(VIDEO) Vika, omalovažavanje, fizički kontakt... Koje mere može da preduzme zaposleni koji je zlostavljan na radu

Zlostavljanje na radu je bilo kakvo ponašanje koje ugrožava dostojanstvo, profesionalni integritet i zdravlje zaposlenog, stvarajući neprijateljsko i ponižavajuće radno okruženje.

Autor:  

Ivana Bisenić

|  

28.04.2025. 09:20

(VIDEO) Vika, omalovažavanje, fizički kontakt... Koje mere može da preduzme zaposleni koji je zlostavljan na radu

Često se može prepoznati kroz ponašanje kao što su uvrede, omalovažavanje, nepravedna preopterećenost radnim zadacima, ili pak njihov izostanak. 

Advokatica Dina Bajramović objasnila je za Newsmax Balkans da je pravilnikom jasno precizirano šta je to što se podrazumeva kao zlostavljanje na radu.

"Vika, bez obzira na sadržinu. Kada neko viče na vas, vi se osećate uznemireno. Vređanje, psovke, omalovažavanje, pominjanje, izopštavanje vas, podizanje tona pred ostalim članovima kolektiva gde vam se saopštava da ste nesposobni ili glupi, ne daj bože neki fizički kontakt, odgurivanje, fizički obračun, sve je to na poslodavcu da prevenira i spreči", istakla je ona.

Prema rečima naše sagovornice, u zakonu je jasno definisano da je poslodavac dužan da obavesti pisanim putem svakog zaposlenog da je zlostavljanje na radu zabranjeno.

Šta predviđa zakon?

Zakon predviđa da poslodavci mogu zaštiti zaposlene kroz premeštaj, posredovanje i druge zaštitne mere.

Sa druge strane, zaposleni mogu konsultovati Agenciju za mirno rešavanje radnih sporova, koja građanima pruža pravnu podršku. 

Kao krajnja mera, ukoliko prethodno navedene mere ne urode plodom, zaposleni može da podnese tužbu. 

Ivica Lazović iz Agencije za mirno rešavanje radnih sporova naveo je da u Srbiji Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu propisuje obraćanje poslodavcu i nakon toga sudsku zaštitu.

"Nama se najčešće obraćaju kada ne uspe interno obraćanje kod poslodavca, ili kad poslodavac nema kapacitet da sprovede to interno poslovanje", rekao je on.

Dodao je da poslodavci često nemaju kapacitete za to, ali da Republika Srbija kroz Agenciju za mirno rešavanje radnih sporova ima eksperte u ovoj oblasti koje firme dobijaju besplatno i oni ceo postupak rešavaju u roku od 30 dana.

"Najčešće se dokazuje svedocima"

Ukoliko dođe do pokretanje sudskog spora, postavlja se pitanje šta je relevantan dokaz na sudu koji zaposleni može da dostavi kao dokaz da je zlostavljan na radnom mestu.

Bajramović je naglasila da se zlostavljanje na radu najčešće dokazuje svedocima i mejlovima.

"Ljudi često postavljaju pitanje da li mogu da snime. Jeste to regulisano Krivičnim zakonikom da vi ne možete da neovlašćeno snimate nekoga bez njegovog pristanka, međutim, vi možete i to iskoristiti kao dokaz na sudu. Na sudu je da ceni da li je to zakonito pribavljen dokaz ili ne, ali u svakom slučaju možete video zapise, mejlove, prepiske", objasnila je advokatica.

U toku procesa trajanja spora, važno je da zaposleni ostanu profesionalni i iskoriste sve zakonske mehanizme koji im stoje na raspolaganju ili sa druge strane da aktivno traže novi posao, u nadi da će im novo radno okruženje više odgovarati.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)