(VIDEO) Srbija u top deset zemalja po broju pacijenata sa hipertenzijom kod muškaraca: "Moramo da budemo umereni"
Jedan od najvećih izazova u oblasti javnog zdravlja, pored hipertenzije i dijabetesa je adherenca, odnosno nepridržavanje propisanog plana lečenja bilo da se radi o uzimanju lekova ili o usvajanju zdravih životnih navika.
Sa porukom - "Brini o zdravlju danas, zaštiti svoje sutra" - održana je konferencija u Beogradu.
Prvi Svetski dan adherence iniciran je od strane Svetske federacije za srce, uz podršku najvažnijih naučnih i medicinskih udruženja širom sveta, baš kao i udruženja pacijenata.
Usled nepridržavanje propisanog plana lečenja značajno se povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti kao i smrtnosti na globalnom nivou.
"Rizici od infarkta i moždanog udara"
Srbija je u evropskom i svetskom vrhu po broju obolelih od povišenog krvnog pritiska.
Jedan od osnovnih uzroka crne slike je zabrinjavajuća niska svest o posledicama neredovne kontrole krvnog pritiska kao i nepropisnog uzimanje terapije, upozoravaju kardiolozi.
Problemi sa kojima se suočavamo nekada se ne mogu videti golim okom, pa čak ni mikroskopom. Tako je sa mikro i nanoplastikom koja je globalni ekološki problem za koji još nije pronađeno rešenje, a nalazi se svuda u našem okruženju, čak i u ljudskom telu.
Nakon što je blokirana gradska deponija, u Valjevu je proglašena vanredna situacija zbog rizika od epidemije. Otpad iz Valjeva sada se odvozi u Sremsku Mitrovicu udaljenu oko sto kilometara.
"Svetska zdravstvena organizacija je stavila Srbiju u top deset zemalja po broju pacijenata sa hipertenzijom u muškoj populaciji. Zvanično imamo 23, samo tri posto pacijenata uzimaju lekove i adekvatno su lečeni. To je jako loša statistika, zbog toga je incidencija infarkta i moždanog udara jako visoka u Srbiji", naveo je za Newsmax Balkans predsednik udruženja kardiologa Srbije dr Dragan Simić.
Govoreći o razlozima za tako loše stanje, doktor je rekao da je malo do pacijenta, ali i do lekara.
Otkriva se slučajno ili nakon manifestovanja srčane bolesti
Podmukla bolest poput povišenog nivoa masnoća u krvi ne boli i otkriva se najčešće slučajno tokom analiza krvi ili nakon neželjenog kardiovaskularnog događaja.
Jedan od razloga je loša adherencija.
Endokrinolog prof. dr Katarina Lalić istakla je da je jako važno da svako proveri holesterol i da zna sa kojom brojkom se susreće.
"Veliki problem je što je to hronična terapija. Mora da se uzima kontinuirano, dnevno, svakodnevno, doživotno, praktično, posebno u sekundarnoj prevenciji", naglasila je Lalić.
Otvorena komunikacija između lekara i pacijenata izuzetno je važna, posebno kada je reč o prevenciji. Ključno je uzimanje redovne terapije u kontroli bilo koje bolesti, posebno hronične.
Predsednik udruženja pacijenata Srbije Savo Pilipović ukazao je na to da moramo drugačije da živimo i naučimo da budemo umereni.
Printscreen: Newsmax Balkans
Svoje iskustvo podelio je i glumac Irfan Mensur, kome je srčani udar iz korena promenio način života.
"Ako čovek prihvati ono što mu savetuju ljudi, mislim da stvari počinju da se kontrolišu. Meni su prvog dana, po puštanju iz bolnice, po teškoj operaciji, postavili terapiju i do danas, svako jutro i veče je uzimam", napomenuo je glumac.
Redovno uzimanje terapije, zdrave navike i redovni kontrolni pregledi predstavljaju najvažnije faktore za očuvanje zdravlja, zaključak je naših sagovornika.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Policija u Smederevu uhapsila je Z. G. (41) iz Osipaonice kod Smedereva zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Sindikat zaposlenih u Agenciji za bezbednost saobraćaja izrazio je duboko žaljenje i zabrinutost zbog hapšenja troje zaposlenih u toj agenciji zbog osnova sumnje da su izvršili više krivičnih dela.
Vučić u Moskvi, studenti trče ka Briselu. Vode li ti putevi ka izborima, kada i kako? Gost u prvom delu GrađaNIN-a je komentator Zoran Panović, a kodomaćin urednik u NIN-u, Milan Grujić.
U borskom rudniku "Jama" povređen je rudar N. G. (54) kada se na njega obrušila stenska masa dok je upravljao mašinom za okucavanje hodnika, rečeno je Tanjugu iz Ziđina.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu uhapšen je D. S. (40) zbog postojanja osnovane sumnje da je dana 6. maja izvršio krivično delo Nasilje u porodici na Novom Beogradu.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
U pasažu između zgrada u Ulici Palmira Toljatija na Novom Beogradu otpala je izolacija sa plafona, a povređenih nije bilo. Dan kasnije, mesto nezgode je obeleženo trakom i onemogućen je prolaz.
Protest "Marš na Drinu" počeo je u 11 sati u Loznici, uz učešće studenata i srednjoškolaca koji su pešice došli iz više gradova, a kako je najavljeno, trajaće do 23 sata.
Komentari (0)