Stanić (PKS): Srbija za četiri godine investirala 500 miliona evra u region
Pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije Bojan Stanić kaže za Kosovo onlajn da su investicije u Srbiju već nekoliko godina zaredom na rekordnom nivou, ali i da je Srbija značajan investitor u region u koji je samo od 2019. do 2023. uložila oko 500 miliona evra.
"Kada govorimo o investicijama u Srbiju one su već nekoliko godina zaredom na rekordnom nivou i kreću se negde oko 4,5 milijarde evra priliva stranih direktnih investicija. I to je odličan pokazatelj, imajući u vidu da su investicije jedan od izvora i rasta privredne aktivnosti u Srbiji jer se time proširuje proizvodni potencijal", navodi Stanić.
EU najveći investitor u Srbiji
Objašnjava da je Evropska unija, kao grupa 27 članica, najveći investitor u Srbiji, dok je pojedinačno u poslednjih nekoliko godina najznačajniji investitor Kina.
"Kada se pogleda duži vremenski period od oko deset, petnaest godina, onda je gotovo 60 procenata svih investicija koje su došle u Srbiju iz EU. Ako gledamo najznačajnije, pored Nemačke, Holandije, pomenute Kine, ima značajnih investicija i iz Sjedinjenih Država. Iako je u poslednjih nekoliko godina taj iznos opao, i Rusija je imala značajna ulaganja, zatim Turska i tako dalje", kaže Stanić.
Kada je u pitanju region, navodi, značajnih investicija nema.
"Imamo ulaganja iz Hrvatske, iz Bosne i Hercegovine, iz Crne Gore, ali, naravno, to je na jednom skromnijem nivou. Mađarska, takođe ima svojih investicija…", kaže on.
Objašnjava da su to uglavnom ulaganja u nekretnine i nešto manje u prerađivačku industriju.
"To mogu biti poljoprivreda i metalska industrija, ali činjenica je da su nekretnine dosta atraktivne, kao i određene uslužne delatnosti kao što su informacione tehnologije", navodi.
Srbija investira u region
S druge strane, izričit je, Srbija je veoma značajan investitor u regionu.
"Zahvaljujući pozitivnom ekonomskom rastu u poslednjih nekoliko godina koji je eksplozivan, dakle preko tri odsto, Srbija je akumulirala određena sredstva, i privreda uopšte, da ulaže u zemlje regiona. Ako pogledate period 2019. do 2023. bilo je oko 500 miliona evra stranih direktnih investicija iz Srbije u region i uglavnom je to išlo u Crnu Goru i Bosnu i Hercegovinu", navodi pomoćnik direktora Sektora za strateške analize Privredne komore Srbije.
Ističe da su i 2024. godine nastavljene relativno značajne investicije u region.
"Recimo, kada se uzme primer Crne Gore, Srbija je u poslednjih nekoliko godina najznačajniji investitor. Ukoliko bi se uzeo duži vremenski period, onda je Srbija na drugom mestu iza Ruske federacije, ali zbog rata u Ukrajini ta se lista najznačajnijih investitora promenila i sada je upravo Srbija vodeći investitor u Crnoj Gori, ali i u BiH, pored Hrvatske", kaže Stanić.
Što se tiče Crne Gore, najviše se ulaže u nekretnine i određene finansijske usluge, dok se u Bosni i Hercegoviniu ulaže u sektor energetike i u određene uslužne delatnosti.
"Dosta zavisi od spoljnih faktora"
Očekuje da će se i u narednoj godini, što se tiče regiona, nastavak privredne aktivnosti Srbije uvećavati.
"Srbija nastavlja da bude pokretač intraregionalne trgovine, imajući u vidu, kao što smo pomenuli, da je najznačajnija privreda. Međutim, dosta zavisi od spoljnog faktora. U ovom konkretnom slučaju i od situacije u Evrozoni. Tu je motor rasta nemačka privreda, koja je i jedan od najvećih spoljno-trgovinskih partnera regiona", ističe.
