(VIDEO) Ne zaboravite zdravlje na odmoru: Šta treba znati o zdravstvenoj zaštiti u inostranstvu
Dok se većina građana Srbije u julu i avgustu sprema za odlazak na more, retko ko razmišlja o mogućim zdravstvenim problemima tokom putovanja. Ipak, jedno nepredviđeno trovanje hranom, bol u zubu ili povreda na plaži mogu lako pretvoriti odmor iz snova u noćnu moru - i to uz visoke troškove.
Kako se zaštititi? Za početak, važno je znati da zdravstvena zaštita naših državljana u inostranstvu zavisi od toga da li Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju sa zemljom u koju putujete.
"Ti podaci su javno dostupni - na sajtu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) ili Ministarstva spoljnih poslova. Kada postoji potpisan sporazum, dovoljno je pribaviti odgovarajući dvojezični obrazac i troškove lečenja pokriva RFZO", navode nadležni.
U slučaju da takav sporazum ne postoji, građani su dužni da sami plate eventualne troškove lečenja. Jedini izuzetak su hitne situacije - kada je ugrožen život, zdravstvena pomoć mora biti pružena bez obzira na formalnosti.
Privatna polisa - mir u džepu
I dok mnogi putnici tradicionalno sa sobom pakuju "kofer lekova", sve više njih odlučuje se i za privatno zdravstveno osiguranje.
"To je najtraženija polisa na našem tržištu koja nije obavezna“, kaže Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.
"Oko 75 do 80 odsto građana putuje sa polisom u džepu, ali i dalje svaki peti građanin putuje bez nje", objašnjava Ćirić.
Letovanje od svega sedam dana je za mnoge ljude u Nemačkoj prošle godine bilo nedostižno, jer je više od svake pete osobe, tačnije 21 odsto, prema sopstvenim navodima živelo u domaćinstvima koja to nisu mogla da priušte.
Kompanija Holidu objavila je listu najboljih plaža u Evropi prema recenzijama na Google Mapsu, a na prvom mestu našla se italijanska plaža Spiađa dei Konjili.
Za mnoge porodice, letnji odmor sa decom prestao je da bude sinonim za odmor u pravom smislu te reči. Iako se ide na more, sunce i pesak, ono što prethodi tom trenutku – i ono što se dešava nakon dolaska – više podseća na manju ekspediciju nego na relaksaciju.
Razlika između državnog i privatnog osiguranja je značajna: državno pokriva lečenje isključivo u javnim zdravstvenim ustanovama, dok privatno omogućava odlazak i u privatne klinike - često sa znatno boljom uslugom i manjim čekanjem.
Cena polise, kaže Ćirić, izuzetno je povoljna u odnosu na ono što nudi.
"Za tročlanu ili četvoročlanu porodicu, 12 do 13 dana letovanja može se pokriti polisom od svega 40 evra. Za taj novac ne možete ni da ručate u nekom turističkom mestu, a dobijate pokriće troškova lečenja do čak 30 ili 40 hiljada evra po osobi – uključujući i bolničko lečenje ili transport do Srbije", ističe on.
Primera radi, ako vas na odmoru zaboli zub ili iskrinete zglob, bez polise biste mogli platiti i više stotina evra samo za osnovni tretman. Sa polisom - sve to pokriva osiguranje.
Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine polise
Kako biste izbegli neprijatnosti, Ćirić daje nekoliko praktičnih saveta:
Uvek kontaktirajte kol-centar osiguravajuće kuće pre odlaska kod lekara.
Foto: Envato
"Osiguravajuće kuće imaju ugovore sa određenim privatnim ustanovama. Ako sami odete kod lekara koji nije u mreži, možda nećete moći da refundirate troškove. Ako bolujete od neke hronične bolesti, polisa će biti nešto skuplja, ali vas štiti u slučaju pogoršanja tokom puta", objašnjava Ćirić.
Prijavite sve rizične aktivnosti.
"Ako planirate da se bavite ekstremnim sportovima, poput bungee jumpa, to morate navesti prilikom kupovine polise. U suprotnom, osiguranje može odbiti da pokrije troškove.", dodaje on.
Iako se na zdravlje retko misli dok se pakuje za letovanje, Ćirić upozorava da je upravo polisa zdravstvenog osiguranja jedan od najvažnijih dokumenata koje treba poneti. Za simboličan iznos, ona može sačuvati i novčanik - i odmor.
Kako možete koristiti besplatno zdravstveno osiguranje
Ukoliko putujete u neku od 25 zemalja sa kojima Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, može se besplatno koristiti zdravstvena zaštita, odnosno nju može pokriti Republički fond.
Međutim, kako bi se koristile zdravstvene usluge besplatno, potrebno je nabaviti dvojezični obrazac, a prvi korak je odlazak izabranom lekaru. U ovom slučaju možete se lečiti u zdravstvenim ustanovama te države u kojoj boravite.
