(VIDEO) Majka dečaka sa Dišenovom mišićnom distrofijom: Teška borba svaki dan, vremena je sve manje, a pomoć neophodna
Jelena Parulović, majka jednog od dečaka koji boluje od retke bolesti Dišenove mišićne distrofije kaže za Newsmax Balkans da su neizvesnost i neinformisanost često teži od same dijagnoze, jer je reč o progresivnom oboljenju u kome je svaki dan veoma važan.
Ona je u uključenju za "Otvori oči" govorila o svojoj svakodnevici sa kojom se suočava odgajajući sina od 12 godina, koji je jedan od petorice mališana u Srbiji koji čekaju terapiju koja ne donosi izlečenje, ali daje ono najvrednije - vreme. Vreme da duže ostanu na nogama, da nastave da se igraju, da rastu...
"Svaki dan je jako izazovan, izazovno je za roditelje da gledaju svoju decu u takvim okolnostima. Nažalost, obećanje koje smo im dali, a to je da će dobiti taj lek, nismo još uvek ispunili, a to je zato što i dalje nismo prikupili neophodna sredstva. I pored svih borbi koje vodimo, tu je takođe i svakodnevna borba sa njima u školi. Što se tiče konkretno mog deteta, za ovih godinu dana koliko se već borimo da prikupimo sredstva, stanje se zaista pogoršalo, on jedva da može da napravi neki korak. Zaista smo neumorni u ovoj našoj borbi i nećemo stati dok ne prikupimo novac, ali jako je teško kad vi gledate kako je vaše dete svakim danom sve slabije i može da napravi sve manje koraka", navodi Parulović.
Printscreen: Newsmax Balkans
Na svu sreću, kako je podvukla, njen sin i u ovim teškim uslovima ima veoma pozitivan stav.
"On se hrabro nosi sa tom svojom bolešću. Gleda svaki dan da bude pozitivan i da sve to nosi sa osmehom. Više puta on mene bodri više nego što bodrim ja njega, nažalost. To je zajednička borba svih nas, cela porodica je u tome, a ne samo dete koje je obolelo", kazala je naša sagovornica.
Ona je i objasnila kako izgleda potraga za terapijom, dodavši da je u svemu tome prošlo previše vremena.
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Poslednjeg dana februara u više od 70 zemalja sveta obeležava se Međunarodni dan retkih bolesti. Procene kažu da od ovih bolesti boluje oko 300 miliona ljudi širom sveta, što je oko pet odsto svetske populacije. Tim povodom na Trgu republike održana je kampanja "Zagrli za retke".
"S obzirom na to da ne postoje pravne norme kojima bismo mi mogli u trošku države da odemo na dalje lečenje, nas pet porodica smo se udružili i osnovali fondaciju 'Jedro', s ciljem da odemo na dalje lečenje da zaustavimo progres bolesti koja je za godinu dana dosta progresirala i zaista više nemamo vremena za čekanje, prošlo je previše vremena. Nadamo se da ćemo u narednim danima otići, jer nam je ostalo još jako malo do cilja. Mi smo trenutno na oko 83 procenta do cilja, tačnije oko 300 hiljada dolara je ostalo da se prikupi. Ako gledamo to u SMS porukama, to je nekih 175.000 poruka, tako da mislim da to nije mnogo i da ćemo uskoro uspeti da prikupimo novac i odemo na lečenje", kaže majka dečaka, uz napomenu da svako ko želi da pomogne može da pošalje 5 na 3091 (cena poruke je 200 dinara).
Živković (NORBS): Postoji sistemska podrška, ali...
Stefan Živković iz Nacionalne organizacije za retke bolesti Srbije (NORBS) prokomentarisao je podršku koju oboleli i njihove porodice trenutno imaju od države.