Objašnjava da se u Nemačkoj očekuje vrlo blag rast sledeće godine, ali da opet neki drugi spoljni faktor može uticati na to da nemačka privreda uđe u neku zonu recesije.
Politički dijalog, političko poštovanje i korektnost između Beograda i Rima je na mnogo višem nivou nego ranije, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić na Poslovnom forumu Srbija "Nord Est Italija" i naglasio kako je Italija uvek tu da pomogne Srbiji na evropskom putu.
Privredna komora Srbije (PKS) je nakon potpisivanja Sporazuma o slobodnoj trgovini otvorila nove kancelarije u Kini, u prestonici Pekingu i glavnom gradu kineske provincije Hunan.
Takođe, ističe, dosta zavisi i od situacije sa energentima, ali i od toga kakve će biti odluke nove administracije u Vašingtonu.
"Da li će se ubrzati taj takozvani protekcionizam, uvođenje tih dodatnih carina na uvoz, što može indirektno da se odrazi na region, jer samim tim Evropa može dati neke kontra mere koje mogu da zahvate region kao kolateralnu štetu", kaže Stanić i podseća na 2019. kada je Amerika uvela carine na uvoz čelika i aluminijuma, a potom reagovala EU i uvela kvote na uvoz čelika iz Srbije, čime je narušen sporazum o slobodnoj trgovini koji Srbija ima.
"Sve su to posledice jedne geopolitičke situacije koja je zaista nepredvidiva u narednoj godini", zaključuje Stanić.
Autonomija Vojvodine ne postoji. Za Srbiju nije dobro da se sve centralizuje jer će tako imati neuralgične tačke koje će pritiskati centar, a proizvod je nesrećna i nesigurna zemlja, naveo je političar Nenad Čanak u emisiji Sinteza.
Samostalni narodni poslanik Žarko Ristić uoči izbora na Kosovu i Metohiji saopštio je da Srbi u ovom delu zemlje ne zanimaju ni vlast ni opoziciju, ali da su se Srbi ujedinili i našli način da se sami bore za svoja prava na KiM. Kako ističe, sa dolaskom Donalda Trampa ništa više neće biti isto.
Doneto rešenje kojim je u odnosu na okrivljenog Gorana Vesića, kao i Anitu Dimoski i Jelenu Tanasković odbijen predlog tužioca za određivanje pritvora, saopštio je Viši sud.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da bi u u trećoj nedelji januara trebalo da počne serijska proizvodnja "fijata pande" u Kragujevcu i naglasio da će to dosta da doprinese rastu BDP-a zemlje.
Građani Srbije nemaju razloga za brigu, jer električne energije ima dovoljno, izjavio je generalni direktor Elektroprivrede Srbije (EPS) Dušan Živković.
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, prosečna oktobarska neto plata u Srbiji iznosila je 98.538 dinara. Kada je reč o zanimanjima, računarski programeri imaju ubedljivo najveće plate, dok su najmanje plaćeni zaposleni u uslužnim delatnostima.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je tokom obilaska brze saobraćajnice Šabac–Loznica, da će od ponedeljka u devet časova građani moći da koriste celu deonicu saobraćajnice od 54,5 kilometara.
Najnovije istraživanje Infostuda o očekivanjima zaposlenih u Srbiji i onih koji posao traže pokazuje da visina plate ostaje i dalje najvažniji faktor kod 66 odsto ispitanika.
Siniša Mali, prvi potpredsednik vlade i ministar finansija, izjavio je da se do sada prijavilo 28 zemalja za učešće na specijalizovnoj Ekspo izložbi 2027. godine.
Vlada Srbije usvojila je izmenjenu Odluku o privremenoj zabrani uvoza peleta od drveta, čime je zabrana uvoza produžena za još tri meseca, navodi se u saopštenju Vlade.
Komentari (0)