(VIDEO) "Najviše će trpeti 'mali ljudi'": EU uvodi carine na pakete iz Kine, Srbija ne menja politiku

Na predlog Evropske komisije, zemlje Evropske unije uvešće carine na pakete koji stižu iz Kine. Zvanično, na ovaj korak su se odlučile kako bi povećale bezbednosne i carinske kapacitete, usled velikog broja pošiljki koje svakodnevno pristižu građanima koji kupuju putem poznatih onlajn platformi.

27.07.2025. 20:29

(VIDEO) "Najviše će trpeti 'mali ljudi'": EU uvodi carine na pakete iz Kine, Srbija ne menja politiku

Ponuda na tim platformama, od igle do lokomotive, preplavila je svetsko tržište. Najpre su doživele bum u Americi, a potom su se nezaustavljivo proširile širom sveta. U Evropi su postale toliko dominantne da je tokom prošle godine čak 90 odsto od ukupno 4,6 milijardi isporučenih paketa u EU stiglo iz Kine.

"Upravo ti mali paketi definišu ogroman trgovinski deficit, koji je sada premašio 700 milijardi evra bruto godišnje. Trgovinski deficit koji Evropa ima prema Kini iznosi 305 milijardi evra - i upravo taj iznos EU želi da smanji ovim merama", navodi dr Ernest Vlačić sa FEFA fakulteta.

Ekonomske igre velikih, međutim, uvek se preliju na krajnje potrošače. Jeftina kineska roba će, po svemu sudeći, poskupeti za građane EU, čije države žele dodatnim nametima da zaštite svoje nacionalne ekonomije.

"Danas Kina proizvodi vrhunske proizvode po nama niskim cenama. U ovom procesu najviše će trpeti 'mali ljudi', kojima će ti proizvodi postati skupi ili će morati da ih se odreknu. Ali ostaje pitanje kako sada obuzdati i kontrolisati tu ogromnu mašineriju koju je Kina stvorila. Teško je spekulisati u kom pravcu će se sve to dalje razvijati", dodaje Vlačić.

Srbija neće uvoditi mere

Dok globalno tržište menja pravila igre, pozicija Srbije ostaje specifična – ne očekuje se da će naša zemlja uvesti slične mere prema Kini.

"Ne verujemo da bi Srbija primenila takve poteze, imajući u vidu strateško partnerstvo između dve zemlje, a posebno Sporazum o slobodnoj trgovini, koji je potpisan i stupio na snagu prošle godine", kaže Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.

Printscreen: Newsmax Balkans

Prema najavama, naknada od dva evra u EU će se primenjivati na pakete iz Kine koji se šalju direktno krajnjim potrošačima, dok će pošiljke koje idu u skladišta biti oporezovane nižom stopom - 0,50 evra.

Da li su kineski proizvodi pretnja domaćoj ekonomiji u Srbiji, ili se uspešno nosimo s izazovima konkurencije, pitanje je za ekonomiste.

Ono što je izvesno jeste da se za građane Srbije - na čije adrese je prošle godine stiglo oko pet miliona paketa sa najpopularnije kineske platforme - uslovi onlajn kupovine iz Kine za sada ne menjaju. Na sreću potrošača.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)