(VIDEO) U Srbiji se obavi 82 miliona onlajn kupovina godišnje, ali internet trgovina zaostaje za evropskim prosekom

Prošla godina bila je rekordna za elektronsku trgovinu u Srbiji – građani su putem interneta obavili više od 82 miliona kupovina. Iako su ti brojevi impresivni, domaće tržište i dalje zaostaje za evropskim prosekom.

25.05.2025. 17:04

(VIDEO) U Srbiji se obavi 82 miliona onlajn kupovina godišnje, ali internet trgovina zaostaje za evropskim prosekom

Najčešće se kupuju odeća, obuća, oprema za kuću i za kućne ljubimce.

Domaća onlajn trgovina sve više dobija vetar u leđa, a tome svedoče i zvanični podaci Narodne banke Srbije za 2024. godinu.

"U prethodnom periodu zabeležen je rast internet kupovine, i na domaćim i na stranim internet prodavnicama. Samo u prethodnoj godini zabeleženo je 82,4 miliona kupovina, što je rast od 39,2 odsto u odnosu na 2023. godinu. U poređenju sa 2016. godinom, kada je zabeleženo četiri miliona kupovina, to beleži veliki rast u odnosu na taj period. Osim toga, 56,5 miliona trgovina je izvršeno na domaćim internet prodavnicama što čini 68,5 odsto ukupnih internet kupovina, nakon toga najviše su zastupljene kupovine u evrima koji je zastupljen sa 20 odsto, nakon toga dolar koji je zastupljen sa devet odsto, sve zajedno čini preko 98 odsto transakcija koje naši građani obave u onlajn kupovini", kaže Aleksandar Aleksić iz Narodne banke Srbije.

Printscreen: Newsmax Balkans

Stručnjaci upozoravaju – kupovina sa stranih sajtova nosi rizike, jer domaći zakon potrošačima u tim slučajevima ne pruža zaštitu. Koje su njegove najznačajnije odredbe i koja prava imaju potrošači prilikom onlajn kupovine kod domaćih prodavaca, pitali smo Vesnu Perinčić iz Republičke unije potrošača.

"Ekspanzija je onlajn kupovine iz ekonomskih razloga, besplatne dostave, pa potrošači štede na vremenu, ali imaju i posebna prava, kao što su prava na odustanak od kupovine koje nemaju kada se kupuje u klasičnim prodavnicama. Ovo pravo je garantovano potrošačima samo kod onlajn kupovine, odnosno kupovine van poslovnih prostorija. Ono podrazumeva da potrošač može da se predomisli u roku od 14 dana, da mu se proizvod jednostavno ne svidi i trgovac je dužan da mu izvrši povrat kupoprodajne cene. Takođe, ukoliko prodavac ne dostavi obrazac za odustanak od kupovine, potrošač može da se predomisli u roku od godinu dana", navela je Perinčić.

Novi savremeni modeli poslovanja, gde postoji mogućnost samo onlajn kupovine, bez prisustva konvencionalnih prodajnih radnji, polako postaju standard i kod nas. Šta nas očekuje u budućnosti po pitanju onlajn kupovine?

"U budućnosti očekujemo da će doći do porasta i internet kupovine i onlajn plaćanja, naročito metodom 'ips skeniraj', zbog povećanog trenda mobilnog bankarstva sa 4,1 milion korisnika na kraju 2024. godine, što je značajniji rast u odnosu na broj izdatih platnih kartica", poručuje Aleksić.

Domaći trgovci sve više prepoznaju svoje prednosti – bržu i sigurniju uslugu, lokalnu podršku i zaštitu potrošača.

Onlajn u Srbiji nastavlja da raste, a kupci postaju sve zahtevniji, tražeći pouzdanu, jednostavnu i bezbednu kupovinu.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)