(FOTO/VIDEO) Pre 84 godine Nemačka napala Kraljevinu Jugoslaviju bez objave rata, poginulo više hiljada ljudi
Kraljevinu Jugoslaviju nacistička Nemačka napala je 6. aprila 1941. u ranim jutranjim satima bez objave rata. Napadom na Jugoslaviju započeo je kratkotrajni Aprilski rat, okončan nakon nepune dve sedmice, a Jugoslavija uvučena u Drugi svetski rat.
Državni udar u Beogradu, u Berlinu je doživljen kao odbacivanje pakta potpisanog u Beču 25. marta iako je pučistička Vlada Dušana Simovića naglašavala neutralan stav, a onda čak i objavila da pristupanje paktu ostaje na snazi, a da je prevrat bio samo stvar unutrašnje politike. Berlin se međutim na stavove Beograda više nije obazirao.
Pozadina napada situacija u Grčkoj
U pozadini napada na Jugoslaviju, iz ugla interesa Nemačke, bila je zapravo situacija u Grčkoj.
Pošto su se u toj zemlji prethodno iskrcale britanske trupe, ekspedicioni korpus jačine oko 50.000, pod zapovedništvom generala Henrija Vilsona, Nemačka je bila odlučna da ih odstrani. Otuda je odmah pošto je Jugoslavija okupirana prodor Nemaca nastavljen na jug.
Nemci su 28. aprila zauzeli Atinu, a koji dan potom i Krit poslednje britansko uporište na tlu te zemlje. Britanske trupe su se pritom manje više bezglavo povukle, pravo na Krit, a potom u Egipat. Bes u Berlinu bio je izazvan i činjenicom da su se pošto se doznalo da je državni udar izvršen u Beogradu i drugim sredinama Srbije, a takođe u Skoplju, Sarajevu, Splitu, dogodile demonstracije oduševljene podrške pučistima, kada se masovno klicalo slobodi, kralju, vojsci.
Antinemačko raspoloženje nije se pritom krilo. Jedna od optužbi iz Berlina bila je da se u Jugoslaviji pripadnici nemače manjine proganjaju. Iako je nekih incidenata tih dana bilo, bila je reč o preterivanju. Najveći deo srpske kulturne i političke elite, kao i građanstva, oduševljeno je podržao puč 27. marta. Posebnu ulogu imao je vrh SPC, na čelu s patrijarhom Gavrilom Dožićem, koji je govorio o kosovskom izboru, opredeljenju za Carstvo nebesko.
U Berlinu je odmah zatim odlučeno da se Jugoslavija napadne i uništi. Zauzet je stav da se paralelno sa prethodno pripremljenim napadom na Grčku, napadne i Jugoslavija. Prevashodni cilj bio je onemogućavanje povlačenja jugoslovenskih trupa ka Grčkoj. Prethodno, vlasti u Beogradu odnosno Namesništvo čija je prva ličnost, u skladu sa testamentarnom željom počivšeg kralja Aleksandra, bio knez Pavle Karađorđević, teškom mukom držalo je uspešno zemlju u neutralnom statusu od početka Drugog svetskog rata septembra 1939.
Odugovlačenje Beograda Berlin nije tolerisao
Konačno, marta 1941. Berlin odugovlačenje Beograda više nije tolerisao. Knez Pavle, čije su sve simpatije bile na strani Londona, bolno svestan da saveznička pomoć neće uslediti, nevoljno je prihvatio nametnuo pristupanje Jugoslavije Trojnom paktu, što je potpisano 25. marta u Beču. Kraljevina Jugoslavija je pritom dobila garancije da neće biti zahtevano njeno učešće u ratu, pa ni prelazak nemačkih trupa preko njene teritorije.
Raspoloženje velikog dela građana, posebno Srbije, bilo je međutim potpuno nasuprot paktu. Usledio je vojni prevrat, dugo inače pripreman, uz važne podsticaje iz inostranstva, Britanaca, ali i predstavnika tajnih službi Moskve i Vašingtona. Pučističku Vladu Dušana Simovića je inače blagovremeno o času napada na Beograd obavestio, sasvim precizno, vojni ataše Kraljevine Jugoslavije u Berlinu pukovnik Vladimir Vauhnik, vrhunski obaveštajac.
Printscreen: Youtube/@BGKsenija
Pre žestokog napada na Beograd u zoru 6. aprila, Jugoslavija je napadnuta u noći 5. na 6. april, na Dunavu, kod Sipa, u Đerdapu. Usledila je invazija kako iz vazduha tako i na kopnu, sa prostora Nemačke, današnje Austrije, Mađarske, Bugarske, Italije, uključujući tada italijansku Albaniju. Od zemalja koje su okruživale Kraljevinu Jugoslaviju, osim Grčke koja je već bila u ratu sa Italijom od jeseni 1940. u napadu nije učestvovala još jedino Rumunija.
Težišni pravac napada na Jugoslaviju, osim razaranja Beograda, bio je iz pravca Bugarske na prostor Vardarske doline, najviše sa ciljem da se onemogući povlačenje jugoslovenskih snaga u Grčku i oblikovanje nečeg što bi ličilo na Solunski front. Marta 1941. Jugoslavija je bila u potpunom okruženju.
Otpor jugoslovenske vojske
U potpunom okruženju, u sred okupirane Evrope, otpor Jugoslavije delovao je bezizgledno. Vojska koja je već mesecima bila u vanrednom stanju, pri čemu su se kontigenti rezervista smenjivali, u trenutku napada bila je popunjenja, za ratni sastav, između 70 i 90 odsto, kako gde, ukupne brojnosti oko 1.200.000. Tehnička opremljenost nije bila na potrebnom nivou.
