(VIDEO) Srbija pri vrhu po stepenu smrtnosti od raka u Evropi: Godišnje oboli oko 40.000 ljudi, prevencija ključna

U Institutu za onkologiju i radiologiju, gde se godišnje leči oko 40.000 pacijenata, svakog dana se ozrači skoro 400 pacijenata, oko 250 ih primi hemioterapiju, dok se dvadesetak operiše. Stručnjaci naglašavaju da je bitna prevencija jer je 40 odsto slučajeva oboljevanja od maligniteta izlečivo.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

04.02.2025. 20:08

(VIDEO) Srbija pri vrhu po stepenu smrtnosti od raka u Evropi: Godišnje oboli oko 40.000 ljudi, prevencija ključna

Svetska zdravstvena organizacija (SZO) procenjuje da će u svetu svaka peta osoba oboleti od kancera, dok će jedan od devet muškaraca i jedna od dvanaest žena umreti od nekog oblika maligne bolesti.

Srbija je u zlatnoj sredini po stepenu rizika oboljevanja od raka. U institutu za onkologiju i radiologiju u Srbiji godišnje se leči oko 40.000 pacijenata.

Međutim, zabrinjavajuće vesti su te što smo po stepenu smrtnosti pri samom vrhu, odmah iza Mađarske, koja je među prvima, kada je reč o evropskim državama.

Do 2050. za 77 odsto više obolelih od raka

Prema proceni SZO, sa dijagnozom malignih tumora u proteklih pet godina, živi 53,5 miliona ljudi, a procenjuje se da će se do 2050. godine broj novootkrivenih slučajeva raka u svetu uvećati za 77 odsto. 

U Srbiji je, prema podacima Batuta, tokom 2022. godine od svih malignih tumora obolelo 41.578 osoba - oko 22.000  muškaraca i 19.500 žena.

Iste godine umrlo je 19.350 ljudi, od kojih oko 10.500 muškaraca i skoro 9.000 žena.

U Institutu za onkologiju i radiologiju, gde se godišnje leči oko 40 hiljada pacijenata, svakog dana se ozrači skoro 400 pacijenata, oko 250 ih primi hemioterapiju, dok se dvadesetak operiše.

Žegarac: Najbitnija je prevencija

"Danas je Dan borbe protiv malignih bolesti. Broj obolelih se ne smanjuje, ali ono što primećujemo je da se smanjuje broj umrlih, što je svakako uspeh u lečenju tih pacijenata. Ono što je bitno, uvek ponavljamo da se sprovode skrining programi i da se bolest otkrije što ranije. Kada se bolest otkrije ranije, izlečenje je u većini slučajeva apsolutno moguće i uspešnije", izjavio je direktor Instituta za onkologiju i radiologiju doc. dr Milan Žegarac.

Dodao je i to da se i u svetu i kod nas najčešće dijagnostikuje karcinom dojke.

Stručnjaci naglašavaju da je bitna prevencija jer je 40 odsto slučajeva oboljevanja od maligniteta izlečivo.

"Postoje faktori koji utiču na razvoj malignih bolesti na koje možemo da utičemo. Bitna je prevecija jer je 40 odsto slučajeva izlečivo. Tu su najvažniji skrining programi koji se sprovode. To su skrining za karcinom dojke, kolorektalni karcinom i za ginekološke malignitete. U poslednje vreme je krenuo da se sprovodi pilot projekat za skrining karcinoma pluća. To se radi kod dugogodišnjih pušača, radi se skenerski pregled pluća, što je mnogo dobra stvar za rano otkrivanje te bolesti, koja je generalno jako agresivna", naveo je dr Žegarac.

Promena životnog stila

Nada je u prevenciji, skrininzima, boravku na čistom vazduhu i zdravijoj životnoj sredini.

Čak 48 malignih bolesti može se izbeći primenom intervencija u životnom stilu, prestankom pušenja, ograničenim konzumiranjem alkohola, izbegavanjem suvišnog izlaganja suncu, zadržavanjem prosečne težine, konzumiranjem zdrave hrane, vežbanjem, kao i zaštitom od infekcija koje se mogu razviti u rak.

Najčešći karcinom dojke i pluća

Ono što se i u svetu i kod nas najčešće dijagnostikuje je karcinom dojke.

Svaka osma žena, statistički gledano, oboli od karcinoma dojke. Kada je u pitanju muška populacija, na prvom mestu je karcinom pluća.

Printscreen: Newsmax Balkans

Od raka pluća naviše oboljevaju dugogodišnji pušači. Kod muškaraca zatim sledi karcinom debelog creva, a kod žena ginekološki maligniteti.

Svetska zdravstvena organizacija je saopštila da je došlo do porasta broja obolelih od raka pluća i to kod osoba koje nikada nisu pušile.

A kao jedan od ključnih faktora navodi se zagađenje vazduha. Izgleda da udisanje čistog vazduha spada u preventivne aktivnosti na polju sprečavanja nastanka malignih bolesti.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)