(VIDEO) Ne zaboravite zdravlje na odmoru: Šta treba znati o zdravstvenoj zaštiti u inostranstvu

Dok se većina građana Srbije u julu i avgustu sprema za odlazak na more, retko ko razmišlja o mogućim zdravstvenim problemima tokom putovanja. Ipak, jedno nepredviđeno trovanje hranom, bol u zubu ili povreda na plaži mogu lako pretvoriti odmor iz snova u noćnu moru - i to uz visoke troškove.

07.07.2025. 07:10

(VIDEO) Ne zaboravite zdravlje na odmoru: Šta treba znati o zdravstvenoj zaštiti u inostranstvu

Kako se zaštititi? Za početak, važno je znati da zdravstvena zaštita naših državljana u inostranstvu zavisi od toga da li Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju sa zemljom u koju putujete.

"Ti podaci su javno dostupni - na sajtu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO) ili Ministarstva spoljnih poslova. Kada postoji potpisan sporazum, dovoljno je pribaviti odgovarajući dvojezični obrazac i troškove lečenja pokriva RFZO", navode nadležni.

U slučaju da takav sporazum ne postoji, građani su dužni da sami plate eventualne troškove lečenja. Jedini izuzetak su hitne situacije - kada je ugrožen život, zdravstvena pomoć mora biti pružena bez obzira na formalnosti.

Privatna polisa - mir u džepu

I dok mnogi putnici tradicionalno sa sobom pakuju "kofer lekova", sve više njih odlučuje se i za privatno zdravstveno osiguranje.

"To je najtraženija polisa na našem tržištu koja nije obavezna“, kaže Zoran Ćirić iz Udruženja osiguravača Srbije.

"Oko 75 do 80 odsto građana putuje sa polisom u džepu, ali i dalje svaki peti građanin putuje bez nje", objašnjava Ćirić. 

Razlika između državnog i privatnog osiguranja je značajna: državno pokriva lečenje isključivo u javnim zdravstvenim ustanovama, dok privatno omogućava odlazak i u privatne klinike - često sa znatno boljom uslugom i manjim čekanjem.

Cena polise, kaže Ćirić, izuzetno je povoljna u odnosu na ono što nudi.

"Za tročlanu ili četvoročlanu porodicu, 12 do 13 dana letovanja može se pokriti polisom od svega 40 evra. Za taj novac ne možete ni da ručate u nekom turističkom mestu, a dobijate pokriće troškova lečenja do čak 30 ili 40 hiljada evra po osobi – uključujući i bolničko lečenje ili transport do Srbije", ističe on.

Primera radi, ako vas na odmoru zaboli zub ili iskrinete zglob, bez polise biste mogli platiti i više stotina evra samo za osnovni tretman. Sa polisom - sve to pokriva osiguranje.

Na šta obratiti pažnju prilikom kupovine polise

Kako biste izbegli neprijatnosti, Ćirić daje nekoliko praktičnih saveta:

Uvek kontaktirajte kol-centar osiguravajuće kuće pre odlaska kod lekara.

Foto: Envato

"Osiguravajuće kuće imaju ugovore sa određenim privatnim ustanovama. Ako sami odete kod lekara koji nije u mreži, možda nećete moći da refundirate troškove. Ako bolujete od neke hronične bolesti, polisa će biti nešto skuplja, ali vas štiti u slučaju pogoršanja tokom puta", objašnjava Ćirić.

Prijavite sve rizične aktivnosti.

"Ako planirate da se bavite ekstremnim sportovima, poput bungee jumpa, to morate navesti prilikom kupovine polise. U suprotnom, osiguranje može odbiti da pokrije troškove.", dodaje on. 

Iako se na zdravlje retko misli dok se pakuje za letovanje, Ćirić upozorava da je upravo polisa zdravstvenog osiguranja jedan od najvažnijih dokumenata koje treba poneti. Za simboličan iznos, ona može sačuvati i novčanik - i odmor.

Kako možete koristiti besplatno zdravstveno osiguranje

Ukoliko putujete u neku od 25 zemalja sa kojima Srbija ima potpisan sporazum o socijalnom osiguranju, može se besplatno koristiti zdravstvena zaštita, odnosno nju može pokriti Republički fond.

Međutim, kako bi se koristile zdravstvene usluge besplatno, potrebno je nabaviti dvojezični obrazac, a prvi korak je odlazak izabranom lekaru. U ovom slučaju možete se lečiti u zdravstvenim ustanovama te države u kojoj boravite.

Ako niste sigurni kako da pronađete odgovarajuću privatnu ili državnu kliniku, saveti su sledeći:     

"Uvek se možete obratiti vlasniku smeštaja u kojem boravite, na recepciji hotela, u turističkoj agenciji kod koje ste uplatili letovanje. I naravno, ukoliko imate polisu osiguranja, na polisi će da stoji broj telefona koji uvek možete pozvati i oni će vas uputiti gde treba da odete, informisaće vas da li su vam ti troškovi momentalno pokriveni ili se vama novac za to naknadno refundira", rekla je Irena Rosić iz Sektora za marketing turističke agencije Nikana.gr.

Printscreen: Newsmax Balkans

Ukoliko zdravstveno osiguranje nije uplaćeno, za hitne situacije savet je da se javite lokalnim državnim ambulantama. U Grčkoj ti troškovi u zavisnosti od problema ne moraju biti skupi, ali troškove u ovoj situaciji snosi putnik.

Rosić je istakla koji su hitni brojevi ukoliko postoji veći zdravtsveni problem.

"Ukoliko postoji neki veći problem, postoje hitni brojevi koje možete pozvati u ovom slučaju u Grčkoj je taj broj 112.", rekla je Rosić.

Irena Rosić koja trenutno boravi na Tasosu, kaže da u slučaju želje da se produži boravak moguće produžiti polisu osiguranja i iz Grčke, ali naravno ukoliko uslovi osiguravajuće kompanije to dozvoljavaju.

Preporučuje se da se pre polaska putnici raspitaju u Republičkom fondu ili u osiguravajućoj kompaniji šta sve podrazumeva zdravstvena zaštita u zemlji ka kojoj su se uputili.  

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)