(VIDEO) "Smanjeni zasadi pod malinom, višnja prepolovljena": Kako će se kretati otkupne cene voća ove godine

Mraz i vremenske nepogode ozbiljno su ugrozili ovogodišnji rod voća u Srbiji. Najviše su pogođene kajsije, šljive i maline, dok se i za višnju očekuje upola manji prinos.

11.05.2025. 20:20

(VIDEO) "Smanjeni zasadi pod malinom, višnja prepolovljena": Kako će se kretati otkupne cene voća ove godine

Ipak, prazna skladišta i povećana potražnja na tržištu daju nadu proizvođačima da će cene biti znatno povoljnije. Višnja bi mogla da startuje sa cenom od najmanje 100 dinara, dok se otkup maline očekuje po početnoj ceni od 350, pa čak i 400 dinara po kilogramu. 

Analitičar Dušan Zečević obasnio je za Newsmax Balkans da nas ove godine očekuje dobra cena voća zbog klimatskih promena.

"Mraz je dosta oštetio zasade i zbog klimatskih promena u okruženju. Očekuje nas visoka cena maline, kajsije, šljive i delimično kupine, isto je  i sa svežim sezonskim voćem koje se koristi za konzum na pijacama, trešnja, kajsija i breskva. Zalihe su ispražnjene potpuno, tako da možemo očekivati dobru cenu tokom cele godine i naredne godine", rekao je Zečević.

Koja je uloga države?

Iz Udruženja malinara poručuju da bez dogovora sa državom i sopstvenih skladišta, proizvođači ostaju na milost i nemilost posrednicima i hladnjačarima. 

Postavlja se pitanje koji faktori utiču na formiranje otkupne cene voća, kao i kolika je uloga države u celoj priči.

Autor emisije Dobra zemlja Uroš Davidović istakao je da mnogi faktori utiču na to, pre svega to što voća nema. 

"Pre par dana smo imali grad oko Smederevske Palanke koji je poznat višnjarski kraj. Svaka vremenska nepogoda utiče na količinu voća koja ukupno stoji na raspolaganju otkupljivačima, oni su toga svesni napravili su skladišne kapacitete, imaju ugovore sa evropskim firmama, imaju kaznene klauzule ako to voće ne nabave, pa ga moraju nabaviti i automatski cena skače", rekao je on.

"Cena maline i do 400 dinara"

Naglasio je i da su smanjeni zasadi pod malinom i višnja je prepolovljena, pa će to dovesti do cene maline koja će biti do 350, 400 dinara, a možda i više od toga. 

"Ispod te cene ona ne može da krene. Za višnju se očekuje verovatno 100, 150 dinara. Država pre svega treba da odredi odnose koje se tiču plaćanja prema poljoprivrednicima, to je glavna tema, znači pouzdanost, pravna država, sigurnost u otkupu, otkupni listovi, davanje bankarskih garancija", konstatovao je Davidović.

Za mnoge voćare ova sezona bi, uprkos vremenskim nepogodama, mogla doneti dobar prihod, pod uslovom da tržište isprati cenu i potražnju. Ostaje da se vidi hoće li se očekivanja ispuniti.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)