Stručnjak za međunarodnu bezbednost: Srbija ne mora da bira stranu, ali treba da bude oprezna u saradnji s Kinom
Geopolitičko nadmetanje između SAD i Kine ima sve veći uticaj na Evropu, a male zemlje poput Srbije moraju pažljivo da procenjuju dugoročne posledice svojih spoljnih politika - poruka je sa okruglog stola održanog u Ambasadi SAD u Beogradu na temu "Strateški rizici produbljivanja saradnje sa Kinom".
Stručnjak za međunarodnu bezbednost Metju Kronig istakao je da "minimalizacija rizika" treba da bude ključni pristup u odnosima sa Kinom, naglašavajući da Srbija ne mora da bira stranu, ali da treba da bude oprezna u produbljivanju saradnje sa Pekingom.
Kina je najveći trgovinski partner Srbije. Kronig je u razgovoru za Newsmax Balkans istakao da, prema njegovom mišljenju, postoje tri razloga zašto je potencijalno rizično trgovati s Kinom.
Carinski rat koji je američki predsednik Donald Tramp pokrenuo je rat prohibitivnih carina, koji dovodi do apsolutne izolacije jedne i druge zemlje u odnosu jedne na drugu. To je bilo besmisleno, ali je Tramp uspeo da natera Kinu da sedne za sto, izjavio je profesor FPN u penziji Dragan Veselinov.
Postoji velika ekonomska simbioza između Sjedinjenih Američkih Država i Kine. Upravo ta trgovina između njih i američke investicije u Kini učinile su je prvom ekonomskom silom, izjavio je za Newsmax Balkans diplomata i bivši ambasador Srbije u Meksiku Milisav Pajić.
Sjedinjene Države i Kina dogovorile su se da međusobno smanje carinske tarife na proizvode koje uvoze za 15 odsto tokom 90 dana. Ovim sporazumima Tramp želi da Kina uzvrati ulaganjem u Ameriku, kaže za Newsmax Balkans ekonomista Vladimir Đukanović.
"Prvo, ako postanete previše zavisni od ukupne trgovine s Kinom, oni to mogu da koriste kao alat za prinudu. Videli smo da su to radili, na primer, sa Južnom Korejom. Kada je Južna Koreja razmišljala o raspoređivanju američkih raketnih odbrana, Kina je zatvorila južnokorejske robne kuće koje su poslovale u Kini. Onemogućili su kineskim turistima da posete Južnu Koreju kao način da izvrše ekonomski pritisak na Južnu Koreju. Dakle, ako bi Srbija postala previše zavisna, Kina bi to mogla da koristi kao alat za prinudu", istakao je naš sagovornik.
Drugo, kako je rekao, ulaganja Kine u infrastrukturu nisu uvek isplativa.
"I zemlje koje su bile korisnici tih ulaganja su ponekad zažalile zbog te odluke. Na primer, Italija se povukla iz Inicijative Pojas i put. Videli smo kolaps infrastrukture na Šri Lanki, i razumem da je to bilo na železničkoj stanici ovde u Srbiji. Žao mi je zbog te tragedije. Često vidimo da su standardi za životnu sredinu i ljudska prava veoma niski, što dovodi do zagađenja i često korupcije, gde Kinezi podmićuju zvaničnike za ove poslove", napomenuo je Kronig.
Printscreen: Newsmax Balkans
Dodao je i da bi zato zamolio srpske prijatelje da pogledaju ta kineska ulaganja, i da li se zaista isplate ili ne.
"Treći i poslednji razlog, kada su u pitanju osetljiva područja poput vojne i tehnološke saradnje... znamo da Kina koristi tehnologiju za promovisanje dezinformacija, da ukrade obaveštajne podatke nazad u Kinu. I mislim da, kada su u pitanju ova osetljivija područja, verovatno ima smisla da se odlučite za neku pouzdaniju zapadnu privatnu kompaniju. Jer u Kini zapravo ne postoji takva stvar kao privatna kompanija. Sve su to krakovi Kineske komunističke partije", objasnio je on.
Kronig je precizirao da su rizici pre svega otvaranje prema ekonomskom prinudnom delovanju Kine.
"Drugo, tu su i često niska kvalitetna ulaganja koja ne ispunjavaju ono što je obećano. I onda treće, bezbednosni rizici, jer Kina nije demokratija zasnovana na zapadnoj vladavini prava. To je diktatura", ukazao je naš sagovornik.
