(VIDEO) Ekonomista: Inflacija u Srbiji ne zavisi od sporazuma između SAD i Kine, već od Evrope

Sjedinjene Države i Kina dogovorile su se da međusobno smanje carinske tarife na proizvode koje uvoze za 15 odsto tokom 90 dana. Ovim sporazumima Tramp želi da Kina uzvrati ulaganjem u Ameriku, kaže za Newsmax Balkans ekonomista Vladimir Đukanović.

Autor:

M. K.

12.05.2025. 16:04

(VIDEO) Ekonomista: Inflacija u Srbiji ne zavisi od sporazuma između SAD i Kine, već od Evrope

Dogovor SAD i Kine je usledio nakon pregovora između predstavnika dve strane tokom proteklog vikenda u Švajcarskoj. Američki zvaničnici su istakli da će sporazum smanjiti trgovinski deficit SAD.

"Pa, ovo se manje-više očekivalo. Namera Donalda Trampa je da dođe do restruktuiranja trgovinskog sveta. Ideja je bila da se pretresu svi odnosi sa svakom zemljom. Kina je ogroman trgovinski partner u čitavom svetu, pa i Americi", za emisiju "Presek" navodi ekonomista Vladimir Đukanović.

Prema njegovim rečima, Vol strit uvek nanjuši informacije i na pravi način i u pravo vreme reaguje.

"Činjenica je da Tramp insistira da Kinezi ulože u Ameriku, zato što su Amerikanci poslednjih nekoliko decenija uložili ogromna sredstva, otvorili velike fabrike i prebacili proizvodnju u Kinu. Sada se teži da i Kinezi recipročno investiraju u SAD".

On navodi da je taj reciprocitet bio kamen spoticanja koji je sprečavao da se ovaj trgovinski sporazum brže reši.

U Ženevi je sklopljen moratorijum za narednih 90 dana, gde se manje-više stvari vraćaju na staro, tako da biznisi koji dalje operativno funkcionišu mogu da nastave svoje poslovanje bez većih šokova.

"Plan Donalda Trampa je bio skidanje flastera sa rane brzo, da to odradi odmah na početku svog mandata, kako bi sada već mogao iz nedelje u nedelju da ljudima šalje dobre vesti. I videli smo - berza je tu najveći barometar. Berza se oporavila u poslednje dve nedelje, što je jasna indikacija da su te informacije već procurele na Vol strit", kaže Đukanović.

Printscreen: Newsmax Balkans

Kina je pristala da poveća kupovinu američkih proizvoda za najmanje 200 milijardi dolara u naredne dve godine. Đukanović smatra da će najviše profitirati visokotehnološki sektor, jer u tome je Amerika i dalje veoma jaka.

"Ovde imamo i sektor hrane, gde Amerikanci imaju problem sa svetom. To nisu često carine, već takozvane necarinske barijere za američke proizvode. A to je priča o genetski modifikovanoj hrani - ona se demonizuje širom sveta."

Trampov cilj da se trgovina još više liberalizuje

Na pitanje kako će ovaj sporazum uticati na globalnu ekonomsku stabilnost i trgovinske tokove, Đukanović odgovara:

"Veoma pozitivno. Krajnji cilj Donalda Trampa je da se trgovina još više liberalizuje, a ne da se zemlje zatvore. Ali su ti nepošteni potezi prema američkoj ekonomiji morali da prestanu - i od strane Kine, i od strane Indije, drugih zemalja, a naročito Evropske unije. Pregovori sa EU tek slede i oni će biti bolni za određene igrače unutar EU, ali vreme je da se i to reši", navodi Đukanović.

Srbija vezana za EU

Sagovornik naše televizije navodi da smanjenje američkih tarifa na kineske proizvode neće uticati na inflaciju u Srbiji.

"Naša inflacija isključivo zavisi od inflacije u Evropi. Ta priča nekih naših ekonomista je malo komična. Mi smo značajno integrisani u evropsku ekonomiju. I kako vetar duva što se tiče inflacije u Evropi, tako će duvati i u Srbiji", zaključuje Đukanović.

Prema njegovim rečima, Srbija treba da ima slobodnu trgovinsku zonu sa SAD, kao što već ima sa EU, Rusijom i Kinom.

Gostovanje Vladimira Đukanovića pogledate u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)