Rok za uklanjanje klima sa uličnih fasada objekata javne namene do 4. avgusta
Rok za uklanjanje spoljnih jedinica klima uređaja sa uličnih strana fasada objekata javne namene koji se nalaze u granicama nepokretnih kulturnih dobara, odnosno u zaštićenoj okolini kulturnih dobara je 4. avgust ove godine, izjavio je pomoćnik ministra građevinarstva Dušan Radonjić.
"Rok za uklanjanje spoljnih jedinica klima za grejanje ili hlađenje sa uličnih dela fasada svih ostalih zgrada koje se nalaze izvan granica nepokretnih kulturnih dobara je 4. avgust 2033. godine", izjavio je Radonjić za Tanjug.
Prema njegovim rečima, za nepoštovanje ovih odluka propisane su novčane kazne koje su, ukoliko je vlasnik objekta pravno lice, od 50.000 do 100.000 dinara za sve tri kategorije zgrada, a ukoliko je vlasnik fizičko lice, kazne su od 25.000 do 50.000 dinara.
Foto: Envato
"Zakon je predvideo i da je nadzor nad primenom ovog propisa u nadležnosti jedinice lokalne samouprave, odnosno njihovih organa koji se staraju o komunalnom redu, a to je komunalna milicija, dok će za jedinice lokalne samouprave koje nemaju komunalnu miliciju, umesto njih taj posao da obavi Republička komunalna inspekcija", rekao je Radonjić.
On je dodao i da je Zakon o planiranju i izgradnji predvideo da jedinica lokalne samouprave mora da donese opšti akt kojim će bliže da uredi način uklanjanja spoljnih jedinica za grejanje i za hlađenje, ili će u suprotnom, ako ga nije donela, biti kažnjena sa 50.000 dinara.
"Klima ne treba da kaplje na prolaznike"
Radonjić naglašava da je ideja za donošenje ovog zakona koji se odnosi na klime proistekla iz toga što je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture (MGSI) smatralo da klima uređaji sa svih zgrada jednostavno ne treba da kaplju na prolaznike i da ne naružavaju fasade, odnosno građenu sredinu, ali i zato jer su objekti proglašeni za nepokretna kulturna dobra zapravo materijalni tragovi kulture, odnosno kulturne baštine ovog naroda.
Prema njegovim rečima, mi smo ih samo dobili u zalog da ih čuvamo i treba da ih prenesemo novim generacijama, a ovo je jedan od načina njihovog očuvanja i očuvanja njihovog spoljašnjeg izgleda.
Na pitanje kako građani mogu da se informišu o tome u koju kategoriju spadaju njihovi stambeni objekti, pomoćnik ministra MGSI sektora za komunalne delatnosti, stambenu i arhitektonsku politiku, energetsku efikasnost i građevinske proizvode je rekao da je Republički zavod za zaštitu spomenika popisao nekih 2.650 nepokretnih kulturnih dobara, tako da svi mogu da vide u tom katalogu da li se tu nalazi njihov objekat ili ne.
"Takođe, svaki grad, odnosno Gradski zavod za zaštitu spomenika ima svoj spisak zaštićenih kulturnih dobara na njegovoj teritoriji, a u slučaju Beograda postoje i interaktivne mape, spisak ulica i slično. Naravno, građani na prvu loptu mogu da razaznaju i da ukoliko, recimo, žive u Knez Mihajlovoj ili nekoj od bočnih ulica, da se nalaze u granicama nepokretnog kulturnog dobra, za razliku od građana koji, recimo, žive na Zvezdari ili u Mirijevu", precizirao je Radonjić.
MGSI: Nemamo još infomraciju da li se počelo sa uklanjanjem
On je naveo i da MGSI još uvek nema informaciju da li se počelo sa uklanjanjem klima sa objekata, naglasivši da je u planu da se u narednom periodu krene u kontrolu i to "prvo u svome dvorištu".
"Planiramo da u narednom periodu krenemo u kontrolu zgrada javne namene u granicama nepokretnih kulturnih dobara, odnosno u zaštićenoj okolini kulturnih dobara i da jednostavno vidimo da li su jedinice lokalne samouprave postupale po zakonu ili ne", rekao je Radonjić.
