(VIDEO) Kako se postaje organski proizvođač u Srbiji : "Borite se s vremenskim uslovima, radite sve što i jedna firma"

Korist koju konzumacija organske hrane ima po zdravlje ljudi i očuvanje životne sredine postaje sve poznatija široj javnosti. S druge strane, svest o tome kako u našoj zemlji funkcioniše organska proizvodnja, još uvek nije dovoljno razvijena.

25.05.2025. 22:05

(VIDEO) Kako se postaje organski proizvođač u Srbiji : "Borite se s vremenskim uslovima, radite sve što i jedna firma"

U Srbiji, prema podacima Ministarstva poljoprivrede iz 2023. godine, svega 0,85 odsto poljoprivrednog zemljišta koristi se za organsku proizvodnju.

Najviše takvih površina nalazi se u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji, a prate ih Vojvodina i Južna i Istočna Srbija.

Generalna sekretarka "Serbia organica" Ivana Simić pojasnila je za Newsmax Balkans kakva je procedura i koji uslovi treba da budu ispunjeni da bi neko postao organski proizvođač u Srbiji.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Pre nego što se neko upusti u proces proizvodnje mora dobro da se uputi u sva pravila, zakone i podzakonska akta, da bi u startu bio spreman. Sledeći korak je da se obrati jednom od sertifikacionih tela, odnosno ovlašćenoj kontrolnoj organizaciji. Spisak za svaku godinu je objavljen na sajtu Ministarstva poljoprivrede u sekciji za organsku proizvodnju, kao i na našem sajtu. Nakon sklapanja ugovora, Ministarstvo poljoprivrede ga smatra organskim proizvođačem. Tada se ulazi u period konverzije, od tog momenta on ima isti status i prava na podsticaje, kao i oni koji se već bave organskom proizvodnjom", navela je Simić.

"Organski proizvođač treba da bude sve"

Najzastupljenija je organska proizvodnja voća i žitarica, dok ukupna organska ponuda u Srbiji i dalje ne doseže ni jedan procenat ukupne poljoprivrede.

Organski proivođač Pavle Đorđević predočio je najveće izazove sa kojima se suočavaju proizvođači organske hrane u našoj zemji.

"Organski proizvođači se bore sa vremenskim uslovima ili neuslovima. Gajimo hranu i kada je količina padavina velika, i kada je mala, odnosno suša. Kada proizvedemo plod, proizvođač treba da bude sve. Treba da se bavi proizvodnjom, pakovanjem, branjem, marketingom, kako naći tržište, treba da ima logistiku i za dostavu, bukvalno jedan proizvođač mora da radi sve što i jedna firma. Potrebno je da sama logistika bude što jednostavnija", naglasio je Đorđević.

"Najveći partneri Nemačka i SAD"

Organska proizvodnja u našoj zemlji beleži konstantan rast, ali i dalje nije dovoljno zastupljena.

Da li proizvodi koji nastanu organskim uzgojem, završaju pretežno na domaćem ili inostranom tržištu?

Printscreen: Newsmax Balkans

"Mali broj organski sertifikovanih proizvoda koji mi proizvedemo u Srbiji završi na našem tržištu. Ne postoje precizni podaci, niko se time ne bavi, čak ni Ministarstvo trgovine. Naša slobodna procena je da se 95 odsto svega što se proizvede završava na inostranim tržištima. Naši najveći partneri u tome su države EU, Nemačka na prvom mestu, ali je i SAD", rekla je generalna sekretarka "Serbica organica".

Uprkos tome što organska proizvodnja u Srbiji i dalje zauzima manje od jednog procenta obradivih površina, ovaj sektor beleži višegodišnji rast, pre svega zahvaljujući izvozu.

Gotovo svi domaći organski proizvodi završavaju na stranim tržištima, dok potrošači u Srbiji retko imaju priliku da do njih dođu, a i kada imaju prilike da kupe ove proizvode cene su previsoke.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)