Tehnologija kao alat za nadzor i represiju
Stručnjak za međunarodnu bezbednost istakao je i da Kina koristi tehnologiju kao alat za nadzor i represiju unutar zemlje.
"Izvode tehnologiju drugim diktatorima. Tehnologiju prepoznavanja lica, na primer, koja omogućava diktatorima da bolje špijuniraju svoje populacije. Brinem se ako diktatura kontroliše tehnologiju 21. veka koju koristimo za naše mobilne telefone, laptopove, svakodnevnu tehnologiju. Šta to znači za naše slobode? Nije da kažem da Srbija ili bilo koja druga zemlja ne bi trebala da posluje sa Kinom. Mislim da ima mnogo oblasti, poljoprivreda, tekstil, nameštaj, gde zaista nema rizika. Ali, mislim da u određenim oblastima, kao što su vojska, kritična infrastruktura, tehnologija, njihova zemlja treba da bude oprezna", naveo je naš sagovornik.
Saveti srpskoj vladi
Na pitanje koji bi savet dao srpskoj vladi, kako bi išla napred, Kronig je istakao da bi to bilo nekoliko stvari.
"Prvo, razmisliti o diversifikaciji trgovinskih odnosa, jer što ste manje zavisni od bilo koje zemlje, to ste manje zavisni od Kine, to ste manje ranjivi na tu vrstu prisile. Drugo, kada su u pitanju investicije, Sjedinjene Američke Države, Švedska, Izrael i mnoge zemlje imaju mehanizme za proveru domaćih investicija. I tako proveravaju strane investicije i donose odluku. Da li je ovo potencijalno bezbednosni rizik ili ne? Moje razumevanje je da Srbija trenutno nema formalni sistem za proveru investicija. Tako da bi uvođenje nečega poput toga moglo da ima smisla. I ponekad odbor može da odluči da, ova kineska investicija ima smisla. Ali u drugim slučajevima, kao što se dešava u SAD i Švedskoj, mogli bi da odluče: znate šta, zapravo nema smisla da Kina kontroliše ovaj rudnik ili ovu luku, ili šta god da je u pitanju", zaključio je stručnjak za međunarodnu bezbednost.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Cene proizvoda i usluga lične potrošnje u junu 2025. godine, u poređenju sa istim mesecom prošle godine, povećane su za 4,6 odsto, objavio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Vrednost bitkoina je u petak porasla na više od 118.000 dolara i oborila novi istorijski rekord, pre svega zbog većeg interesovanja investitora i povoljne političke klime za sektor kriptovaluta u Sjedinjenim Američkim Državama.
Ugostiteljske usluge su u Srbiji u junu ove godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku bile skuplje za 9,2 odsto nego u junu 2024. godine, pokazuju podaci koje je objavio Republički zavod za statistiku (RZS).
Železnička stanica Beograd Centar u Prokopu bezbedna je za korišćenje i funkcionisanje železničkog saobraćaja, a planirani radovi na ojačanju peronskih greda odnose se na grede koje su izgrađene 1997. godine, saopštila je Infrastruktura železnice Srbije.
Izvršni odbor Narodne banke Srbije odlučio je na današnjoj sednici da referentnu kamatnu stopu zadrži na nivou od 5,75 odsto, kao i da na nepromenjenim nivoima zadrži kamatne stope na depozitne olakšice od 4,5 odsto i kreditne olakšice od sedam odsto, objavila je centralna banka.
Velika potražnja za sezonskim radnicima u Beogradu, ali i u domaćim planinskim centrima i banjama, uticala je i na povećano rentiranje smeštaja. Cena kirije po osobi najviše zavisi od lokacije i broja stanara u jednom prostoru.
Aerodrom "Nikola Tesla" ulazi u letnju sezonu sa rekordnom ponudom i znatno unapređenom infrastrukturom, spreman da putnicima pruži bržu, bezbedniju i udobniju uslugu.
Od 1. avgusta SAD uvodi nove carinske stope za više od 10 država, a među njima se nalazi i Srbija. Samo direktnom diplomatijom tarife mogu da se koriguju, navodi profesor Miloš Laban, dok profesor Ekonomskog fakulteta Dejan Šoškić kaže da će tarife negativno uticati na izvoz srpskih privrednika.
Komentari (0)