Istakao je i da poslednje izmene Zakona o planiranju i izgradnji koje su stupile na snagu 4. avgusta 2023. godine predviđaju da sve novoizgrađene zgrade od trenutka stupanja na snagu izmena zakona moraju da budu projektovane, građene i održavane na način da spoljne jedinice za grejanje i hlađenje nisu vidljive, odnosno da ne vrše neposredan uticaj na svoje okruženje.
"Ukoliko prošetamo gradom, mi možemo da vidimo primenu tog propisa na novim zgradama gde se te jedinice instaliraju na krovovima zgrada ili na terasama stanova, a ukoliko se instaliraju na samoj fasadi, one su najčešće vizuelno sakrivene različitim panelima koji su sastavni deo fasade ili su u različitim kutijama, kavezima i slično", zaključio je Radonjić.
Na vrhuncu epidemije tuberkuloze u 19. veku, lekari su počeli da savetuju ljude da izlaze napolje kako bi pobegli od „lošeg vazduha“ u svojim domovima. Nasuprot tome, klima uređaji su danas postali široko rasprostranjeni što je povećalo privlačnost boravka u zatvorenom prostoru.
Prema izmenama Zakona o planiranju i izgradnji, koje su usvojene 2023. godine, uklanjanje spoljnih jedinica klima-uređaja sa fasada postaje zakonska obaveza u Srbiji. Cilj ovih izmena je unapređenje estetskog izgleda urbanih sredina i povećanje energetske efikasnosti objekata.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
PULS PLANETE ( R )
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Novi Zakon o bezbednosti saobraćaja, koji je u Grčkoj stupio na snagu sredinom juna, donosi niz izmena i pooštravanje kaznene politike na putevima u zemlji u kojoj letuje najveći broj građana Srbije.
Grupa studenata koji blokiraju Pravni fakultet u Novom Sadu i građana koji ih podržavaju, okupili su se oko sedam časova ispred oba ulaza u Novosadski sajam, navodeći da im je cilj da spreče održavanje ispitnog roka za Pravni fakultet koji je predviđen u prostorijama Sajma.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Pripadinici Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala MUP Srbije uhapsili su M. J. (37) iz Beograda jer je pre nekoliko dana uputio pretnje glavnom tužiocu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenadu Stefanoviću.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Pljuskovi i grmljavine koji se na području Srbije očekuju uveče i tokom noći lokalno će biti intenzivniji, praćeni gradom, jakim ili olujnim vetrom i velikom količinom padavina za kratko vreme i to naročito u Vojvodini i zapadnoj Srbiji, upozorava Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Osumnjičena S. M. da je prilikom pljačke zajedno sa NN ženskom osobom pokušala da ubije M. S. 8. jula u Južnom bulevaru, saslušana je u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu (VJT).
Spasioci Gorske službe spasavanja (GSS) iz stanice Niš krenuli su u akciju spasavanja državljanina Švedske, koji se izgubio na Staroj planini, saopšteno je iz GSS.
Grupa građana u Novom Sadu okupila se na zajednički poziv zborova građana i studenata u blokadi Univerziteta u Novom Sadu na raskrsnici ulica Novosadskog sajma i Branimira Ćosića.
Dok Hrvatska uveliko najavljuje povratak obaveznog vojnog roka, isto pitanje sve češće se otvara i u ostatku bivše Jugoslavije. Na talasu globalnih bezbednosnih pretnji, rata u Ukrajini i rasta geopolitičkih tenzija, ideja o reaktiviranju redovnog služenja vojske ponovo dobija na značaju.
Na Univerzitetu u Nišu ove godine se za 4.687 mesta prijavilo 3.773 budućih brucoša, a najveće interesovanje je za studije psihologije na Filozofskom fakultetu, studije arhitekture na Građevinsko-arhitektonskom fakultetu i studije medicine na Medicinskom fakultetu.
Zemljotres jačine 3,2 stepena po Rihterovoj skali pogodio je u 18.13 časova Gornji Milanovac, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki zavod (EMSC).
Komentari (0)