(VIDEO) "Smanjeni zasadi pod malinom, višnja prepolovljena": Kako će se kretati otkupne cene voća ove godine
Mraz i vremenske nepogode ozbiljno su ugrozili ovogodišnji rod voća u Srbiji. Najviše su pogođene kajsije, šljive i maline, dok se i za višnju očekuje upola manji prinos.
Ipak, prazna skladišta i povećana potražnja na tržištu daju nadu proizvođačima da će cene biti znatno povoljnije. Višnja bi mogla da startuje sa cenom od najmanje 100 dinara, dok se otkup maline očekuje po početnoj ceni od 350, pa čak i 400 dinara po kilogramu.
Analitičar Dušan Zečević obasnio je za Newsmax Balkans da nas ove godine očekuje dobra cena voća zbog klimatskih promena.
"Mraz je dosta oštetio zasade i zbog klimatskih promena u okruženju. Očekuje nas visoka cena maline, kajsije, šljive i delimično kupine, isto je i sa svežim sezonskim voćem koje se koristi za konzum na pijacama, trešnja, kajsija i breskva. Zalihe su ispražnjene potpuno, tako da možemo očekivati dobru cenu tokom cele godine i naredne godine", rekao je Zečević.
Koja je uloga države?
Iz Udruženja malinara poručuju da bez dogovora sa državom i sopstvenih skladišta, proizvođači ostaju na milost i nemilost posrednicima i hladnjačarima.
Postavlja se pitanje koji faktori utiču na formiranje otkupne cene voća, kao i kolika je uloga države u celoj priči.
U Srbiji bi prinosi kajsije, breskve, trešnje, rane sorte višnje i šljive zbog poznih prolećnih mrazeva i izuzetno niske temperature za kraj aprila mogli biti manji ove godine od 30 do 90 odsto, a negde čak i do 100 procenata, izjavio je agroanalitičar Goran Đaković.
Mraz je prethodnih dana naneo velike štete voćarima, naročito u Zapadnoj Srbiji. Skoro je uništen ovogodišnji rod kajsije, kruške i rane trešnje. U Timočkoj Krajini više se gaje šljiva i dunja, a procena štete biće urađena, prema rečima stručnjaka, u narednih nekoliko dana.
Nagli pad temperature, sneg i jutarnji mrazevi ponovo brinu naše voćare. Kajsija je, šestu godinu zaredom, najteže pogođena, a pitanje je koliko su ugrožene i ostale voćne vrste. Stručnjaci upozoravaju da je šteta ogromna, a da će prinosi biti znatno umanjeni.
Autor emisije Dobra zemlja Uroš Davidović istakao je da mnogi faktori utiču na to, pre svega to što voća nema.
"Pre par dana smo imali grad oko Smederevske Palanke koji je poznat višnjarski kraj. Svaka vremenska nepogoda utiče na količinu voća koja ukupno stoji na raspolaganju otkupljivačima, oni su toga svesni napravili su skladišne kapacitete, imaju ugovore sa evropskim firmama, imaju kaznene klauzule ako to voće ne nabave, pa ga moraju nabaviti i automatski cena skače", rekao je on.
"Cena maline i do 400 dinara"
Naglasio je i da su smanjeni zasadi pod malinom i višnja je prepolovljena, pa će to dovesti do cene maline koja će biti do 350, 400 dinara, a možda i više od toga.
"Ispod te cene ona ne može da krene. Za višnju se očekuje verovatno 100, 150 dinara. Država pre svega treba da odredi odnose koje se tiču plaćanja prema poljoprivrednicima, to je glavna tema, znači pouzdanost, pravna država, sigurnost u otkupu, otkupni listovi, davanje bankarskih garancija", konstatovao je Davidović.
Za mnoge voćare ova sezona bi, uprkos vremenskim nepogodama, mogla doneti dobar prihod, pod uslovom da tržište isprati cenu i potražnju. Ostaje da se vidi hoće li se očekivanja ispuniti.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Zemljotres jačine 4,9 po Rihterovoj skali dogodio se u Jonskom moru, u blizini grčkog ostrva Zakintos, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je obraćajući se građanima tokom obilaska radova na izgradnji mosta preko Dunava kod Petrovaradina koji je deo Fruškogorskog koridora, da je most 70 odsto već fizički završen i najavio da će biti otvoren pre kraja 2026. godine.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vrednost bitkoina je u petak porasla na više od 118.000 dolara i oborila novi istorijski rekord, pre svega zbog većeg interesovanja investitora i povoljne političke klime za sektor kriptovaluta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine, pokazuju podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku (RZS).
Železnička stanica Beograd Centar u Prokopu bezbedna je za korišćenje i funkcionisanje železničkog saobraćaja, a planirani radovi na ojačanju peronskih greda odnose se na grede koje su izgrađene 1997. godine, saopštila je Infrastruktura železnice Srbije.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne olakšice od 4,5 odsto i kreditne olakšice od sedam odsto, objavila je centralna banka.
Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.
Aerodrom "Nikola Tesla" ulazi u letnju sezonu sa rekordnom ponudom i znatno unapređenom infrastrukturom, spreman da putnicima pruži bržu, bezbedniju i udobniju uslugu.
Komentari (0)