Više od 40 odsto građana Srbije smatra da ima višak kilograma, ali većina ništa ne preduzima

Novo istraživanje o fizičkoj formi i zdravlju u Srbiji, koje je sprovela farmaceutska kompanija Galenika, pokazalo je da više od 40 odsto ispitanika smatra da ima prekomernu težinu ili da je gojazno, a četvrtina njih sa viškom kilograma ne preduzima ništa kako bi poboljšao svoje stanje.

Izvor: FoNet

01.07.2025. 13:18

Više od 40 odsto građana Srbije smatra da ima višak kilograma, ali većina ništa ne preduzima

Rezultati su pokazali da je primetna razlika u percepciji telesne težine u kojoj muškarci uvek imaju bolju sliku o sebi, dok su žene u većoj meri samokritične.

Rezultati istraživanja pokazuju da je 63 odsto muškaraca zadovoljno svojim izgledom, dok je kod žena taj procenat manji - 54 odsto.

Skoro dve trećine muškaraca okarakterisalo je svoju težinu kao normalnu, a njih 32 odsto misli da ima višak kilograma, dok 46 odsto žena smatra da ima normalnu težinu, a višak kilograma njih 45.

Procenjujući višak kilograma, 37 odsto muškaraca kaže da ima između pet i deset kilograma viška, a istog je mišljenja 45 odsto žena.

Više muškaraca nego žena u Srbiji, 25 naspram 14 odsto, smatra da je u odličnoj fizičkoj formi.

Kada su u pitanju mere koje ispitanici preduzimaju kako bi smanjili kilažu, vođene dijete pod nadzorom stručnjaka najmanje su biran odgovor i koja god grupa se posmatra, prema polu, starosti, obrazovanju, procenti ne prelaze dva odsto.

Skoro trećina muškaraca ne preduzima ništa po pitanju zdravlja, odnosno težine, a oni koji to čine rade to kroz biranje zdravije hrane 18 odsto, obraćanje pažnje na veličinu porcija 15 odsto i kardio vežbe 15 odsto.

Žene više pažnje posvećuju ishrani – zdravu hranu bira 22 odsto njih, na veličinu porcija pazi 20, a 13 odsto odlučuje se na samostalnu dijetu.

Čak 64 odsto ispitanika koji su gojazni ili smatraju da imaju prekomernu težinu, ne preduzimaju ništa da bi smršali, pokazuju rezultati.

U godini osamdesetog jubileja, kompanija Galenika je najavila veliku inovaciju na tržištu u vidu platforme za peptide, na kojoj radi zajedno sa sestrinskom kompanijom EMS u Brazilu.

Ovi savremeni lekovi, na bazi peptida, namenjeni su lečenju gojaznosti i dijabetesa i već su u prodaji u Brazilu, a u Srbiji, EU i SAD se očekuju od 2026. godine, dodaje se u saopštenju.
 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)