(VIDEO) Minimalna plata ide na 550 evra, sindikati traže hitne pregovore: Koji izazovi idu uz povećanje minimalca

Predsednik Aleksandar Vučić najavio je mogućnost povećanja minimalne zarade. Sa sadašnjih 457 evra, minimalna plata bi od januara naredne godine mogla da poraste na 550 evra. Deo povećanja realizovao bi se već u oktobru, kada bi najniža plata u Srbiji iznosila 500 evra.

26.05.2025. 14:07

(VIDEO) Minimalna plata ide na 550 evra, sindikati traže hitne pregovore: Koji izazovi idu uz povećanje minimalca

Minimalnu platu u Srbiji prima oko pet odsto zaposlenih, odnosno između 95.000 i 115.000 ljudi. Njima svakog prvog u mesecu na račun legne nešto više od 53.000 dinara, a satnica iznosi 308 dinara po satu.

Iako je to povećanje od gotovo 14 odsto u odnosu na prethodnu godinu, većina građana smatra da je minimalna plata i dalje nedovoljna. Nedovoljna je, kako ocenjuju, i ona koju predsednik najavljuje.

Dok većina sindikata za sada ćuti, u Savezu samostalnih sindikata Srbije poručuju da bi što pre trebalo imenovati članove Socijalno-ekonomskog saveta Vlade i započeti pregovore.

I ranije su predlagali da se visina minimalne zarade utvrđuje dva puta godišnje, pa je s te strane najavljeno povećanje ocenjeno kao pozitivan korak. Ipak, zabrinjava ih izostanak ažurne statistike, koja je ključna za određivanje potrebnog iznosa minimalne zarade - inflatorna kretanja i oskudna minimalna potrošačka korpa.

"Imajući u vidu da, prema zvaničnim statističkim podacima, već u januaru ove godine minimalna potrošačka korpa premašuje minimalnu zaradu za skoro 2.000 dinara, neophodno je da se minimalna zarada koriguje. Uvek se zalažemo da pregovarači imaju sve relevantne elemente. Zvanična statistika kasni – ne znamo kolika je minimalna potrošačka korpa za maj, april, pa ni za februar", upozorava Duško Vuković, potpredsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije.

Foto: Milena Đorđević

Ambiciozno, ali ekonomski ostvarivo - poručuje struka. Ipak, plan predsednika suočen je s izazovima koje diktiraju ekonomske zakonitosti.

"Pitanje je da li postoji dovoljno sredstava u budžetu da se na ovaj način preraspodele obaveze, kako poslodavci ne bi bili preopterećeni. Treba sagledati i strukturu malih i srednjih preduzeća – situacija nije ista u Beogradu i u unutrašnjosti, gde povećanje može predstavljati ozbiljan pritisak na poslodavce. Ipak, uz pametnu, umerenu i dobro organizovanu ekonomsku politiku, ova mera može biti sprovedena", ocenjuje dr Veljko Mijušković, profesor Ekonomskog fakulteta.

Do oktobra, oni sa najnižim primanjima zarađivaće 2.464 dinara dnevno. Iako se možda ne bave umetnošću, prava je umetnost ovu sumu rasporediti na sve dnevne potrebe koje jedna porodica ili pojedinac može imati.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)