(VIDEO) Stopa smrtnosti od raka pluća u Srbiji najviša u Evropi: "Početni simptomi bolesti se teško prepoznaju"
Više od 7.000 ljudi svake godine u Srbiji oboli od raka pluća, a oko 5.000 njih umre. Ipak, rak pluća ne mora da bude smrtonosan, jer rano otkrivanje i savremeno lečenje omogućavaju dug i kvalitetan život.
Gotovo svakog dana u našoj zemlji od raka pluća oboli oko 20 novih pacijenata, dok 13 izgubi bitku sa ovom opakom bolešću.
Ova opaka bolest može da bude uspešno lečena, a jedan od najvažnijih preduslova je rano otkrivanje. Srbija je prva zemlja Zapadnog Balkana u kojoj je počeo organizovan skrining za rano otkrivanje raka pluća.
U Institutu za onkologiju i radiologiju, gde se godišnje leči oko 40.000 pacijenata, svakog dana se ozrači skoro 400 pacijenata, oko 250 ih primi hemioterapiju, dok se dvadesetak operiše. Stručnjaci naglašavaju da je bitna prevencija jer je 40 odsto slučajeva oboljevanja od maligniteta izlečivo.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) saopštila je da je došlo do porasta broja obolelih od raka pluća i to kod osoba koje nikada nisu pušile, a kao jedan od ključnih faktora navodi se zagađenje vazduha.
Na skriningu za rano otkrivanje raka pluća, koji se od 7. novembra sprovodi u Klinici za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), pregledano je oko 700 Beograđana, a kod više od tri odsto otkrivene su promene, rekao je rukovodilac te klinike, pulmolog dr Mihailo Stjepanović.
"Do sada je pregledano 1.500 naših građana. Od tog broja promene su nađene kod tri odsto pacijenata, to je oko 45 bolesnika. Većina njih se već i operisala u Kliničkom centru Srbije, u Klinici za grudnu hirurgiju. Nažalost, kod jednog broja pacijenata je već i nađena metastatska forma bolesti, te nisu mogli da budu operisani. Skrećemo pažnju na veliki značaj i mislim da je ovo veliki uspeh skrininga", rekao je dr Mihailo Stjepanović, direktor Klinike za pulmologiju UKC Srbije.
Rak pluća se kod čak 60 odsto pacijenata otkriva u metastatskom stadijumu bolesti.
Razlog za to je činjenica da se početni simptomi, kao što je intenzivniji kašalj ili otežano disanje uglavnom ne primete, jer su u pitanju najčešće pušači, koji su na ove tegobe navikli.
"Teško je prepoznati bolest jer je većina tih pacijenata pušači. Kašlju, zamaraju se, imaju neke uobičajene tegobe ili imaju hroničnu opstruktivnu bolest pluća u sklopu koje imaju i otežano disanje, pa onda pripisuju te svoje tegobe više pridruženim bolestima i samom pušenju nego što razmišljaju o samoj bolesti pluća. Znači, to je jedan od prvih izazova samoprepoznavanja i razmišljanja o bolesti", objasnila je za Newsmax Balkans pulmolog dr Vesna Krstić.
Više od 500 pacijenata dobije dijagnozu raka pluća godišnje
Kada je u pitanju lečenje od raka pluća, u našoj zemlji postoji nejednakost u dostupnosti terapija, što je jedan od najvećih problema.
Svake godine više od 500 pacijenata dobije dijagnozu raka pluća. Lekari takve pacijente leče samo hemoterapijom jer im druge savremene opcije lečenja nisu dostupne o trošku zdravstvenog osiguranja.
Kvalitetnijim lečenjem svih obolelih uz već započet skrining, smanjila bi se stopa smrtnosti od raka pluća koja je Srbiju stavlja na vrh Evrope.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
PERSPEKTIVA
U emisiji Perspektiva sa Nemanjom Živaljevićem tražićemo odgovore i rješenja za neke od najvećih izazova sa kojima se suočavaju Crna Gora i zemlje regiona. O političkim, društvenim, ekonomskim, kao i temama iz kulture i sporta, razgovaraćemo sa relevantim i kredibilnim sagovornicima.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
I dalje traje blokada zgrada Radio-televizije Srbije u Beogradu, u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. RTS prilagođava programsku šemu zbog otežanih okolnosti rada uz reči da rade "u do sada najtežim uslovima".
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković ukazao je da je, na današnji dan, pre tačno 12 godina, potpisan Prvi sporazum o principima normalizacije odnosa Beograda i Prištine, poznat i kao Briselski sporazum i naglasio da se EU, kao garant potpisanog, ne angažuje da Prištinu "privoli na poštovanje".
Na svim auto-putevima i magistralnim putnim pravcima očekuju se povremeni talasi pojačanog saobraćaja, s obzirom na to da će mnogi krenuti ka odredištima na kojima će provesti praznične, uskršnje dane, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Studenti i građani koji ih podržavaju peti dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj, Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis nije emitovao Jutarnji program, a neće biti ni prenosa ponoćne i jutarnje liturgije povodom Uskrsa.
U Srbiji će biti pretežno sunčano, osim na istoku i jugoistoku Srbije gde se uz promenljivu oblačnost još ponegde očekuje kratkotrajna kiša ili pljusak, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Veliki doček priređen je za studente koji su biciklima išli od Novog Sada do Strazbura kako bi skrenuli pažnju evropskih zvaničnika, kao i cele javnosti, na dešavanja u Srbiji prethodnih meseci.
Patrijarh srpski Porfirije ocenio je da se čitav svet, pa i srpski narod, nalazi u dubokoj krizi, ali da je ona uvek ispit i šansa da kroz lično i zajedničko preispitivanje prepoznamo svoje nedostatke, kao i da otkrijemo put izlaska iz nje.
Metereolog Nedeljko Todorović izjavio je da nas u narednih četiri do pet dana očekuje suvo i natprosečno toplo vreme za ovo doba godine sa letnjim temperaturama koje prelaze 25 stepeni, ali upozorava da još uvek nismo završili sa prolaznim hladnim vremenom koje je karakteristično za april.
Komentari (0)