.
Zaključio je da je pomoć države presudna kada se radi o poljoprivrednim proizvodnjama, a konkretno o voćarstvu koje je ugroženo klimatskim promenama.
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Telo tinejdžera (16) izvučeno je iz kanala Dunav - Tisa - Dunav (DTD) u mestu Vlajkovac kod Vršca, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Pančevo.
Ogromna i neiskorišćena šansa za razvoj crnogorskog turizma jeste prodaja doživljaja, što je već duže svjetski trend, rekao je za Newsmax Balkans predavač na više predmeta iz oblasti turizma na podgoričkom Univerzitetu Donja Gorica Velibor Zolak.
Europski zastupnik iz redova HDZ-a Davor Ivo Stier govorio je u emisiji "Razumno" sa Borisom Brezom o potencijalu proširenja Europske unije na Zapadni Balkan, o krizi u BiH, te o politici Milorada Dodika.
Dok svet s mešavinom užasa i nemoći posmatra Bliski istok, Gaza tone u humanitarnu katastrofu bez presedana. Glad, razaranja i neprestano granatiranje postali su svakodnevica dva miliona Palestinaca, dok izraelski napadi na Iran dodatno potresaju ionako krhku stabilnost regiona.
Republika Grčka zvanično je potvrdila učešće na specijalizovanoj izložbi EXPO 2027. u Beogradu, prvoj međunarodnoj izložbi na Zapadnom Balkanu, sa temom "Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve", saopštilo je preduzeće "EXPO 2027".
Visoke cene ranog voća i povrća na pijacama posledica su niskog roda prouzrokovanog vremenskim uslovima, a proizvođači testiraju tržište sa cenama po kojima nude svoje proizvode, smatra savetnik predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Veljko Jovanović.
Ministar finansija Siniša Mali saopštio je da je u skopu priprema za Međunarodnu specijalizovanu izložbu EXPO 2027. započeta izgradnja železničke pruge Zemun Polje - Aerodrom Nikola Tesla - Nacionalni stadion.
Na 12. Regionalnom samitu guvernera, ministara finansija i direktora poreskih uprava koji se održava u Bečićima, zvanično je predstavljen projekat EXPO 2027 Beograd, kao ključna platforma za regionalnu i međunarodnu saradnju u narednim godinama.
Kupci se teško izbore za svoja prava – žalbe na nekvalitetnu obuću najčešće se odbijaju, a potrošači odustaju od dalje borbe zbog troškova i komplikovane procedure. U stvari, zamena kupljene robe u Srbiji je začarani krug u kome se vrte reklamacija kupca i odgovor prodavca.
Uvode se nove carine za privrednike Srbije, ali i regiona, koji izvoze u Evropsku uniju. Tu obavezu, koja će prema prvim procenama iznositi od 80 do 100 evra po toni proizvoda, imaće oni izvoznici u čijoj proizvodnji dolazi do emisija ugljenika.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je da je na sednici Vlada Srbije usvojena uredba kojom se omogućava da sve mlade majke, koje dobiju prvo dete, subvenciju države u iznosu do 20.000 evra iskoriste i za učešće u kupovini prve nekretnine pri dizanju jeftinih stambenih kredita za mlade.
Komentari (0)