(VIDEO) Velika potražnja, mali izbor: Stanovi u Nišu poskupeli zbog subvencionisanih kredita
U Nišu vlada veliko interesovanje za stambene kredite za mlade. S druge strane, postoji problem zbog malog broja dostupnih stanova koji mogu da se kupe na taj način. Zbog takve situacije došlo je do povećanja prodaje stanova u starogradnji.
Njihovi vlasnici povećavaju cene kvadrata, koje sada dostižu čak i 2.200 evra. Ipak, brojne Nišlije pokušavaju da na ovaj način kupe svoju prvu nekretninu, s obzirom na to da je učešće svega jedan odsto, dok je do sada to učešće bilo između 20 i 30 odsto.
Stručnjak za promet nekretnina Nevena Milenković navodi da u gradu na Nišavi u novogradnji nema dostupnih stanova, pa su vlasnici u starogradnji u prilici da podižu cene.
"Glavni uzrok povećanja cena je to što je uslov za podizanje stambenog kredita, koji je subvencionisan od strane države, da ta nekretnina mora biti uknjižena, kao i da zgrada mora da ima upotrebnu dozvolu", kaže za Newsmax Balkans Nevena Milenković.
Oko 1.500 zahteva za stambene kredite za mlade podneto je Banci Poštanska štedionica. U toj grupi mladih najviše je onih između 30 i 35 godina starosti.
Rešenje stambenog pitanja za mlade često predstavlja nemoguću misiju. Krediti su sve skuplji, kao i nekretnine. Vlada Srbije usvojila je predlog Zakona o subvencionisanju dela kamate za kupovinu prve nepokretnosti.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije (NBS) usvojio je propise iz nadležnosti centralne banke kojima će se omogućiti sprovođenje državnog Programa stambenih kredita za mlade, saopštila je NBS.
Ona ističe da brojne zgrade u novogradnji još uvek nisu završene i da još nemaju upotrebnu dozvolu.
"Mladi ljudi koji ispunjavaju uslove za ovaj kredit ne gledaju novogradnju kao opciju, jer su u novogradnjama stanovi malih kvadratura. Mi sada govorimo o kreditu koji iznosi do 100.000 evra, a to su otprilike stanovi do 50–60 kvadrata po trenutnim cenama", objašnjava Milenković.
Agencije nemaju male stanove u ponudi, što je dalo mogućnost vlasnicima starih stanova da ih ponude na tržištu.
"Međutim, pošto imamo zakon ponude i potražnje, kako potražnja raste, tako cene idu naviše, pa su svi vlasnici stanova uglavnom podigli cene za stanove u starogradnji koji imaju potrebnu dokumentaciju za taj kredit. U Nišu stara gradnja nikada nije koštala 2.200 evra po kvadratu", navodi sagovornica naše televizije.
Niš nema projekata koje finansira država.
Milenković navodi i nedavni slučaj u kojem je jedan stan u starogradnji prodat po toj ceni. Prema njenim rečima, u Nišu trenutno nema projekata koje finansira država. Naime, jedan od uslova za podizanje subvencionisanog kredita, ako je u pitanju novogradnja koja još nije završena i nema upotrebnu dozvolu, jeste da nosilac građevinske dozvole bude Republika Srbija.
"U Nišu ne postoji nijedna zgrada u kojoj je nosilac građevinske dozvole Republika Srbija. Druga opcija koju je država predvidela jeste da se taj projekat novogradnje finansira putem projektnog finansiranja neke od poslovnih banaka u Srbiji. U Nišu se retko koji investitor odlučuje za takvo finansiranje jer je ono za njih dosta skupo, a u odnosu na cene po kojima se stanovi kasnije prodaju, kamata u okviru projektnog finansiranja značajno smanjuje njihovu zaradu, pa se investitori retko odlučuju za tu opciju", zaključuje Milenković.
Sagovornica Newsmax Balkans televizije navodi da dnevno imaju od 10 do 15 poziva zainteresovanih kupaca, ali da u ponudi imaju mali broj stanova koji ispunjavaju uslove subvencionisanog kredita.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
PERSPEKTIVA
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
I dalje traje blokada zgrada Radio-televizije Srbije u Beogradu, u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. RTS prilagođava programsku šemu zbog otežanih okolnosti rada uz reči da rade "u do sada najtežim uslovima".
Vlasnici evropskih kompanija luksuzne robe Lui Viton i Guči suočavaju se sa poslovnim poteškoćama u Kini zbog "trgovinskog rata" Pekinga i Vašingtona i pada cena na kineskom tržištu nekretnina.
Dok za većinu građana praznici znače odmor i vreme provedeno sa porodicom, za mnoge zaposlene oni predstavljaju redovan radni dan - često bez adekvatne naknade. Da li zaposleni koji rade tokom državnih i verskih praznika imaju pravo na duplu dnevnicu, odgovara advokatica Dušica Dukanac.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
U vremenima ekonomske nestabilnosti, dok mnogi biznisi beleže pad, pojavljuje se nova klasa preduzeća koja uspeva uprkos krizi. Fenomen takozvanih "anti-kriznih preduzeća" pokazuje koliko brzo promene u ponašanju potrošača mogu otvoriti vrata inovacijama.
Ambasador Kine u Beogradu Li Ming izjavio je da ne očekuje da će američke carine uticati na poslovanje dve velike kineske kompanije u Srbiji Ziđin i HBIS, niti da će trgovinski rat koji SAD vodi protiv Kine na bilo koji način uticati na saradnju Kine i Srbije.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić izjavio je da je ta kompanija od početka direktno pregovarala sa United Group i kompanijom e&Etisalat PPF Telecom Grupe, koja je sada vlasnik SBB-a i Yettela u Srbiji, o preuzimanju Total TV-a (EON Sat).
Prijavljivanje građana za vaučere za subvencionisan odmor u Srbiji počinje 17. aprila, a iz Pošte Srbije na čijim šalterima će se građani prijavljivati navode da je uz prijavu neophodno podneti i potvrdu o sticanju prava.
Komentari (0)