(VIDEO) Bonusi i povišice razlikuju se u javnom i privatnom sektoru: Da li ih dobija onaj koji zaslužuje ili pita?

Bonusi za zaposlene prilikom potpisivanja ugovora uobičajeni su u delatnostima gde plata nije fleksibilna. Kompanije ih koriste za privlačenje stručnjaka ili perspektivnih radnika. Jedan od mogućih načina povećanja zarade je i povišica plate.

Autor:  

Ana Đurašković

|  

09.04.2025. 21:19

(VIDEO) Bonusi i povišice razlikuju se u javnom i privatnom sektoru: Da li ih dobija onaj koji zaslužuje ili pita?

Međutim, zaposlenima je često nelagodno da sa poslodavcem pregovaraju kada misle da njihov rad vredi više.

Bonus, povišica, kao i 13. plata imaju karakter zarada, odnosno dodatka na redovnu zaradu.

Zajedno čine osnovu za obračun poreza i doprinosa.

Poslodavac može da predvidi nominalni iznos bonus za svaki ugovoreni posao, ili određeni iznos bonusa za preporuku kandidata za zaposlenje.

Takođe, moguće je odrediti bonus na osnovu ostvarivanja određenih parametara uspeha poslovanja, na primer godišnji prihodi već od određenog iznosa.

"Ako smatrate da ste bolji, možete da zatražite povišicu"

Kada su bonusi i povišice u pitanju postoji razlika u odnosu na to da li je u pitanju javni ili privatni sektor. 

"U javnom sektoru najčešće je to nešto što je u nagodbi vlade, ministarstva, a prati se i stopa inflacije. Međutim, u privatnom sektoru je situacija potpuno različita. Da bi se bonusi delili treba ispuniti dva uslova. Gleda se da li smo povećali produktivnost, intenzivnost, rentabilnost rada na svom radnom mestu i da li je kompanija tog meseca, kvartala, polugodišta ili godine ostvarila zacrtani cilj.  Ako jedno od to dvoje nije ispunjeno, nema nikakvih bonusa. Ne možete da delite bonuse ako manje radite. Ne možete da delite bonuse ako niste uradili ono što od vas privatni poslodavac zahteva", ukazao je ekonomista Nemanja Antić za Newsmax Balkans.

Printscreen: Newsmax Balkans

Dodao je i to da u firmama koje rade sa gubitkom, nema bonusa, nego se smanjuju plate postojećim zaposlenima.

"Uglavnom, nije sve tako crno. Prava prilika da od poslodavca zatražite bonus ili povećanje zarade je ako smatrate da ste bolji i produktivniji od vašeg kolege", naglasio je Antić.

"Poslodavac nije u obavezi da daje povišice"

Zakonom o porezu na dohodak građana predviđeno je poresko oslobodođenje za davanje pokona deci zaposlenih do 15 godina, do 13.500 dinara po detetu.

Oni se mogu isplatiti na račun zaposlenog, u vrednosnim vaučerima ili u samim poklonima koje obezbedi kompanija.

Ukoliko su davanja ili pokloni veće vrednosti, na razliku iznad neoporezivog dela se obračunavaju porezi i doprinosi, tačnije razlika iznad neoporezivog dela ima tretman zarade.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Kada je reč o bonusu, ne mora da bude isto za sve zaposlene. To se definiše ugovorom o radu ili odlukom samog poslodavca o visini i načinu isplate bonusa. Što se tiče povišice na platu, nije obaveza poslodavca da je daje. Jedino što je obavezno jeste da zaposlenima isplaćuje minimalnu platu. U skladu s tim, ako se povećava minimalni iznos zarade, on mora povećavati i njima platu", naveo je advokat Stevan Damjanović.

Advokat je pojasnio da se to definiše u pregovorima između zaposlenog i poslodavca.

Istraživanja pokazuju da među srednjim i velikim preduzećima u Srbiji, čak oko 17 odsto kompanija isplaćuje 13. platu.

Za razliku od 13. plate i bonusa, izdvajanja za novogodišnje paketiće još su redovna i  primenjuju se u većini kompanija.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)