Ako niste sigurni kako da pronađete odgovarajuću privatnu ili državnu kliniku, saveti su sledeći:
"Uvek se možete obratiti vlasniku smeštaja u kojem boravite, na recepciji hotela, u turističkoj agenciji kod koje ste uplatili letovanje. I naravno, ukoliko imate polisu osiguranja, na polisi će da stoji broj telefona koji uvek možete pozvati i oni će vas uputiti gde treba da odete, informisaće vas da li su vam ti troškovi momentalno pokriveni ili se vama novac za to naknadno refundira", rekla je Irena Rosić iz Sektora za marketing turističke agencije Nikana.gr.
Printscreen: Newsmax Balkans
Ukoliko zdravstveno osiguranje nije uplaćeno, za hitne situacije savet je da se javite lokalnim državnim ambulantama. U Grčkoj ti troškovi u zavisnosti od problema ne moraju biti skupi, ali troškove u ovoj situaciji snosi putnik.
Rosić je istakla koji su hitni brojevi ukoliko postoji veći zdravtsveni problem.
"Ukoliko postoji neki veći problem, postoje hitni brojevi koje možete pozvati u ovom slučaju u Grčkoj je taj broj 112.", rekla je Rosić.
Irena Rosić koja trenutno boravi na Tasosu, kaže da u slučaju želje da se produži boravak moguće produžiti polisu osiguranja i iz Grčke, ali naravno ukoliko uslovi osiguravajuće kompanije to dozvoljavaju.
Preporučuje se da se pre polaska putnici raspitaju u Republičkom fondu ili u osiguravajućoj kompaniji šta sve podrazumeva zdravstvena zaštita u zemlji ka kojoj su se uputili.
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
10:30
PROZORI BALKANA BEST II ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
11:00
PRESEK PLUS ( R )
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Kreće sezona odmora, a za mnoge koji imaju kućne ljubimce problem gde će ih smestiti dok su odsutni. Poslednjih godina u Srbiji je sve više pansiona koji nude niz usluga za brigu i smeštaj vašeg kućnog ljubimca. Pre nego što se opredelite za tu opciju, pogledajte cene.
Pripadnici policije tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 1.130 osoba, dok je 107 osoba dovedeno do službenih prostorija, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova.
Pripadnici pontonirskih jedinica Vojske Srbije postavili su pontonski most preko Velike Morave u opštini Svilajnac, u neposrednoj blizini postojećeg, glavnog mosta na kojem je obustavljen saobraćaj, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
"Reka Raška je umrla", reči su ribolovaca koji su trideset godina čuvali i gajili različite vrste ribe na teritoriji Novog Pazara. Nakon velikog pomora, u vodi nije ostalo ništa osim uginulih riba koje ribolovci danima nalaze duž čitave reke. Nadležni još utvrđuju šta se tačno dogodilo.
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek izjavio je da je važno da Srbi potpišu peticiju protiv izgradnje mosta na Ibru, koju je pokrenula Srpska lista, i time pokažu jedinstven stav i da su protiv projekata Prištine koji su na štetu srpske zajednice.
Prema informacijama Uprave granične policije dobijenim u 5.15 časova, putnička vozila se na izlazu iz zemlje na graničnom prelazu Gradina zadržavaju 20 minuta, a na Preševu 80 minuta, dok se autobusi na Preševu zadržavaju 30 minuta, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Gradske i republičke inspekcijske službe su izvršile zatvaranje prolaza ispod objekta u Knez Mihailovoj 10 ispred parfimerije "Jasmin", a ekipa Javnog komunalog preduzeća "Beograd-put" izvršila je uklanjanje plafonske obloge, saopštio je Sekretarijat za inspekciju, nadzor i komunikaciju.
Javni prevoz u Beogradu saobraća normalno, bez izmena, izuzev u delu gde su grupe građana blokirale pojedine saobraćajnice. Studenti u blokadi najavili su blokade ulica od sedam do 10 časova, pripadnici MUP ih sprečavaju i upozoravaju građane da je zaustavljanje saobraćaja protivzakonito.
U Srbiji će u ponedeljak biti pretežno sunčano i veoma toplo, a posle podne na severu i zapadu zemlje promenljivo oblačno, ponegde sa kratkotrajnom kišom ili pljuskom sa grmljavinom, uz manji pad temperature.
Na deponiji Golo brdo kod Novog Pazara izbio je veliki požar, a vetar koji neprestano duva otežava njegovo gašenje, rekao je za Tanjug direktor JKP "Gradska čistoća Novi Pazar" Faruk Suljević i istakao da će vatrogasne službe uraditi sve kako bi se sprečilo širenje vatre na okolna šumska gazdinstva.
U Beogradu, Novom Sadu, Nišu, Čačku, Užicu i još nekim mestima u Srbiji su studenti i građani tokom večeri nastavili sa blokadama pojedinih ulica, raskrsnica i magistralnih pravaca.
Komentari (0)