Klimatske promene više nisu pitanje budućnosti. One menjaju način na koji radimo i proizvodimo, kako u Srbiji, tako i u regionu.
Sve češće suše, poplave i toplotni talasi ugrožavaju sektore privrede, dok novi "zeleni" poslovi čekaju da zauzmu njihovo mesto.
Ovo nije samo ekološka, već i ekonomska transformacija.
Zanimanja koja su "na udaru"
Prva grana koju će znatno pogoditi klimatske promene je poljoprivreda. Suše, visoke temperature i manjak padavina ugrožavaju prinos useva što izuzetno utiče na proizvodnju naročito kukuruza, pšenice, malina i drugog voća.
A ako nema gde da se radi, onda nisu potrebni ni sezonski radnici.
Druga grana na udaru su rudarstvo i termoenergetika.
Srbiju čini veliki deo energetske proizvodnje termoelektrane na ugalj (TE Kostolac, Kolubara, TE Nikola Tesla) i to oslanjanje na ugalj postaje neodrživo.
Najveći deo električne energije u zemlji dolazi iz termoelektrana na ugalj, koje proizvode oko 65 odsto struje, ali istovremeno predstavljaju i najveće zagađivače. Kako uspešno poslovati, a što manje negativno uticati na životnu sredinu.
Rat Ukrajine i Rusije traje 1.214, a deveti je dan razmene vatre između Izraela i Irana, i to uz sve druge sukobe na Bliskom istoku koji traju i decenijama. Analitičar Ivan Miletić je za Newsmax Balkans podsetio da kao društvo imamo stalno tinjajuće i obnavljujuće ratove.
Vojna industrija u regionu - sektor između ekonomije i politike. Srbija ima najrazvijeniju vojnu industriju u našem delu Evrope. Kome Srbija prodaje oružje, ko određuje kome će prodati, a koliko će ostati za sopstvene potrebe?
Građevinske firme koje ne budu pratile standarde energetske efikasnosti ce biti zaboravljene, beton i čelik zbog visoke emisije ugnjen dioksida bice zamenjeni alternativama i takodje potraznja za montaznim objektima i halama ce opasti zbog neefikasnosti i kratkog veka trajanja.
Bitne grane privrede su ugrožene i pogođene klimatskim promenama. Dosta ljudi će ostati bez posla u narednih pet godina.
Digitalna poljoprivreda i cirkularna ekonomija - poslovi budućnosti
Međutim, nije uvek sve tako crno, otvoriće se i nova radna mesta samo je bitno prepoznati ih na vreme. Koji su to novi poslovi pred nama?
Korišćenjem zelene energije i obnovljivih izvora energije dovešće do potražnje za instalacijom solarnih panela i vetroparkova.
Biće posla i za one koji proizvode opremu za obnovljive izvore energije, a kao što često biva u svakom novom poslu biće potrebni i menadžeri i savetnici.
Printscreen: Newsmax Balkans
Zatim ćemo imati ekološku poljoprivredu i agrotehnologije.
Kada je reč o digitalnoj poljoprivredi koristiće se senzori, dronovi, mobilne aplikacije za preciznije odluke u proizvodnji.
Biće veći prinosi, otpornija semena, manji uticaj na prirodu, a i otvorene pozicije za IT stručnjake koji ce raditi u pametnim plastenicima i upravljati njima preko čime drugo nego mobilnog telefona.
Sledeća grana koja se otvara je cirkularna ekonomija.
Reciklaža će postati deo svakodnevice.
Kompanije koje koriste otpad kao resurs ce biti traženije, a zaživeće i najstariji oblik turizma koji u prvi plan ističe povratak prirodi, a i kroz put prirode biće potrebni vodiči sa dobrim znanjem zelene energije.
"Paradoks" u Severnoj Makedoniji
Dopisnica Newsmax Balkans iz Severne Makedonije istakla je da je slučaj isti i kod njih kada je reč o klimatskim promenama.
Dodala je da će kod njih energetski kapaciteti biti na udaru.
Termoelektrane koje proizvode struju na ugalj i mazut će biti zatvorene ili će morati da se transformišu i rade sa obnovljivim izvorima energije.
Tamo je u pitanju 5.000 radnih mesta.
Kako dopisnica ističe, zbog zelene tranzicije na udaru bi mogla da bude i tekstilna industrija, a neće biti izostavljen ni transportni sektor, gde je zaposleno oko 7.000 ljudi.
