Bratina je venac položio u pratnji najbližih saradnika, navodi se u saopštenju Ministarstva.
Ministar je naveo da prvi put od 1999. godine pomen stradalim radnicima RTS, koji se svake godine održava 23. aprila u 2.06 časova posle ponoći kod spomenika "Zašto", nije prenošen uživo na RTS-u, zbog blokade javnog medijskog servisa koja traje već devet dana.
Podsećamo, Tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju 23.aprila 1999.godine, nekoliko minuta posle dva časa ujutru, dve razorne NATO bombe pogodile su zgradu RTS-a u Aberdarevoj ulici u Beogradu, i usmrtile 16 zaposlenih na njihovim radnim mestima.
Za taj nezapamćen zločin nije odgovarao niko od tadašnjeg vrha NATO alijanse, koji su RTS označili za metu svog razornog oružja, podseća se u saopštenju Ministarstva i dodaje da je bombardovanje RTS ostao jedinstven slučaj da se neka nacionalna medijska kuća našla na spisku "legitimnih vojnih ciljeva".
Pojedine međunarodne institucije ili asocijacije bombardovanje i ubijanje radnika RTS okarakterisale su kao ratni zločin, nedopustiv po odredbama Protokola Ženevske konvencije. Crveni krst ocenio je da nema opravdanja da medijska kuća bude proglašena za legitiman vojni cilj.
Za bombadrovanje RTS niko nije odgovarao, dok je tadašnji direktor RTS Dragoljub Milanović 2002. osuđen na 10 godina zatvora, jer nije sproveo sve bezbednosne mere i nije evakuisao zaposlene.
U znak sećanja na poginule u Tašmajdanskom parku postavljen je spomenik "Zašto", oko koga se svake godine, porodice, prijatelji, kolege okupljaju tačno u vreme kada je NATO bombardovao tu medijsku kuću kako bi održali pomen u znak sećanja na poginule.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)