(VIDEO) Sve tri Sigurne kuće u Beogradu pune: "Žene se i po sedam puta vraćaju nasilniku, cilj je nula femicida"
Kako reagujemo kada posumnjamo da se u našoj blizini vrši nasilje nad ženom ili detetom? Da li je to tuđa ili naša stvar? Kako ekonomski osnažiti žrtve u njihovoj borbi protiv nasilja koje trpe? To su bile teme panel diskusije "Nisi sama - Ujedinjeni u borbi protiv nasilja nad ženama i devojčicama".
O tome kakva je situacija u Beogradu govori podatak da su sve tri Sigurne kuće u Beogradu pune. Da li zaista u Srbiji žene koje trpe nasilje nisu same?
Neretko su same kako po pitanju podrške institucija, ali i zajednice koja ili ćuti ili osuđuje, ali ne nasilnika, nego žrtvu.
Statistika pokazuje da se žene u proseku i po sedam puta vrate nasilniku i nastavljaju život s njim.
Zato je bitno i ekonomsko osnaživanje žena i ohrabrivanje da prijave nasilje.
Godišnje se u Srbiji oko 30 do 50. 000 nasilnika putem hitnih mera udalji iz porodica ili im se zabrani prilazak žrtvi, ali prijave nasilja su retke u seoskim sredinama.
Mina Grašić iz Sigurne kuće rekla je za Newsmax Balkans da postoji pozitivan pomak u prijavljivanju nasilja, ali da se u manjim sredinama na to gleda kao na sramotu.
Prošle godine izrečeno više od 30.000 hitnih mera nasilnicima kojima se prekida komunikacija i nasilnik udaljava od žrtve, a da je u 2023. izrečeno više od 32.000 takvih mera, izjavila je ministarka Tatjana Macura, komentarišući Zakon o sprečavanju nasilja u porodici.
Nakon poslednjeg slučaja nasilja nad ženom u Arilju, otvara se pitanje primene Zakona o sprečavanju porodičnog nasilja. Za Newsmax Balkans ministarka Tatjana Macura i advokatica Sigurne kuće Tijana Kostić, objasnile su sve o mogućim izmenama i razlozima zbog kojih žene retko prijavljuju nasilje.
"Naročito žene koje dolaze iz većih gradova se češće odluče da prijave nasilje, ali u manjim sredinama to je i dalje problem jer žena oseća sramotu, neopravdano", dodala je Grašić.
Potpredsednica Skupštine Srbije Elvira Kovač naglasila je da se tema nasilja u porodici tiče svih nas.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Delim svoje iskustvo jer ovo može da se desi bilo kome jer je predrasuda da se nasilje dešava samo u ruralnim sredinama. Veoma je značajno što smo doneli Zakon o sprečavanju nasilja u porodici. Međutim, činjenica je da se problemi ponavljaju, komšije zatvraju oči i kad primete problem ne prijavljuju ga", ukazala je ona.
"Prava promena nastaje kada prekinemo tišinu"
Dok Srbija broji već devet žrtava femicida od početka godine, Evropa postavlja cilj - nula femicida i prati dešavanja u Srbiji.
Zamenica šefa delegacije EU u Srbiji Plamena Halačeva rekla je da prava promena nastaje kada prekinemo tišinu.
"Evropska unija će nastaviti da podržava napore u borbi protiv nasilja u porodici. Naša vizija nije mali napredak, već velika promena, nula femicida nije samo san, već cilj", navela je Halačeva.
Printscreen: Newsmax Balkans
Iako je Zakon o ravnopravnosti polova pod suspenzijom, sistemskih i instutucionalnih pomaka u Srbiji ima.
Nedovoljan broj socijalnih radnika u Srbiji
Dečiji brakovi prepoznati su zakonski kao krivično delo, radi se dosta na edukaciji mladih protiv nasilja, ali svako treće dete u Srbiji živi u riziku od siromaštva.
A ono, siromaštvo je uvod u nasilje u porodici, poručuju iz UNICEF.
Karol Vinjo iz UNICEF istakla je za Newsmax Balkans da veliki broj dece živi u siromaštvu.
"Prepoznato je da je siromaštvo i vid nasilja i faktor rizika posebno za decu. Veliki broj dece u Srbiji živi u siromaštvu ili u riziku od siromaštva i na tome treba raditi. Postignut je veliki napredak u Srbiji u podizanju svesti o borbi protiv nasilja u predškolskim ustanovama i u školama", istakla je ona.
Printscreen: Newsmax Balkans
Međuinstitucionalna saradnja u pogledu zaštite žrtava nasilja u porodici se popravlja,edukovani su po tom pitanju i policajci, ali uvek može bolje.
Karika koja u lancu odbrane žrtve ponajviše škripi su Centri za socijalni rad, čulo se na panel diskusiji.
Razlog za to - nedovoljan broj socijalnih radnika.
Srbija se ne može pohvaliti statistikom, a poražavajuće je i ona svetska koja upozorava da na svakih deset minuta jedna žena bude ubijena.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Dopisnik Newsmax Balkans iz Amerike Antonije Kovačević istakao je da je Teksas u žalosti, da zvone zvona na crkvama svako veče i podsećaju ljude na one koje su izgubili u proteklim danima. Broj stradalih popeo se, kako je naveo, na 111 i još se traga za nestalima.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Hitler i kukasti krst u nekim delovima Evrope više nisu tabu tema ili nečija provokacija. Nemačke vlasti, na primer, posebno na istoku zemlje, posebno su zabrinute jer se sve više mladih ljudi radikalizuje.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Osnovni sud u Užicu odredio je pritvor Branku Jovanoviću i Marku Krejoviću zbog sumnje da su izvršili krivično delo napada na službeno lice u vršenju dužnosti.
Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić posetio je opštinu Blace, jednu od najugroženijih požarima koji su zahvatili Toplički okrug i razgovarao sa meštanima, obišao najpogođenija gazdinstva i poručio da će država pružiti svu neophodnu pomoć.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu zaplenili su više od devet kilograma narkotika i uhapsili Novosađanina Đ. M. (26), zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga.
Direktor policije general Dragan Vasiljević razgovarao je sa predstavnicima Nezavisnog sindikata policije o temama od značaja za unapređenje uslova rada i radno-pravnog statusa službenika Ministarstva unutrašnjih poslova.
Viši sud u Beogradu usvojio je žalbu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i odredio pritvor do 30 dana dvojici studenata osumnjičenih za pripremanje nasilne promene državnog poretka, saznaje RTS.
Kako će se i kada okončati višemesečni protesti u Srbiji i da li je reakcija države na blokade adekvatna ili preterana? Zašto su i srpski advokati stupili trodnevni štrajk? Kada će države regiona pogled od prošlosti okrenuti ka budućnosti?
Grupa građana blokirala je zgradu Osnovnog suda u ovom gradu zbog određivanja jednomesečnog pritvora sedmorici učesnika blokada, osumnjičenih za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica.
Srbija ozbiljno analizira sadržaj izveštaja Evropske komisije o našoj državi, dosta toga od navedenog mi već sprovodimo, reforme su u toku, čvrsto se držimo reformske agende, kaže za emisiju "Otvori oči" ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Komentari (0)