(VIDEO) Analitičar o kontroli hrane u Srbiji: Neretko ne znamo šta jedemo dok ne čujemo iz inostranstva
U brojnim slučajevima nismo znali šta jedemo dok informaciju o tome nismo dobili iz inostranstva, rekao je Dejan Gavrilović iz udruženja Efektiva povodom vraćanja srpskog kukuruznog brašna iz Švajcarske zbog petostruko većeg nivoa aflatoksina.
Švajcarska je 8. novembra vratila kukuruzno brašno iz Srbije.
"Naravno da je to alarm i obaveza za nadležne inspekcije da prema Zakonu o bezbednosti hrane ispitaju o čemu se radi. Mi ovde imamo međunarodnu potvrdu od Švajcarske, koja je utvdila pet puta veći nivo aflatoksina i zabranila kukuruzno brašno iz Srbije i samim tim naše inspekcije su morale da preuzmu određene korake", rekao je Gavrilović za centralnu informativnu emisiju "Presek" Newsmax Balkans televizije.
On je podsetio da je u junu ove godine takođe Švajcarska u belom i žutom brašnu iz Srbije utvrdila veći nivo mikotoksina, a javnost je ostala uskraćena za odgovor da li je kod nas povučeno to brašno.
Međutim, kako je naveo u Švajcarskoj su dozvoljena dva mikrograma, a u SAD deset, pa bi nivo koji je otkriven u brašnu iz Srbije u Americi bio dozvoljen.
Upitan kakve su procedure kad se objavi vest o povlačenju nekog srpskog proizvoda u inostranstvu, Gavrilović je pojasnio da bi ministarstva poljoprivrede i zdravlja trebala da reaguju.
"Uradi se službena kontrola i ako se utvrdi istinitost navoda povlači se proizvod i obaveštava javnost. Imali smo primer da proizvođač sam to uradi", rekao je on i dodao da za poslednji slučaj još nemamo reakciju nadležnih organa.
Poljoprivrednik iz Banata Vukašin Baćina izjavio je za Newsmax Balkans da im je iz Ministarstva poljoprivrede rečeno da, iako je bilo najavljeno, od decembra neće biti spuštanja granice aflatoksina sa 0,25 na 0,05 mikrograma po kilogramu mleka, što je nivo koji važi u Evropskoj uniji.
Ministarstvo poljoprivrede demantovalo je navode da Srbija "uvozi ogromne količine mesa neproverenog kvaliteta", koje se prodaje kao domaće u maloprodajnim objektima širom zemlje.
Na pitanje šta građanin kao potrošač može da uradi u situaciji ako posumnja da hrana koju je kupio nije bezbedna, gavrilović je rekao da bi morao da odnese u neku od referentnih laboratorija na ispitivanje, jer on neispravnost tog tipa o ukusu ili mirusu ne može da primeti.
"Setimo se afere o nivou aflatoksina u mleku iz 2013. godine. U brojnim slučajevima nismo znali šta jedemo dok informaciju o tome nismo dobili iz inostranstva. Tek kad pređe granicu ili ulazi u Evropsku uniju kroz kontrole i mi saznamo šta jedemo. Voće, povrće, čips, paprika, sve su to bili slučajevi o kojima smo čitali", istakao je on i naglasio da i poslednji slučaj potvrđuje da Srbija nije rešila problem aflatokisna u mleku.
Nisu rešenje administrativne mere
Kako je pojasnio, to se ne rešava administrativnim merama kao što je to urađeno 2013. kad je povećan prag aflatoksina u mleku, pa onda smanjen.
"Na pritisak proizvođaca mleka ove godine od 1. decembra treba da uvedemo smanjenje aflatoksina u skladu sa evropskim normama. Proizvođači vrše pritisk jer je nivo aflatokisna veći što su veće vrućine, prvo u kukuruzu, pa u mleku jer se krave hrane tim kukuruzom", kazao je Gavrilović.
On je izrazio sigurnost da ne treba očekivati konkretnije mere, već da će se u Srbiji situacija rešavati od slučaja do slučaja.
Urednik i novinar Newsmax Balkans televizije Saša Dobrijević nagrađen je na Olimpijadi intelektualnih svojina za doprinos međunarodnoj naučnoj zajednici svojim izveštavanjem o napretku nauke i inovacija na globalnom nivou.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić ocenio je za Newsmax Balkans kao "sjajnu vest za Srbiju" to što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih državnika koji je razgovarao sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
U naselju Miljakovac u ponedeljak je došlo do teške saobraćajne nezgode, kada je putnica ispala iz autobusa na liniji 50, na kojem su ostala otvorena vrata za vreme vožnje. Vozilo je prešlo preko putnice koja je hitno prevezena u Urgentni centar, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz MUP.
Marija Matić uobičajeno je ime, ali nosi ga neobična i hrabra devojka. Imala je samo 16 godina kada su joj lekari saopštili da će joj amputirati nogu, jer je obolela od osteosarkoma, malignog tumora kostiju. Ipak, iako nema jednu nogu, Marija trči kroz život i raduje se svakom danu.
Srbija planira da integriše održive prakse u organizaciju Ekspo 2027 koji će biti pravi primer održivosti i uticaće na ekološku svest širom Srbije, poručeno je tokom predstavljanja zelene agende Ekspo Beograd u sklopu konferencije UN o klimatskim promenama - COP29.
Guverner Narodne banka Srbije (NBS) Jorgovanka Tabaković izjavila je da se nada da će i do kraja 2025. godine biti ograničena maksimalna gornja granica kamate na stambene kredite na pet odsto.
Elektrodistribucija Srbije (EDS) pustila je u rad besplatnu mobilnu aplikaciju ED Srbije, koja omogućava da se na jednom mestu lako i brzo dođe do obaveštenja o planiranim isključenjima, informacijama o poslovanju i uslugama kompanije.
Generalni direktor Telekoma Srbija Vladimir Lučić ocenio je za Newsmax Balkans kao "sjajnu vest za Srbiju" to što je predsednik Aleksandar Vučić jedan od prvih svetskih državnika koji je razgovarao sa novoizabranim predsednikom SAD Donaldom Trampom.
Potrošačke cene u oktobru 2024. godine, u poređenju sa istim mesecom prethodne godine, povećane su za 4,5 odsto, dok su u poređenju sa decembrom 2023. godine u proseku povećane za 3,9 odsto, saopštio je Republički zavod za statistiku (RZS).
Ministar finansija Srbije Siniša Mali izjavio je da je budžetom za narednu godinu planirano povećanje plata u javnom sektoru za osam, u prosveti za 11 odsto, dok će minimalna zarada biti povećana za 13,7 odsto.
Švedska kompanija "Ingka Group", koja je vlasnik lanca robe za domaćinstvo IKEA, prodala je svoju poslednju imovinu u Rusiji - skladište u Esipovo kod Moskve.
Komentari (0)