Događaj je okupio autore publikacije predloga politike, stručnu javnost, eksperte iz različitih oblasti i građane kako bi se otvorila javna debata o značaju očuvanja i unapređenja javnih česmi sa izvorskom vodom, ali i šireg odgovora gradova na klimatske izazove.
Realizacija događaja deo je projekta "Javne česme, javna stvar" koji u Udruženje Centar za kreiranje politika i strategija sprovodi uz podršku Evropske unije, a kroz strateški grant "Bezbedna priroda klima" koji sprovodi WWF Adria-Srbija.
Prvi panel, pod nazivom "Razgovor sa autorima publikacije", bio je posvećen predstavljanju Predloga politike za rešavanje problema javnih česmi sa izvorskom vodom u gradu Beogradu, a koji se bavi izazovima i predlozima za rešavanje problema sa javnim česmama sa izvorskom vodom.
Javne česme kao važan segment urbanog i ekološkog sistema grada
Autori su govorili o istorijskom, zdravstvenom i ekološkom značaju ovih objekata, ali i o savremenim izazovima, od nedovoljne institucionalne koordinacije do niskog nivoa informisanosti građana o bezbednosti izvorske vode.
"Učesnici panela bili su vanredni profesor Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Beogradu prof. dr Vera Arežina, programski direktor Centra za kreiranje politika i strategija Nenad Spasojević i projektna asistentkinja Centra za kreiranje politika i strategija Milica Stanković", saopšteno je.
Autori su istakli potrebu za većim institucionalnim angažovanjem i prepoznavanjem javnih česmi kao važnog segmenta urbanog i ekološkog sistema grada.
Predstavljeni su i nalazi razgovora sa građanima, nadležnim institucijama i naučnom zajednicom, koji ukazuju na izraženu emotivnu i svakodnevnu povezanost ljudi sa česmama, ali i zabrinutost zbog nejasne nadležnosti i redovnog održavanja.
"Centar je, uslovno rečeno, odvrnuo česmu kada je ova tema u pitanju još pre par godina, u sklopu inicijative NiKapViše. Međutim, ne planiramo da se projektom Javne česme, javna stvar zaustavimo, već želimo da projekat proširimo sa teritorije Grada Beograda na celu Srbiju", istakao je Nenad Spasojević.
Kako se osvežiti klimatskim rešenjima?
Drugi panel "Grad u hladu - Kako se osvežiti klimatskim rešenjima", fokusirao se na širi kontekst klimatske adaptacije urbanih sredina, sa posebnim osvrtom na Beograd.
Stručnjaci iz oblasti javnog zdravlja, klimatologije i urbanizma diskutovali su o tome kako institucionalni sistemi mogu bolje da odgovore na klimatske rizike, kao i o značaju međusektorske saradnje i uključivanja građana, posebno mladih.
"Učesnici ovog panela bili su prim. dr Elizabet Paunović, penzionisana direktorka Evropskog centra za životnu sredinu i zdravlje SZO, prof. dr Vladimir Đurđević, redovni profesor Fizičkog fakulteta, Univerziteta u Beogradu i Ana Šabanović, istraživač-saradnik na Arhitektonskom fakultetu Univerziteta u Beogradu", navodi se u saopštenju.
Panel je takođe obuhvatio teme poput koncepta urbanih toplotnih ostrva, zelene i plave infrastrukture, važnosti informisanja građana i jačanja uloge nauke u oblikovanju javnih politika.
Otvoren dijalog između institucija, nauke i građana
Posebno je istaknuto koliko je važno planirati gradske prostore sa sve većim brojem dana ekstremnih temperatura, uključujući javne česme koje su, kako kažu, samo privremena rešenja u borbi protiv klimatskih promena.
"Ovaj predlog politike je toliko kvalitetan da gotovo niko ne bi imao razloga da se usprotivi njegovom sprovođenju i rešavanju problema kojim se bavi. Potrebno je što pre početi sa radom na ovoj temi kako bismo u narednim godinama lakše prilagodili klimatskim promenama u gradu", istakao je prof. dr Vladimir Đurđević.