"Neki vid sistemske podrške postoji u smislu da imamo posebnu budžetsku liniju za lečenje retkih bolesti, da postoji RFZO komisija koja odobrava te terapije koje nisu registrovane kod nas, imamo i usvajanje pravilnika o proceni stepena telesnog oštećenja gde su prvi put prepoznate retke bolesti, ali dalje ima stvari koje nedostaju. Već je treća godina od kada nemamo nacionalnu strategiju koja će se baviti retkim bolestima kroz multidisciplinarni pristup. Što se tiče odobravanja terapija, pristup je takav da svi oboleli nemaju odobrene terapije, ima dosta pacijenata koji su na čekanju. To je nešto na čemu je potrebno da svi zajedno radimo kako bismo iznašli rešenje da pacijenti mogu od same dijagnoze da odmah krenu da primaju terapiju", istakao je Živković.
Printscreen: Newsmax Balkans
Roditelji su, napominje gost jutarnjeg programa, u ovakvim situacijama i lekari i pravnici i borci i organizatori.
"U većini slučajeva sve kreće od roditelja, od njihove želje da pomognu svom detetu, tako da oni su ti koji ulaze u proces traženja informacija. NORPS ima liniju pomoći koja jednim delom pruža informacije koje su potrebne o retkim bolestima. Takođe, možemo ih povezati sa drugim roditeljima koji imaju dete sa istom dijagnozom, gde oni mogu kroz razmenu iskustva i znanja doći do novih informacija", zaključuje Živković.
Razgovor o borbi sa Dišenovom mišićnom distrofijom možete pogledati u videu:
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Užicu uhapsili su P. L. (41), M. B. (34) i N. S. (52) iz Užica, kao i P. DŽ. (51), državljanina Crne Gore, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo ubistvo u pokušaju.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Posle širenja dopisničke mreže van granica Srbije i otvaranja studija u Sarajevu i Podgorici, Newsmax Balkans je nedavno uspostavio i dopisnički centar u Skoplju.
Mlada italijanska gimnastičarka Tara Dragaš osvojila je bronzanu medalju na Svetskom kupu u Milanu u ritmičkojn gimnastici, a za svoju koreografiju odabrala je pesmu "Lela Vranjanka".
Direktor policije Dragan Vasiljević izjavio je da je 15 osoba privedeno prilikom blokade auto-puta Miloš Veliki i one se trenutno nalaze kod sudija za prekršaje.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Pazaru identifikovali su i uhapsili M. D. (43) i Dž. D. (31) iz Novog Pazara, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu.
Poslednji vikend u julu obeležiće i još jedna velika smena turista, a u takvim uslovima svaki vanredni prekid, saobraćajna nezgoda ili deonica koja je pod rekonstrukcijom donosi formiranje kolona i usporenu vožnju.
Na području Srbije očekuje se veoma toplo vreme sa maksimalnom temperaturom od 35 do 43 stepeni, usled čega postoji povećana opasnost od iniciranja i širenja požara na otvorenom, upozorava Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Grupa građana Lazarevca u petak je protestovala u centru ove varošice, kod Rudarske česme u znak protesta jer je radnik Kolubare Goran Perišić dobio otkaz. Posle skupa, grupa demonstranata je krenula ka Beogradu, a deo njih je nakratko blokirao auto-put Miloš Veliki, kod naplatne rampe u Lajkovcu.
Viši sud u Beogradu odredio je pritvor od mesec dana bivšem pripadniku OVK Ljuljzimu Haljiljiju zbog opasnosti od bekstva, potvrđeno je Tanjugu u tom sudu.
Hrvatsko društvo je dosta tolerantno prema drugima i drugačijima, samo ako niste Srbin i pravoslavac, izjavio je predsednik dokumentaciono informacionog centra Veritas Savo Štrbac govoreći o predstojećem obeležavanju "Oluje".
Republički zavod za statistiku (RZS) saopštio je da je u prvih šest meseci ove godine u Srbiji (bez Kosova i Metohije) živorođeno 27.118 beba, a da je preminulo 48.568 osoba. Negativni prirodni priraštaj u prvoj polovini 2025. godine iznosi 21.450 osoba.
Komentari (0)