(VIDEO) Daleko iznad EU proseka: Više od 40 odsto plate u Srbiji odlazi na hranu
U Srbiji se najveći deo plate izdvaja za hranu - čak više od 40 odsto. Zemlje regiona beleže nešto drugačiju statistiku: u Sloveniji se za hranu izdvaja oko 18 procenata, u Hrvatskoj 27, a u Crnoj Gori oko 30 odsto, pokazuju podaci najnovijeg istraživanja Demostata.
Veliko izdvajanje za hranu je obeležje niskog životnog standarda / to je ekonomska zakonitost. Poređenja radi, ti troškovi čine šest odsto ukupne potrošnje domaćinstava u SAD, osam u Velikoj Britaniji, i 11 u Nemačkoj.
Urednik ekonomske rubrike u Večernjim novostima Dušan Stojaković ističe da skupoća igra bitnu ulogu u Srbiji.
"Slovenci i Crnogorci troše vrlo malo na hranu. Crnogorci oko 300, Slovenci oko 290 evra. Zanimljivo je da Hrvati, prema tim podacima, troše 380–390 evra, a mi negde oko 380. Tako da se, otprilike, vidi da se na hranu troši u rasponu od 300 do 400 evra od prosečne zarade u našem regionu. Kolike su razlike govori samo o visinama plata. Ono što je kod nas takođe jedna tendencija, gde smo mi mogli da uštedimo bar neki procenat, jeste skupoća. Hrana je kod nas jako skupa", kaže Stojaković.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dejan Gavrilović iz udruženja "Efektiva" kao dva ključna parametra koja određuju ovu statistiku navodi paradoks: niske plate i visoke cene.
On dodaje da to nije prolazni trend, već da već neko vreme svedočimo takvoj situaciji.
Upravo zbog visokih cena, "Efektiva" je početkom ove godine pozvala na bojkote trgovinskih lanaca.
"Poslednje dve godine imamo značajan rast cena hrane, koji je apsolutno bio neosnovan. Bilo je rasta cena energenata i rast cena hrane je to morao donekle da isprati, ali ne ovoliko koliko se to desilo kod nas. Prost primer je da su do pre dve godine građani Hrvatske prelazili granicu i kupovali hranu u Srbiji, a sada je obrnuto, građani Srbije kupuju hranu u Hrvatskoj, a građani Hrvatske u Sloveniji, jer je tamo jeftinije", objašnjava Gavrilović.
Printscreen: Newsmax Balkans
Većina naših suseda ne poznaje termin "minimalna zarada".
Njihovi zahtevi idu u pravcu toga da najniža zarada mora da pokrije ne samo golo preživljavanje, već i da omogući dostojanstven život, sa dovoljno sredstava za odeću, prevoz, kulturne manifestacije i odlazak na godišnji odmor.
U Srbiji, minimalna plata koja iznosi nešto više od 56.000 dinara, premašuje minimalnu potrošačku korpu za svega 1.500 dinara.
Dok naši sugrađani često biraju između kvaliteta i kvantiteta, zemlje članice Evropske unije svoj novac nešto raspoređuju drugačije.
"Oni troše na neke uobičajene stvari. Njihov udeo putovanja, dodatnog ulaganja u kulturu, odnosno u neko svoje prosvećenje, posete muzejima, koncertima i slično su dramatično veći nego što je to kod nas", navodi Stojaković.
U Srbiji je u decembru prvi put u istoriji zemlje vrednost prosečne neto zarade premašila vrednost prosečne potrošačke korpe, navodi se u najnovijem izdanju biltena Makroekonomske analize i trendovi (MAT).
Srbija se nalazi u paradoksalnoj situaciji - dok trošimo značajan deo budžeta na osnovne životne namirnice, naši troškovi za stanovanje i režije približni su onima u razvijenim zemljama, koje pritom, imaju mogućnost da izdvoje bar pet odsto prihoda za štednju.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Oluja koja je protutnjala Splitom pravila je probleme iz sata u sat. Dve osobe teško su povređene u nevremenu, a u trajektnoj luci je došlo do sudara trajekta sa druga dva broda, jedan od njih je potonuo.
Beograd je nešto posle 13 časova zahvatilo jako nevreme praćeno olujnim vetrom i pljuskom, dok je u Novom Sadu pao grad, uz nalete vetra, a pojedine ulice su poplavljene.
U Srbiji je aktivan veliki broj požara na otvorenom, a najteža situacija je na području Topličkog okruga, odnosno Žitorađe, Kuršumlije i Prokuplja, gde je proglašena i vanredna situacija.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević rekao je da je situacija u Teksasu usled poplava izuzetno teška i da se broj stradalih popeo na 104, dok se više desetina ljudi vodi kao nestali.
Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.
Aerodrom "Nikola Tesla" ulazi u letnju sezonu sa rekordnom ponudom i znatno unapređenom infrastrukturom, spreman da putnicima pruži bržu, bezbedniju i udobniju uslugu.
Od 1. avgusta SAD uvodi nove carinske stope za više od 10 država, a među njima se nalazi i Srbija. Samo direktnom diplomatijom tarife mogu da se koriguju, navodi profesor Miloš Laban, dok profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić kaže da će tarife negativno uticati na izvoz srpskih privrednika.
Gruzija je zvanično potvrdila učešće na Specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 Beograd, koja će se održati od 15. maja do 15. avgusta 2027. godine pod temom "Igra(j) za čovečanstvo: sport i muzika za sve".
Na osnovu izmena i dopuna Javnobeležničke tarife, koje je doneo ministar pravde Nenad Vujić, došlo je do promena u nagradama i troškovima koje stranke plaćaju javnim beležnicima za njihove usluge. To znači da naknade poskupljuju u proseku za 20 odsto, a pojedine i više nego dvostruko.
Ministarka unutrašnje i spoljne trgovine Jagoda Lazarević izjavila je da pomeranje roka za uvođenje američkih carina na uvoz u SAD na 1. avgust daje Srbiji dodatni prostor za nastavak pregovora i drugih aktivnosti po tom pitanju.
Vojna industrija u regionu - sektor između ekonomije i politike. Srbija ima najrazvijeniju vojnu industriju u našem delu Evrope. Kome Srbija prodaje oružje, ko određuje kome će prodati, a koliko će ostati za sopstvene potrebe?
Diverzifikacija načina transporta i istovara uglja, kao i intenziviranje saradnje bile su ključne teme razgovora generalnog direktora "Elektroprivrede Srbije" (EPS) Dušana Živkovića sa izvršnim direktorom "Luke Bar" Ilijom Pješčićem, saopšteno je iz EPS-a.
Posledice svakodnevnih blokada u Srbiji osećaju se na različitim nivoima, neki sektori su posebno pogođeni, dok su drugi uspeli da ostanu nešto stabilniji, istakao je za Newsmax Balkans državni sekretar Ministarstva finansija Saša Stevanović.
Komentari (0)