Kanadska kompanija Dundee Precious Metals (DPM) saopštila je ove nedelje da je otkrila ležišta zlata i bakra visokog kvaliteta na novim lokalitetima, a u blizini svog projekta "Čoka Rakita", koji se nalazi na teritoriji opštine Žagubica.
Rezultati su na lokalitetima Dumitru Potok i Frasen, koji se nalaze na oko kilometar udaljenosti od projekta "Čoka Rakita", pokazali 63 metra sa sadržajem bakra od 1,74 odsto, 2,18 grama zlata po toni i 9,04 grama srebra po toni, piše bloombergadria.com.
U saopštenju se navodi da će se bušenja nastaviti na lokacijama koje imaju dozvolu, a to su Čoka Rakita, Potaj Čuka i Pešter Jug.
"Uzbuđeni smo zbog istraživačkog potencijala visokokvalitetnog zlata i bakra na lokalitetima Dumitru Potok i Frasen", rekao je David Rae, predsednik i izvršni direktor kompanije DPM.
Rudnik litijuma je prilika za Srbiju da produbi veze sa Evropskom unijom i pozicionira se kao lider u industriji koja će biti veoma važna u budućnosti, ali o tome da li će rudnika i biti, treba da odluči narod u Srbiji, rekao je Džefri Pajat, pomoćnik državnog sekretara SAD za energetske resurse.
Izvršni direktor CeSID-a Bojan Klačar ocenio je da je protest protiv najave iskopavanja litijuma i kompanije Rio Tinto politički i ekološki, jer se tiče javnih politika, kao i da ima sličnosti sa protestima "Srbija protiv nasilja" i udruženja 1 od 5 miliona.
"Ovi novi rezultati naglašavaju prirodu visokog kvaliteta onoga što vidimo iz naših istražnih aktivnosti i potvrđuju veliki potencijal za dalju mineralizaciju zlata i bakra u 'Čoka Rakiti' i okolnim mestima koja imaju dozvolu za istraživanje."
U decembru prošle godine kanadska kompanija je izvestila o prvoj proceni mineralnih resursa od čak 1,78 miliona unci zlata (nešto više od 50 tona).
Isplativost otvaranja rudnika
I pre ovih novih otkrića, preliminarna ekonomska procena je pokazala da bi se kompaniji isplatilo otvaranje rudnika "Čoka Rakita".
Kanadska kompanija je u maju objavila preliminarnu ekonomsku procenu projekta "Čoka Rakita", odnosno otvaranja rudnika. Kompanija je u preliminarnoj ekonomskoj proceni predložila izgradnju podzemnog rudnika sa godišnjim kapacitetom obrade od 850.000 tona rude. Početni životni vek rudnika procenjen je na 10 godina. Rudnik bi proizvodio 129.000 unci zlata godišnje.
Procenjena neto sadašnja vrednost nakon oporezivanja projekta sa diskontom od pet odsto iznosi 588 miliona dolara i interne stope prinosa 33 odsto.
Neto sadašnja vrednost predstavlja procenjenu trenutnu vrednost budućih prihoda umanjenu za troškove koji nastaju tokom celog životnog veka rudnika. Procena pokazuje da je otvaranje rudnika "Čoka Rakita" za kompaniju isplativo.
Preliminarna ekonomska procena predlaže da se sa izgradnjom rudnika počne u 2026, a da bi prva proizvodnja zlata mogla početi u prvoj polovini 2028. Izgradnja rudnika koštala bi 381 milion dolara.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Mišljenja prosvetnih sindikata su podeljena, jedni smatraju da je generalni štrajk protivzakonit i da prosvetni radnici nemaju pravo na to, te da je dogovorom sve rešeno, dok deo sindikalnog članstva štrajk vidi kao legitiman i dogovor sa Vladom ne priznaje.
Na sednici Vlade Srbije usvojen je predlog zakona o podršci mladima za kupovinu prve nekretnine, koji je od izuzetne važnosti za budućnost naših mladih i koji će odmah biti poslat u skupštinsku proceduru, izjavio je prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija Siniša Mali.
Kako da ostanemo interesantni stranim investitorima i da li će dinar izdržati potrese na tržištu? Hoće li sankcije kompaniji NIS uticati na celokupnu srpsku ekonomiju i šta država planira da održi privredni rast? Odgovore tražimo od ekonomiste Nebojše Savića, profesora FEFA fakulteta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su započeti razgovori sa američkom Kancelarijom za kontrolu strane imovine, da će biti nastavljeni u četvrtak i poručio da Srbija neće učestvovati u otimanju ruske imovine i nacionalizovati Naftnu industriju Srbije, iako ima pravo da to uradi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić imaće brojne konsultacije i sastanke o funkcionisanju NIS nakon što su SAD uvele sankcije toj kompaniji i dobro je da se razgovara i sa američkom i ruskom stranom, rekao je za Newsmax Balkans urednik spoljne politike u nedeljniku NIN Nenad Zafirović.
Beogradska berza donela je Odluku o privremenoj obustavi trgovanja akcijama Naftne industrije Srbije na prajm listingu (Prime Listing - NIS a.d, Novi Sad - NIS).
Ruska Federacija je u stalnom kontaktu sa Srbijom i zatražila je hitne konsultacije u vezi sa situacijom nakon američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije, kojima se traži povlačenje ruskog kapitala iz NIS, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović predsedavala je u Vladi Srbije prvim sastankom Radne grupe za praćenje aktivnosti Ministarstva finansija SAD, Kancelarije za kontrolu strane imovine, u vezi sa potencijalnnim uvođenjem sankcija Naftnoj industriji Srbije.
Komentari (0)