"Bolje rat nego pakt", "Bolje grob nego rob" - parole su koje su odjekivale Beogradom pre tačno 84 godine. Vojni puč 27. marta 1941. promenio je istoriju Jugoslavije, a istoričar Danijel Kulačin u razgovoru za Newsmax Balkans ocenjuje da bi, čak i da nije bilo revolucije, sigurno došlo do ustanka.
Potpisivanje sporazuma o pristupanju Trojnom paktu 25. marta 1941. godine bilo je iznuđeno jer Kraljevina Jugoslavija nije imala izbora zbog brojnih unutrašnjih i spoljašnjih problema, ocenio je u razgovoru za portal Newsmax Balkans istoričar Danijel Kulačin.
U najboljem stanju je bilo vazduhoplovstvo. Uništen je veliki deo stambenog fonda, objekti infrastrukture, ali i brojni objekti kulture i hramovi. Izgorela je i nacionalna biblioteka na Kosančićevom vencu, sa oko 350.000 naslova, uključujući i brojne rukopise, koju je zahvatio požar koji nije gašen.
Iako je jugoslovenska vojska mestimično pružila herojski otpor, posebno vazduhoplovaci, odnos snaga i opšti položaj Jugoslavije je bio takav da je otpor bio bezizgledan, posebno imajući u vidu da su nemačke trupe prodorom iz Bugarske munjevito zauzele vardarsku dolinu pa je povlačenje prema Grčkoj, po uzoru na situaciju u Prvom svetskom ratu, onemogućeno. Vrhovna komanda od samog početka nije kontrolisala situaciju.
Printscreen: Youtube/@BGKsenija
Sistem veza je sasvim zatajio. Prilikom šestoaprilskog bombardovanja Beograda poginuo je i jedan član vlade, ministar Fran Kulovec, predstavnik Slovenačke narodne stranke. Evakuacija Simovićeve Vlade iz Beograda započela je odmah 6. aprila.
Već 8. aprila Vladu je napustio potpredsjednik Vlatko Maček, čelnik Hrvatske seljačke stranke, ministri iz Hrvatske Josip Torbar, Bariša Smoljan i Ivan Andres, kao i Džafer Kulenović, lider Jugoslovenske muslimanske organizacije. Nemačke invazione trupe presekle su Moravsko vardarsku dolinu, već tokom prva dva dana borbi. Skoplje je zauzeto 7. aprila, Zagreb 10, Beograd 13. aprila. Simovićeva Vlada je tokom poslednjeg zasedanja u zemlji, u Nikšiću 15. aprila, usvojila zaključak, na osnovu mišljenja Slobodana Jovanovića, da vojska potpiše kapitulaciju, ali ne i država.
Kapitulacija 17. aprila
Na osnovu takvog naloga, kapitulaciju su 17. aprila, u Beogradu u Aleksandrovoj ulici, u zgradi poslanstva Čehoslovačke tada takođe okupirane, potpisali bivši ministar spoljnih poslova Aleksandar Cincar Marković i general Radivoje Janković. Pripadnici jugoslovenske vojske odvedeni su u zarobljeništvo, isključivo Srbi i Slovenci, svi drugi su pušteni.
Izbeglička Vlada Dušana Simovića posle bega iz zemlje, preko Grčke, nakon kratkotrajnog boravka u tada britanskoj Palestini i Egiptu, odvedena je u London. Dušan Simoviće se nakon rata vratio u Beograd, gde je svedočio u korist optužbe na suđenju Draži Mihailoviću.
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
14:00
RAZUMNO
O politici Fridriha Merca, Kristijanu Šmitu i krizi u BiH. Spirala ćutnje-zašto se sve manje iznose politički stavovi u BiH? Gosti: Josep Juratović i Ivana Marić
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Uloga oca u zdravoj porodici.Gosti: Mirko Mitrović, Milorad Ristić i Đorđe Gaćeša
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U pucnjavi u Budvi koja se dogodila rano ujutru na Slovenskoj plaži ubijeni su otac i sin. Za dvostruko ubistvo osumnjičen je S. S. (65), brat i stric dvojice ubijenih, koji je uhapšen.
Predsednik Aleksandar Vučić ukazao je danas da Srbija neće uvoditi sankcije Ruskoj Federaciji, kao i da će država nastaviti da vodi principijelnu politiku.
U Prištini je na snagu stupila privremena mera Ustavnog suda kojom se poslanicima zabranjuje da donose bilo kakve odluke ili preduzimaju bilo kakve radnje, budući da nisu uspeli da konstituišu Skupštinu Kosova u roku od 30 dana.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je tokom obilaska Centra za palijativno zbrinjavanje Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), da država mora da pokaže veću brigu o starima i svim drugim građanima za koje nema mesta u bolnicama.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je da je prva sledeća mogućnost za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima sa EU krajem septembra.
U Srbiji je nešto više od 1.500 pedijatara i oko 300 lekara na specijalizaciji iz te grane medicine, što je 12 odsto manje nego pre 10 godina, podaci su Ministarstva zdravlja.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je od subote do nedelje 6.00 sati u Srbiji evidentirano je 236 požara na otvorenom prostoru, a da je trenutno aktivno 27 požara.
Usled jakog grmljavinskog nevremena s kišom, gradom i snažnim vetrom, koje se jutarnjim časovima očekuje na području Moravičkog, Šumadijskog i Podunavskog okruga, RHMZ Srbije je pokrenuo sistem za prenos SMS hitnih informacija građanima.
U Srbiji će, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), biti promenljivo oblačno, osetno svežije i veoma nestabilno vreme sa pljuskovima i grmljavinom.
Komentari (0)