Najveći deo električne energije u zemlji dolazi iz termoelektrana na ugalj, koje proizvode oko 65 odsto struje, ali istovremeno predstavljaju i najveće zagađivače. Kako uspešno poslovati, a što manje negativno uticati na životnu sredinu.
Zaključak oba panela bio je jasan: klimatska adaptacija i očuvanje prirodnih resursa, poput izvorske vode, moraju postati prioriteti u ne samo zelenim politikama, već i srodnim poput urbanih.
Otvoren dijalog između institucija, nauke i građana, kao i drugih zainteresovanih strana, ključan je za stvaranje otpornijih gradova na izazove koje klimatske promene donose.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
01:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3 ( R )
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
U novoj epizodi emisije "Tražim reč" otvarali smo još uvek tabu temu perimenopauze, menopauze, svih zabluda, strepnji i strahova vezanih za hormonske terapije. Ukoliko se ne uzima adekvatna terapija nego simptomi ignorišu, može doći do ozbiljnih kardiovaskularnih smetnji, kao i onkoloških komplikacija. Gosti: dr Mina Hagen, psihološkinja, dr Ljiljana Marina, endokrinološkinja, glumica Ivana Nikolić i ginekolog dr Miodrag Srećković.
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Kako starenje populacije menja društvo u Srbiji do 2040? Kroz razgovore sa stručnjacima, otkrivamo koje mere treba preduzeti kako bi stariji građani imali kvalitetniji život. Sagovornici u emisiji su Mr Nadežda Satarić iz Udruženja Amity, sociolog Dragan Marković, ekonomista Marina Jovanović i stručnjak za digitalnu inkluziju Ana Petrović, koji govore o različitim aspektima ovog složenog problema.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Cene stanova u Beogradu i Novom Sadu dosegle su istorijski maksimum i ne nazire se pad. Kako kaže Dušan Mirkulovski u razgovoru za Newsmax Balkans, gotovo 80 odsto kupoprodaja obavljaju domaći građani, a ne strani investitori, dok mladi najčešće do prve nekretnine dolaze uz pomoć porodice.
Požar koji je izbio na otvorenom prostoru u Batajnici, zahvativši travu i nisko rastinje, lokalizovan je oko 13.35 sati, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Srbiji se očekuje promenljivo i svežije vreme, ujutro i pre podne iznad većeg dela zemlje pretežno oblačno, mestimično s kišom, osim na krajnjem jugu i jugoistoku gde će biti pretežno sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji su prošle godine podnete 2.724 krivične prijave protiv maloletnih počinilaca krivičnih dela, što je za 5,0 odsto više nego 2023. godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Blokada ispred Visoke škole računarstva i elektrotehnike (VIŠER) na Voždovcu, koju su organizovali studenti i građani, razbijena je dolaskom policije, a više učesnika skupa dobilo je prekršajne prijave.
Građani i studenti u blokadi organizovali su nekoliko protesta u Srbiji. Užičani su blokirali jednu raskrsnicu u naselju Krčagovo, a pre toga su protestovali ispred Gradske kuće. U Kragujevcu je organizovan skup ispred Rektorata, dok su se Novosađani okupili kod Futoške pijace.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da trpi pritiske i nedozvoljen uticaj, a pravnik Milan Antonijević i advokat Dragoslav Ljubičanović za Newsmax Balkans objašnjavaju prirodu tih pritisaka i kako se rešavaju na različitim nivoima.
Nakon devet pokušaja vantelesne oplodnje, Suzana iz Subotice konačno očekuje devojčicu. Centar za VTO u subotičkoj bolnici do sada je uspešno doveo do rođenja više od 50 beba, a do kraja godine očekuje se više od 100 novorođenčadi.
Komentari (0)