(VIDEO) Srbija pri vrhu po stepenu smrtnosti od raka u Evropi: Godišnje oboli oko 40.000 ljudi, prevencija ključna
U Institutu za onkologiju i radiologiju, gde se godišnje leči oko 40.000 pacijenata, svakog dana se ozrači skoro 400 pacijenata, oko 250 ih primi hemioterapiju, dok se dvadesetak operiše. Stručnjaci naglašavaju da je bitna prevencija jer je 40 odsto slučajeva oboljevanja od maligniteta izlečivo.
Svetska zdravstvena organizacija (SZO) procenjuje da će u svetu svaka peta osoba oboleti od kancera, dok će jedan od devet muškaraca i jedna od dvanaest žena umreti od nekog oblika maligne bolesti.
Srbija je u zlatnoj sredini po stepenu rizika oboljevanja od raka. U institutu za onkologiju i radiologiju u Srbiji godišnje se leči oko 40.000 pacijenata.
Međutim, zabrinjavajuće vesti su te što smo po stepenu smrtnosti pri samom vrhu, odmah iza Mađarske, koja je među prvima, kada je reč o evropskim državama.
Do 2050. za 77 odsto više obolelih od raka
Prema proceni SZO, sa dijagnozom malignih tumora u proteklih pet godina, živi 53,5 miliona ljudi, a procenjuje se da će se do 2050. godine broj novootkrivenih slučajeva raka u svetu uvećati za 77 odsto.
U Srbiji je, prema podacima Batuta, tokom 2022. godine od svih malignih tumora obolelo 41.578 osoba - oko 22.000 muškaraca i 19.500 žena.
Iste godine umrlo je 19.350 ljudi, od kojih oko 10.500 muškaraca i skoro 9.000 žena.
U Institutu za onkologiju i radiologiju, gde se godišnje leči oko 40 hiljada pacijenata, svakog dana se ozrači skoro 400 pacijenata, oko 250 ih primi hemioterapiju, dok se dvadesetak operiše.
Žegarac: Najbitnija je prevencija
"Danas je Dan borbe protiv malignih bolesti. Broj obolelih se ne smanjuje, ali ono što primećujemo je da se smanjuje broj umrlih, što je svakako uspeh u lečenju tih pacijenata. Ono što je bitno, uvek ponavljamo da se sprovode skrining programi i da se bolest otkrije što ranije. Kada se bolest otkrije ranije, izlečenje je u većini slučajeva apsolutno moguće i uspešnije", izjavio je direktor Instituta za onkologiju i radiologiju doc. dr Milan Žegarac.
Dodao je i to da se i u svetu i kod nas najčešće dijagnostikuje karcinom dojke.
Stručnjaci naglašavaju da je bitna prevencija jer je 40 odsto slučajeva oboljevanja od maligniteta izlečivo.
"Postoje faktori koji utiču na razvoj malignih bolesti na koje možemo da utičemo. Bitna je prevecija jer je 40 odsto slučajeva izlečivo. Tu su najvažniji skrining programi koji se sprovode. To su skrining za karcinom dojke, kolorektalni karcinom i za ginekološke malignitete. U poslednje vreme je krenuo da se sprovodi pilot projekat za skrining karcinoma pluća. To se radi kod dugogodišnjih pušača, radi se skenerski pregled pluća, što je mnogo dobra stvar za rano otkrivanje te bolesti, koja je generalno jako agresivna", naveo je dr Žegarac.
Promena životnog stila
Nada je u prevenciji, skrininzima, boravku na čistom vazduhu i zdravijoj životnoj sredini.
Čak 48 malignih bolesti može se izbeći primenom intervencija u životnom stilu, prestankom pušenja, ograničenim konzumiranjem alkohola, izbegavanjem suvišnog izlaganja suncu, zadržavanjem prosečne težine, konzumiranjem zdrave hrane, vežbanjem, kao i zaštitom od infekcija koje se mogu razviti u rak.
Najčešći karcinom dojke i pluća
Ono što se i u svetu i kod nas najčešće dijagnostikuje je karcinom dojke.
Svaka osma žena, statistički gledano, oboli od karcinoma dojke. Kada je u pitanju muška populacija, na prvom mestu je karcinom pluća.
Od raka pluća naviše oboljevaju dugogodišnji pušači. Kod muškaraca zatim sledi karcinom debelog creva, a kod žena ginekološki maligniteti.
Svetska zdravstvena organizacija je saopštila da je došlo do porasta broja obolelih od raka pluća i to kod osoba koje nikada nisu pušile.
A kao jedan od ključnih faktora navodi se zagađenje vazduha. Izgleda da udisanje čistog vazduha spada u preventivne aktivnosti na polju sprečavanja nastanka malignih bolesti.
Vakcina protiv kancera koju razvijaju ruski naučnici biće besplatna za pacijente, rekao je glavni onkolog u ruskom ministarstvu zdravlja Andrei Kparin. Dodao je da su onkološki lekovi u početku, kad stignu na tržište, veoma skupi, ali da veruje da vakcina neće biti namenjena nekolicini odabranih.
Prema najnovijim podacima Instituta za javno zdravlje "Dr Milan Jovanović Batut" u Srbiji je od 13. do 19. januara registrovano 10.405 slučajeva oboljenja sličnih gripu, rekla je za Tanjug Milunka Milinković, epidemiolog ovog instituta.
Pušači imaju 20 do 25 puta veću verovatnoću da obole od raka pluća, a dva do četiri puta veću verovatnoću da obole od bolesti srca i krvnih sudova, izjavila je Biljana Kilibarda iz Kancelarije za prevenciju pušenja pri Institutu za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je razmotrio poziv na dijalog upućen od predsednika Republike Srbije 3. februara i doneo odluku da pod ovakvim okolnostima poziv ne prihvati.
U Srbiji se ujutru očekuje slab i umeren mraz, po kotlinama i dolinama reka jugozapadne, južne i jugoistočne Srbije magla, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Lider pokreta Samoopredeljenje i premijer Kosova Aljbin Kurti poručio je na predizbornom mitingu u Podujevu da su sa lošim komšijama potrebni "visok moral i napunjena puška".
Neophodno je podići svest da je organ lek i da se nekome samo transplantacijom može spasiti život. Trebaju nam donori i podizanje svesti o donatorstvu, a za to je potrebno da svi slojevi društva budu maksimalno uključeni, izjavio je prof. doktor Milovan Bojić u Sintezi.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da se Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu, koji je saopštio da je doneo odluku da ne prihvati poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na dijalog, "samougasio".
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je za Newsmax Balkans, govoreći o radu Tužilaštva posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, da ne isključuje mogućnost da je pritisak javnosti ubrzao njegov rad, ističući da nije dobro da bilo kakav pritisak postoji.
Srpska lista održala je predizborni miting u Leposaviću na kojem su čelnici stranke pozvali građane da na parlamentarnim izborima 9. februara podrže njihovu političku opciju, jer je ona garant opstanka srpskog naroda na Kosovu.
Nakon obavljenih DNK analiza od strane Insituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu identifikovani su posmrtni ostaci šestoro stradalih u požaru koji je izbio u Domu za odrasla i stara lica "Ivanović" 20. januara 2025. godine u mestu veliki Borak, GO Barajevo.
Komentari (0)