Sezonski radnici podigli potražnju za stanovima u Srbiji: Od čega zavisi cena kirije i gde je najveća tražnja

Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.

Izvor: Tanjug

09.07.2025. 17:33

Sezonski radnici podigli potražnju za stanovima u Srbiji: Od čega zavisi cena kirije i gde je najveća tražnja

Tokom leta, najviše oglasa u Srbiji beleži se u sektorima ugostiteljstva, građevinarstva, maloprodaje i poljoprivrede.

Kako navodi portal 4zida, traže se konobari, pomoćni kuvari, radnici za rad na šanku i osoblje za letnje manifestacije i bašte kafića i restorana.

Velika je potražnja i za fizičkim radnicima i majstorima raznih profila. U maloprodaji su aktuelni sezonski angažmani na prodaji sladoleda i osveženja, a u poljoprivredi poslovi poput branja voća, koji upravo u ovom periodu dostižu vrhunac.

Miloš Turinski iz Infostuda kaže da se zarade za sezonske poslove u Srbiji kreću u rasponu od 65.000 do 90.000 dinara mesečno, u zavisnosti od lokacije, tipa posla i kvalifikacija. U građevinarstvu su dnevnice najviše - prosečno oko 50 evra, posebno za fizički zahtevne poslove ili rad na terenu, a slične se nude i u poljoprivredi.

Najplaćeniji su kvalifikovani radnici, ali svi sektori beleže blagi rast zarada zbog sve manjeg broja raspoloživih radnika.

Turinski navodi da su u Beogradu učestale i pozicije za radnike na događajima - tehnička podrška, postavljanje bina i opreme, kao i distribucija promotivnog materijala.

Kako ističe, van Beograda je najizraženija potražnja u poljoprivrednim krajevima, u opštinama poznatim po voćarstvu i vinogradarstvu.

Turistički centri traženi

Dodaje da turistički centri poput Vrnjačke Banje, Zlatibora, Srebrnog jezera i drugih domaćih destinacija beleže povećanu potrebu za sezonskom radnom snagom u ugostiteljstvu, posebno vikendom i u jeku turističke sezone.

Zbog izgradnje infrastrukture za Međunarodnu izložbu EXPO, u Beogradu je trenutno velika potražnja za radnicima u građevinarstvu, koji najčešće traže stanove u tom delu grada.

PR menadžer portala 4zida Aleksandra Mihajlović kaže da se prosečne oglašene cene za izdavanje stanova u Surčinu i okolini kreću od 120 do oko 800 evra mesečno, u zavisnosti od kvadrature, opremljenosti i lokacije unutar opštine.

Kako je istakla, trenutno je oglašeno 16 kuća za izdavanje u Surčinu, a cene se kreću od 600 evra za mesečni zakup kuće od 80 kvadrata u Jakovu, do 3.500 evra za kuću namenjenu radnicima u neposrednoj blizini auto-puta Beograd–Zagreb i "Miloš Veliki".

Poslodavci nude smeštaj i obrok

Pojedini poslodavci u Srbiji u oglasima nude smeštaj i obroke, ali to nije uobičajena praksa kao u inostranstvu. Najčešće se smeštaj obezbeđuje u građevinarstvu i poljoprivredi, posebno kada se radi u udaljenim mestima ili kada posao podrazumeva višednevni boravak na terenu.

U ugostiteljstvu je to ređe i uglavnom vezano za objekte van urbanih sredina, kao što su planinski centri, banje i izletišta.

Kako je istaknuto, stanovi koje koriste radnici uglavnom su funkcionalni, jednostavno opremljeni, sa više kreveta i prilagođeni kolektivnom smeštaju. Dešava se da ih iznajmljuju direktno poslodavci kako bi olakšali zaposlenima i osigurali kontrolu nad uslovima stanovanja.

Cena kirije po osobi zavisi od broja stanara i lokacije. Kod kolektivnog smeštaja, cene se kreću od oko 100 do 200 evra po osobi mesečno, ukoliko je u pitanju stan u kojem boravi više radnika, a ta cena uključuje deljenje soba i zajedničkih prostorija.

Na tržištu postoji određena ponuda stanova pogodnih za radnike, ali nije uvek lako pronaći stanove koji ispunjavaju sve uslove – povoljnu cenu, blizinu radnog mesta i fleksibilne uslove zakupa. Većina stanova je prilagođena klasičnim zakupcima, poput porodica, parova i studenata, dok je ponuda stanova za veće grupe radnika ograničena.

Na Zlatiboru je potražnja za smeštajem veća tokom zime, ali i leti ima mnogo radnika angažovanih na izgradnji novih objekata, renoviranju i održavanju, pa je smeštaj aktuelan i u letnjem periodu.

Kuće retko izdaju turistima

Agent za nekretnine Nebojša Joksimović objašnjava da su apartmani u centru Zlatibora namenjeni turistima, dok kuće uglavnom iznajmljuju građevinski radnici. Dodaje da se kuće retko izdaju turistima, jer su starije gradnje, nedovoljno održavane i nisu konkurentne luksuznim nekretninama, budući da vlasnici nisu ispratili ekspanziju tržišta stanogradnje.

Na Zlatibor najviše radnika dolazi iz Nove Varoši, Priboja, Prijepolja, Užica, ali i iz Beograda i Novog Sada.

Kako je istaknuto, kuvari, konobari, menadžeri hotela i restorana i ostali ugostiteljski radnici iznajmljuju apartmane po cenama od 200 do 350 evra, u zavisnosti od veličine, a uglavnom se radi o stanovima sa jednom spavaćom sobom. Cene variraju u odnosu na udaljenost od centra.

Za građevinske radnike manje komfora

Građevinski radnici iznajmljuju starije smeštaje zbog pristupačnih cena. Uglavnom im je organizovana ishrana od strane poslodavaca, a bitno im je da imaju osnovne uslove za prenoćište. Često ih u jednoj sobi bude i po četiri-pet, a smeštaj plaćaju između četiri i pet evra dnevno po osobi.

Za stanodavce, izdavanje radnicima može biti isplativo jer često podrazumeva pun kapacitet i plaćanje unapred za ceo period zakupa. Ipak, treba uračunati i veće troškove održavanja zbog intenzivnijeg korišćenja stanova, što dugoročno može zahtevati dodatna ulaganja.

Stanodavci su generalno oprezni kada izdaju stanove većim grupama radnika.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)