(FOTO/VIDEO) Dan kada su Buđanovci ušli u istoriju: Kako je pre 26 godina oboren "nevidljivi" avion F-117A
Na današnji dan 1999. godine, Protivvazdušna odbrana Vojske Jugoslavije oborila je američki lovac bombarder F-117A, takozvani "nevidljivi" avion, koji je pao u ataru sremskog sela Buđanovci, nadomak Rume.
Obaranje aviona "stelt" tehnologije, za koji se do tada smatralo da je nevidljiv za radare i ga nije moguće oboriti, izazvalo je nevericu i šok u NATO, posebno u Vašingtonu.
To je bio prvi i jedini potvrđeni gubitak aviona NATO izrađenog u stelt tehnologiji.
Ovaj avion oborio je Treći divizion 250. brigade protivvazdušne odbrane, što je bilo prvo obaranje neprijateljske letelice tokom NATO agresije na SR Jugoslaviju 1999. godine.
Avion je oko 20.40 časova pogođen sa dve ruske rakete "neva" iznad Šimanovaca, kod Beograda, a pao je tridesetak kilometara dalje. Američki pilot, potpukovnik Dejl Zelko, koji se katapultirao iz "F-117A", spasen je šest časova kasnije, kada su ga evakuisale američke snage.
Pukovnik 250. raketne brigade Vojske Jugoslavije Zoltan Dani 27. marta 1999. u 20.40 časova izdao je naređenje "Lansiraj". U tom trenutku nisu bili svesni da su pogodili F-117A, "nevidljivi" avion NATO alijanse, a Dani je za Newsmax Balkans ispričao detalje.
NATO bombardovanje SR Jugoslavije je počelo pre 26 godina i bez odobrenja Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. General u penziji Jovan Milanović izjavio je za Newsmax Balkans da je tokom boravka u Briselu za četiri godine poslao blizu 4.000 stranica informacija s tim u vezi.
Jedinicom koja ga je oborila komandovao je pukovnik Vojske Jugoslavije Zoltan Dani iz 250. raketne brigade, koji je 27. marta 1999. u 20.40 izdao naređenje "Lansiraj". U tom trenutku nisu bili svesni da su pogodili F-117A, a Dani je za Newsmax Balkans ispričao detalje.
Kako je istakao, na ekranu osmatračkog radara video se samo signal i nije pisalo koje je vrste avion.
"Stvarno nismo znali da je nevidljiv. Čak i ona šala ili ono što su nosili demonstranti tada na trgovima velikih gradova i po Beogradu: 'Izvinite, nismo znali da je nevidljiv', pa to je stvarno istina", potvrdio je Dani.
Procedura je takva da oficir za vođenje treba da izvesti da je cilj u zoni uništenja i onda sledi lansiranje.
"Dakle, to je samo jedan običan postupak izvršenja borbenih dejstava u slučaju da je dodeljen cilj i u slučaju kada je taj cilj u našem prostoru. Dakle, to je sad jedna rutina", istakao je pukovnik u penziji.
Foto: Srđan Ilić
Kako je naveo za Newsmax Balkans, nije odmah shvatio koji avion je u pitanju.
"Međutim, kasnije od ljudi koji su prvi dospeli tamo do tog mesta došla je informacija o tome da je to avion stelt tehnologije i da je to najverovatnije F-117A, po tom obliku. Negde ujutro oko četiri sata iz pretpostavljene komande došao je oficir koji nam je doneo papire za naređenje za premeštanje na novi vatreni položaj. Pošto smo ispalili te rakete prema avionu, trebali smo pod hitno da promenimo vatreni položaj, pošto ako ostanemo, rizikujemo da budemo gađani na tom prostoru", opisao je Dani događaj koji je ušao u istoriju vojne avijacije.
Oficir ga je tada pitao da li zna šta su oborili i rekao da je u pitanju eksperimentalni stelt avion.
"Saopštio sam našim starešinama, čestitao im i rekao: 'Ovo će ući u istoriju. Prvi put se desilo da ovako nešto uradimo, ali sad nema vremena za slavlje. Čestitam vam svima, biće vremena kasnije. Borbeno dejstvo još je u toku, nastavite radove za prelaženje u borbeni položaj', ispričao nam je Dani.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE ( R )
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
11:00
AVANTURA BALKAN ( R )
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Kad bi se hipotetički izbori raspisali za 45 dana, studenti misle da mogu da pobede i u lošim izbornim uslovima, a iluzija je da će Aleksandar Vučić dati dobre uslove. Mora da se pobedi u lošim uslovima i da se brani pobeda, izjavio je za Newsmax Balkans novinar Zoran Panović.
Potpredsednica Narodne Skupštine Marina Raguš smatra da je zahtev studenata za raspisivanje vanrednih izbora jasan znak da je tema promena vlasti u Srbiji, dok je samostalna poslanica Jelena Pavlović istakla da je to "iskonska potreba za elementarnom pravdom u društvu".
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu uhapsili su R. K. (32) i V. H. (44), slovačke državljane, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivična dela krađa i teška krađa.
Zbog višemesečnog zastoja u konstituisanju Skupštine Kosova i neusvajanja izmena Zakona o platama, koje je naložio Ustavni sud, Kosovo bi moglo da se suoči s troškovima od čak 35 miliona evra po osnovu sudskih tužbi zaposlenih u javnom sektoru, prenosi Koha.
Svaki sedmi par u našoj zemlji suočava se sa problemom neplodnosti, tj. infertiliteta. Međutim, čak 75 odsto parova ne prepoznaje ili ne prihvata problem na vreme, što često odlaže početak adekvatnog lečenja. Proces vantelesne oplodnje, osim što je medicinski izazov, predstavlja i emotivnu borbu.
Muškarac star 26 godina isključen je iz saobraćaja kod petlje Kovilovo, pošto je automobilom marke "BMW" upravljao brzinom od 199,3 kilometra na čas, na mestu gde je ograničenje brzine 50 kilometara.
Prva istraživanja o prisustvu mikroplastike u pijaćim vodama u Srbiji ulaze u drugu godinu. Istraživanja se baziraju na analizi 1.000 litara vode u kojoj se može naći nekoliko komada mikroplastike, ali ono što treba imati u vidu jeste da se ona ne nalazi samo u pijaćim vodama, već svuda oko nas.
Godinu dana niko nije smeo ni hteo da usvoji ili bar udomi malu devojčicu Leptiru koja boluje od retke genetske bolesti zbog koje joj je koža ekstremno osetljiva. A onda se pojavila Tatjana Obradović iz Čačka, čijem velikom srcu se divi cela Srbija.
Kraljevo se godinama bori sa problemom napuštenih pasa. I dok u Komunalnom preduzeću "Čistoća", koje te pse steriliše, vakciniše i vraća na ulicu, kažu da je glavni problem neodgovorno vlasništvo, udruženja za zaštitu životinja ukazuju i na to da se zakoni adekvatno ne primenjuju.
Komentari (0)