(VIDEO) Ekspanzija "fejk njuza": "Lažne vesti su tu da se plasiraju zbog političkih pritisaka ili ekonomskih interesa"

Većina tvrdi da proverava informacije na društvenim mrežama, ipak lažne vesti i dalje dominiraju digitalnim prostorom. Ivan Subotić, glavni i odgovorni urednik FakeNews Tragač i Nikola Stojić, glavni i odgovorni urednik sajta Newsmax Balkans objasnili su kako je moguće izboriti se sa lažnim vestima.

Autor:  

Ognjen Medić

|  

08.04.2025. 17:37

(VIDEO) Ekspanzija "fejk njuza": "Lažne vesti su tu da se plasiraju zbog političkih pritisaka ili ekonomskih interesa"

Pojava društvenih mreža doprinela je ekspanziji "fejk njuza", a manipulativna fotografija ili neprovrena tvrdnja mogu da izazovu pometnju.

"Lažne vesti su fenomen koji je postao i pre pojave interneta, ali ono što je internet omogućio jeste brže širenje tih lažnih informacija. Recimo, u vreme ratova najčešće, kao i političkih sukoba ili društvenih nemira. Inače, lažne vesti su tu da se plasiraju zbog nekih političkih pritisaka ili ekonomskih interesa, a takođe imate i slučajeve u našoj profesiji gde neko nije dovoljno odgovoran prilikom objave vesti ili se koristi klik bejt zbog želje za profitom", rekao je Nikola Stojić.

Foto: Milena Đorđević

Iz FakeNews Tragača kažu da je Srbija dezinfomacioni HAB, ali da za sve postoji rešenje.

"Najviše se služimo naprednom pretragom interneta, bilo da je to Gugl ili neke društvene mreže. Tu su, takođe, alati za foto i video forenziku kao što su Invid ili Forenziakli, ali se dosta oslanjamo i na eksperte. Oni su možda i naš najveći alat, jer mi, kao novinari, ne možemo poznavati različite oblasti poput fizike i medicine i u tim slučajevima, kada su priče kompleksne, oslanjamo se na stručnjake", objasnio je Ivan Subotić. 

Prema rečima urednika Newsmax Balkans portala Nikole Stojića, uvek treba obratiti pažnju na izvor vesti, jer, ukoliko su u pitanju mediji i novinari sa reputacijom, lakše ćemo poverovati.

"Sa druge strane, ako ste naišli na vest koja je objavljena na nekom manje poznatom portalu možete da proverite tako što ćete pogledati da li je prethodno objavljena na sajtu koji jeste kredibilan ili ne", dodao je Stojić. 

Foto: Milena Đorđević

Svaki četvrti građanin Evropske unije smatra da su često ili vrlo često izloženi lažnim vestima, a većina misli da može lako da ih prepozna - stoji u istraživanju evropskog parlameta. Građani EU zato više veruju tradicionalnim elektronskim i štampanim medijima nego portalima i društvenim mrežama.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)