(VIDEO) Skoro 400.000 ljudi u Srbiji boluje od neke retke bolesti: S kojim problemima se susreću i šta treba unaprediti?
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Strah i neizvesnost glavna su osećanja koja prate roditelje i decu kada se otkrije retka bolest.
Prepoznata je potreba za sistemskim rešenjima i podrškom onima koji boluju od bolesti o kojoj se ne zna dovoljno.
"Često ne postoje lekovi"
Problemi s kojima se suočavaju oboleli su brojni: kašnjenje u dijagnostici, nedostupnost adekvatne terapije, diskriminacija, psihološke barijere i nedostatak zakonskih odredbi koje se tiču zaštite pacijenata.
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
"Često ne postoje za određene bolesti i određeni lekovi nego su pacijenti bili lečeni lekovima koji su propisani za druge indikacije. Dakle, imamo još posla. Posebno je neophodno unaprediti sistem socijalne zaštite, gde smo se nedavno obratili resornom ministarstvu, ukazujući da je naročito izražen problem nakon 26. godine, dakle nakon završetka obrazovnog ciklusa", istakla je poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković.
EU finansira projekat
Projekat osnaživanja pacijenata sa retkim bolestima, aktivnije uključivanje u zdravstveni sistem realizovaće se u naredna 42 meseca.
Posvećenje je jačanju uloge pacijenata u donošenju zdravstvenih politika, poboljšanju pristupa zdravstvenoj zaštiti, unapređenju zdravstvene pismenosti i pružanju bolje psihološke podrške.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Evropska unija veruje da svaki građanin zaslužuje jednak pristup kvalitetnoj zdravstvenoj zaštiti i podršci. Upravo zato smo posvećeni finansiranju ovog projekta koji će trajati 42 meseca, koji dovodi do usklađivanja sa propisima Evropske unije. Poseban fokus je stavljen na podršku ranjivim grupama", naveo je šef sektora za saradnju delegacije EU u Srbiji Nikola Bertolini.
Iako je dosta toga urađeno, ima još prostora za rad.
Neophodno je dalje raditi i na unapređenju pravnog okvira, procedura i pravila, kao i na unapređivanju dostupnosti i pristupačnosti zdravstvene zaštite, bez obzira da li se radi o gradskom ili ruralnom području.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Sjedinjene Države i Kina dogovorile su se da međusobno smanje carinske tarife na proizvode koje uvoze za 15 odsto tokom 90 dana. Ovim sporazumima Tramp želi da Kina uzvrati ulaganjem u Ameriku, kaže za Newsmax Balkans ekonomista Vladimir Đukanović.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Stradalo lice izvučeno je na bezbedan način iz kamenoloma kod Kraljeva od strane spasilačkog Tima za spasavanje iz ruševina iz Kragujevca, uz ispomoć vatrogasaca-spasilaca iz VSJ Kraljevo.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Muškarac star 33 godine utopio se tokom spusta na Drinskoj regati. Okolnosti pod kojima je došlo do tragedije se utvrđuju, sumnja se da je pao sa čamca, zbog čega užička policija po nalogu Višeg javnog tužilaštva prikuplja obaveštenja o nesreći.
Na glavnom tgu u Uživu održana je 16-minutna tišina za poginule u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra prošle godine i ponovljen je zahtev za oslobađanje aktivistia uhapšenih na prethodnim protestima u tom gradu, a nakon toga i održanih govora okupljeni su blokirali magistalu.
U dve odvojene policijske akcije u Novom Sadu, pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova zaplenili su više od 3,5 kilograma različitih vrsta narkotika i uhapsili dvojicu osumnjičenih zbog sumnje da su se bavili neovlašćenom proizvodnjom i stavljanjem u promet opojnih droga.
Četrdeset šest građana Srbije je za ulazak u Evropsku uniju - šta je uticalo na ovu statistiku? SAD šalju Ukrajini moćne rakete - kako će to utisati na dalji tog rata? Koji je razlog pomora ribe u Srbiji?
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici PS Novi Beograd su doneli rešenje o zadržavanju okrivljenog M. B. (42).
Viši sud u Užicu ukinuo je rešenje kojim je određen pritvor sedmorici privedenih nakon blokade magistrale kod Užica, potvrdio je za Newsmax Balkans njihov advokat Mirko Filipović.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu, Policijske stanice Obrenovac, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom u Obrenovcu, rasvetlili su krivično delo izazivanje opšte opasnosti i uhapsili O. P. (26), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio ovo krivično delo.
Pripadinici Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP Srbije uhapsili su M. J. (37) iz Beograda jer je pre nekoliko dana uputio pretnje glavnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenadu Stefanoviću.
Predsednik Gradske izborne komisije (GIK) u Zaječaru Nenad Dinulović izjavio je da je Viši sud u tom gradu odbacio žalbu birača Predraga Stankovića i odbio žalbu Koalicije "Promena u koju verujemo" na ukupni izveštaj o rezulatatima izbora za odbornike Skupštine grada.
Advokati Nebojša Perović i Vladimir Terzić smatraju da je nepotrebno cepanje Advokatske komore Srbije osnivanjem manjih komora, kako je nedavno najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Oni su ukazali da advokatura kod nas ima ozbiljnije probleme od ovog.
Institut za transfuziju krvi Srbije saopštio je da trenutno raspolaže jednoipodnevnim rezervama krvi, uz izuzetno nepovoljnu distribuciju krvnih grupa i da su znatno smanjene rezerve svih krvnih grupa izuzev AB+ i pozvao sve punoletne građane da daju krv.
Komentari (0)