Printscreen: Newsmax Balkans
Spoljni savetnik za rad i socijalnu politiku premijera Lazar Jovevski istakao je da se u Severnoj Makedoniji dešava paradoks.
"Od zemlje u Evropi koja je imala najveći stepen nezaposlenosti, došli smo do situacije da su određeni segmenti u industriji imali deficit radne snage, u turizmu i rudarstvu. Brzina gubitaka radnih mesta veća je od brzine nastanka novih, zbog čega se javlja zabrinutost", napomenuo je Jovevski.
Dodaje da se kod njih povećava potreba za inženjerima, električarima, montažerima, tehnolozima, dizajnerima u tekstilnoj industriji.
Crna Gora sprovodi ekološku rekontsrukciju termoelektrane
Crna Gora ima mali broj stanovnika, ekološka je država i ima slabo razvijenu industriju.
Dopisnica Newsmax Balkans iz Crne Gore rekla je da smatra da bi nova radna mesta mogla da se otvore u energetici i turizmu.
Značajne izvore energije Crna Gora proizvodi u termoelektrani u Pljevljima koja je povezana s rudnikom uglja i to su najveći zagađivači. Da bi sačuvala radna mesta u toj proizvodnji, Crna Gora sprovodi ekološku rekontrukciju termoelektrane koja će koštati 70 miliona.
"Struktura crnogorske privrede je takva da imamo preko 95 odsto malih preduzeća koja nemaju sredstava ni znanja da unaprede poslovanje, a s druge strane, postoje velike kompanije koje imaju tu praksu", ukazao je ekonomski analitičar Mirza Mulešković.
Muškarac iz sela Obajgora kod Bajine Bašte usmrtio je u noći između nedelje i ponedeljka bivšu suprugu, a potom i sedmogodišnjeg sina, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Policijske uprave Užice.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su M. R. (75) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ubistvo.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle požara koji se dogodio 6. jula, meštani su blokirali sve putne pravce koji vode ka deponiji Golo brdo kod Novog Pazara i na taj način onemogućili dalje odlaganje otpada iz nekoliko okolnih opština. Kažu da ne žele da im nesanitarna deponija više bude u okruženju.
Poreska uprava Srbije primila je 1.431 prijavu građana Niša, Pirota, Vranja, Leskovca i Prokuplja koji su u 2024. godini ostvarili dohodak veći od skoro 4,9 miliona dinara za 12 meseci. Po broju milionera Niš je četvrti u Srbiji i prijavljeno ih je 978, što je "pad" od 700 prijava u odnosu na 2023.
Kapitalni projekti, poput izložbe EXPO 2027, imaju višestruk značaj za razvoj Srbije, rekao je za Newsmax Balkans profesor Veljko Mijušković sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu.
Otkrite deset činjenica koje govore o veličini, važnosti i dugoročnom značaju Specijalizovane izložbe EXPO 2027 Beograd – globalnog događaja kakav nikada do sada nije održan na prostoru Zapadnog Balkana.
Dečji plavi kačket Pepco Baby boy povučen je sa tržišta Srbije zbog rizika od gušenja, objavilo je Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine na sajtu NEPRO putem koga distribuira informacije o opasnim proizvodima koji predstavljaju rizik po zdravlje i bezbednost potrošača.
Cene sezonskog voća ne prestaju da rastu. Građani su iznenađeni cenom trešanja, koje na nekim mestima koštaju i iznad 1.000 dinara, a zbog skupoće kajsija i bresaka mnoge domaćice odustaju od pravljenja džema. Zašto je domaće voće postalo luksuz?
Posle više od 13 godina od početka procesa vraćanja imovine vlasnicima kojima je oduzeta nakon Drugog svetskog rata, restitucija u Srbiji ulazi u završnu fazu. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić govorio je u kom vremenskom periodu se očekuje kompletan završetak procesa restitucije.
Profesor Rudarsko-geološkog fakulteta u penziji dr Dinko Knežević rekao je da će litijum za koju godinu steći svoju pravu cenu, pa će se tek onda videti da li vredi kao zlato. Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor je dodao da postoji ogromna potreba za litijumom i da ona neće prestati.
Naftna industrija Srbije (NIS) podnela je Ministarstvu finansija SAD novi zahtev za izdavanje posebne licence kojom se odlaže puna primena sankcija i omogućava nastavak operativnog rada kompanije i posle 29. jula, odnosno nakon isteka roka predviđenog prethodnom licencom izdatom 26. juna.
Komentari (0)