(VIDEO) Jedno od petoro dece u Srbiji ima ozbiljnu psihijatrijsku dijagnozu: "Mnogo je suicidalnih mladih ljudi"

"Deca na ivici depresije" naslov je teksta u najnovijem broju časopisa NIN, iza koga se kriju zaista alarmantni podaci jednog istraživanja. Čak 20 odsto dece i mladih u Srbiji, uzrasta od 11 do 19 godina, imaju neki psihijatrijski poremećaj.

Autor:

G. M.

17.05.2025. 09:45

(VIDEO) Jedno od petoro dece u Srbiji ima ozbiljnu psihijatrijsku dijagnozu: "Mnogo je suicidalnih mladih ljudi"

Gošće autora i voditelja emisije GrađaNIN na Newsmax Balkans Aleksandra Timofejeva bile su neuropsiholog iz Instituta za mentalno zdravlje Srbije Aleksandra Parojčić i novinarka NIN Teodora Škobo, autorka teksta "Deca na ivici depresije".

Doktorka Parojčić je direktno učestvovala u ovom velikom istraživanju na mladim osobama koji pohađaju osnovnu i srednju školu, a koje je rađeno ubrzo nakon tragičnog slučaja u OŠ "Vladislav Ribnikar" u Beogradu.

"Ovo istraživanje je deo projekta Instituta za mentalno zdravlje i radili smo ga u nekoj srednjoročnoj fazi našeg projekta, sa željom da napravimo presek i da dobijemo prave rezultate koje do sada nikada nismo imali. Nešto smo znali i pretpostavljali na osnovu rezultata u drugih zemljama i nekih ranijih istraživanja. Uvek je nešto loše povod da se uradi nešto dobro, tako da možemo danas da pričamo o nekim dobrim stvarima. U istraživanju na odraslima smo videli da među njima grupa mladih od 18 do 25 godina spada u 25 odsto psihijatrijskih poremećaja. I jedno i drugo istraživanje nam sugeriše da su mladi u lošijem položaju", navodi dr Parojčić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Sagovornica Newsmax Balkans navela je da je mnogo suicidalnih mladih ljudi među nama, puno onih koji su agresivni, a i onih koji imaju psihijatrijske poremećaje.

"Ovde je najalarmantnije to da je manje reč o poremećajima ponašanja, a više o poremećajima emocija. To znači da su nam deca i mladi nesrećni. Takve smo rezultate mi dobili i zbog toga kažemo da je ovo alarmantno. Ovo su preliminarni rezultati, ali i tačni, tako da ne očekujemo da će se nešto mnogo promeniti. Konačno, sa definitivnim uzorkom, biće obuhvaćena i zapadna Srbija", rekla je doktorka sa Instituta za mentalno zdravlje Srbije.

Istraživanje pokazuje, kako dodaje, da devet odsto dece ima suicidalne misli i ideje, a 8,7 procenata ima veliki depresivni poremećaj.

Novinarka Teodora Škobo, koja i sama pripada mlađoj populaciji, istakla je da i ona u svom okruženju vidi slične pojave.

"Nekada reči poput anksioznosti i depresije nisu bile uobičajene. 'Ja sam stidljiva', 'tužna sam', tako se govorilo. Danas je depresija postala trend na neki način, dok kod mlađe dece, najčešće u mom okruženju, primećujem istinske simptome anksioznosti, hiperventilaciju u momentu kada trebaju da imaju razgovor sa ljudima, strah od javnog nastupa koji prevazilazi samo stidljivost, već pokazuje intenzivne probleme kod dece", poručila je Škobo.

Timofejev je ukazao na još jedan tekst u magazinu NIN, a koji se oslanja na ovaj i tiče se pozicije mladih u odnosu na trendove.

"Možda se radi o tome da preteran pritisak na mlade da budu trendi i u trendu stvara kod njih taj doživljaj da su manje vredni. Poređenje sa onim što vide na društvenim mrežama, ne sa stvarnošću nego sa slikom koja se tamo prikazuje, a koja nije baš stvarnost, jeste veliki pritisak. Znači, biti tako lep, tako uspešan, tako pametan je veliki pritisak na decu", navela je dr Parojčić.

Ona je podsetila da je Institut za mentalno zdravlje Srbije otvorio Centar za mlade (CEZAM) na adresi Resavska 22, u Beogradu, gde mladi od 10 do 30 godina, bez knjižice i uputa, mogu da dođu na razgovor, prethodno zakazavši sastanak putem društvenih mreža.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)