(VIDEO) Revolucionarni iskorak naučnika iz Novog Sada: Spojili hranu i elektroniku u službi zdravlja

Novosadski naučnici napravili su revolucionarni iskorak spajajući hranu i elektroniku u službi zdravlja. Razvili su tehnologiju koja bi mogla da omogući da u budućnosti i proveravamo svoje zdravstveno stanje upravo kroz ono što jedemo.

11.07.2025. 07:10

(VIDEO) Revolucionarni iskorak naučnika iz Novog Sada: Spojili hranu i elektroniku u službi zdravlja

Da sonda zameni koru od banane zvuči čudno. Žele bombona umesto igle kao vid lokalne anestezije. Tampon koji prati promene na grliću materice. Rukavice koje prepoznaju pesticide u zemljištu.

Počeli su sa elektronikom na tekstilu, a sada stvaraju elektroniku koja može da se svari i pruži uvid u zdravstveno stanje.

Profesori fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu napravili su revolucionarni iskorak.

"Imamo elektroniku odgovornu ka životnoj sredini, ka ljudima itd. Pošto je sve jestivo, možemo ovo da pojedemo, stavimo u usta i da merimo parametre kao što su afte, bakterije, pH vrednost u ustima ili možemo da progutamo i da onda od usta do želuca, pošto imamo drugu antenu koja je induktivno spregnuta sa ovom na samom čipu, možemo da beležimo promene medijuma parametara u kojima se taj senzor nalazi, kao što je povećana temperatura, tkivo kancera i slično", objasnio je za Newsmax Balkans dr Goran Stojanović, vođa projekta.

Kako je rekao, veliki deo istraživanja obuhvata tekstilnu elektroniku. Vode računa da sve što razviju pomaže zdravlju, poboljšanju zdravlja, kvaliteta zdravlja ljudi.

"Malo smo modifikovali obične tampone tako što smo ugradili senzore koji mogu da detektuju vaginalni pH, a u budućnosti i druge bolesti kao što je kancer možemo da detektujemo. Merenje u potpunosti može da bude urađeno kod kuće, u uslovima u kojima se osoba oseća najprijatnije, i da se snimci sa senzora pošalju lekaru", istakao je naš sagovornik.

Laboratorija unutar jednog mikročipa 

Novosadski naučnici rade i na projektu Feniks. Razvijaju tehnologiju koja omogućava da celokupna laboratorija funkcioniše unutar jednog mikročipa. 

"To je projekat vezan za mikrofluidni čip, baziran na papiru, koji se pokreće sistemom origamija i u sebi sadrži ko-ćelijske kulture na kojima mogu da se ispituju razni lekovi, da se menjaju ćelijske kulture. Možete da radite različite testove, isporuke lekova, dejstva lekova", objasnila je Sanja Kojić, docent Fakulteta tehničkih nauka.

Studentkinja doktorskih studija Milica Abeer navela je za našu televiziju da je to nešto novo i veoma korisno.

"Korisno je zbog toga što nećemo više vršiti istraživanja i eksperimente na životinjama i na ljudima, nego će se to raditi na čipu. Možemo da uzmemo bolesne ćelije iz ljudskog organizma, da ih ubacimo u čip i tu testiramo, na primer, lekove i kako koji lek deluje na određene bolesti. Možemo da dobijemo nove lekove za neke bolesti koje još nisu izlečive i možemo takođe da radimo formulaciju lekova personalizovanu za određenu osobu", objasnila je naša sagovornica.

Hrana koja je informiše mogla bi uskoro da postane i deo svakodnevice, tihih saveta o očuvanju zdravlja i prevenciji bolesti.

U vremenu kada su rano otkrivanje i personalizovana nega ključni, ovakve inovacije otvaraju vrata potpuno novom načinu razumevanja i praćenja našeg tela. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)