(VIDEO) Đukić Dejanović o psihičkom zdravlju policajaca: Važno je da prepoznaju problem i odvoje privatno od posla
Iako čeličnog zdravlja, stalne traume na radnom mestu policajcima narušavaju balans između privatnog i profesionalnog života, ukazala je psihijatar dr Slavica Đukić Dejanović, koja odnedavno obavlja funkciju savetnice ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.
Policijski službenici Republike Srbije svakodnevno obavljaju svoje dužnosti u složenim i često rizičnim okolnostima, postupajući u skladu sa zakonom i u interesu bezbednosti svih građana.
U kontekstu aktuelnih društvenih dešavanja, postavlja se pitanje kakvo je psihičko zdravlje pripadnika policije - da li i ko sa njima razgovara i koliko često?
O ovoj aktuelnoj temi bilo je reči u jutarnjem programu "Otvori oči" u kom je gošća bila dr Slavica Đukić Dejanović, psihijatar.
Foto: Milena Đorđević
"Za pripadnike MUP je izuzetno značajno da prave balans između privatnog života i posla. Jedno istraživanje je urađeno i ustanovljeno je da je status porodice i njeno psihosocijalno funkcionisanje pripadnicima MUP izuzetno značajno. Iako imaju čelično zdravlje, kontinuirane i prolongirane traume na radnom mestu i stresni događaji u porodici izuzetno negativno utiču i narušavaju taj balans između ličnog i profesionalnog života koji je vrlo zahtevan. Dakle, stres i te kako deluje na sve nas pa i na one koji se uče kako da ga savladaju. U MUP je zakonom regulisano da se osoba koja ima tu potrebu javi svom pretpostavljenom, koji onda obavesti psihologe i lekare koji se uključuju da reaguju", navela je Đukić Dejanović.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Zaštitnik građana Zoran Pašalić izjavio je Fonetu da će reagovati i raditi na utvrđivanju činjenica povodom prijava koje su mu stigle u vezi sa navodnom prekomernom upotrebom policijske sile prema građanima od protesta 28. juna u Beogradu i u danima nakon tog okupljanja.
Ona je napomenula da je prvi korak ka rešavanju problema prepoznavanje neprijatnih osećanja.
"Važno je da ljudi koji vode računa o javnom redu i miru prepoznaju da im raste psihička tenzija. Kad to prepoznaju, onda imaju određene tehnike kojima pokušavaju da to snize. To su tehnike disanja, opuštanja mišića, načina razmišljanja, komuniciranja sa ljudima iz okruženja koji su na sličnom zadatku. Oni na njima treba da rade i to u jednom momentu za njih postane rutina", pojasnila je sagovornica Newsmax Balkans.
"Panika jednog čoveka utiče na druge ljude"
Đukić Dejanović se osvrnula i na poseban način ophođenja prema zaposlenima u MUP kada se požale na određene psihičke tegobe.
Foto: Milena Đorđević
"Kada su u pitanju izvršioci unutar Ministarstva unutrašnjih poslova, ako pretpostavljeni uoči da neko ima sindrom premora, onda ga on šalje stručnjacima i procenjuje se šta je tu sve potrebno uraditi - da li je to razgovor sa njim, odmor, promena jednog mesta na drugo za neko vreme, možda razgovor sa članovima porodice. Pretpostavljeni ima obavezu da primeti taj sindrom premora, jer je važno izdvojiti takvog čoveka što pre i dati mu mogućnost da se rehabilituje i da se vrati svom fiziološkom funkcionisanju, zbog toga što svi psihički problemi imaju zaraznost koja nije kao infektivna, ali panika jednog čoveka može veoma da utiče na drugog u svim okolnostima što bi, naravno, bilo potpuno nedozvoljeno", naglasila je Slavica Đukić Dejanović.
Prevencija iznad svega
Doktorka je, između ostalog, podvukla veliku važnost prevencije i svesti o predupređivanju brojnih činilaca koji dovode do psihičkih problema.
"Bitno je da postoji svest o tome da je prevencija mnogo značajnija nego šta ćemo uraditi kad se već nešto desi. Kad se već nešto desi, ta osoba, ako ima i psihički i fizički zdravstveni problem, ona je prepuštena stručnjacima i prosto ide kroz onaj protokol struke kroz koji bismo prošli i mi. Ali važno je da se izbegne sindrom premora i pregorevanja, da se izbegnu stresovi koji će, i kada su malog intenziteta, napraviti disfunkcionalnost u ponašanju, a time i u obavljanju tako važnog posla kao što je policijski", zaključila je Đukić Dejanović.
Gostovanje Slavice Đukić Dejanović možete pogledati u videu:
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
SINTEZA ( R )
Pravo na nasledstvo jednako za sve-zakon garantuje jednakost polova, ali se mnoge žene, posebno u ruralnim sredinama i dalje odriču svog dela nasledstva, zbog tradicionalnih predrasuda i pritiska okoline. Gošća Jelena Ružić.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
Vaterpolisti Srbije ubedljivo su savladali Rumuniju rezultatom 19:9 u meču trećeg kola grupe A i tako obezbedili drugo mesto iza Italije, što znači da će u doigravanju za četvrtfinale igrati protiv Japana.
Dok Hrvatska uveliko najavljuje povratak obaveznog vojnog roka, isto pitanje sve češće se otvara i u ostatku bivše Jugoslavije. Na talasu globalnih bezbednosnih pretnji, rata u Ukrajini i rasta geopolitičkih tenzija, ideja o reaktiviranju redovnog služenja vojske ponovo dobija na značaju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je predsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata Mohameda bin Zajeda al Nahjana, koji boravi u radnoj poseti Srbiji.
Suđenje bivšim vođama OVK Hašimu Tačiju, Kadriju Veseljiju, Jakupu Krasnićiju i Redžepu Seljimiju, koji su optuženi za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, biće nastavljeno 22. jula, kada će biti održana statusna konferencija.
Kosovski ministar unutrašnjih poslova u tehničkom mandatu Dželjalj Svečlja potvrdio je da je pripadnik kosovske policije Bojan Jevtić uhapšen zbog sumnji za špijuniranje u korist Srbije.
Vlada Srbije usvojila je zaključak da se 1. septembar ubuduće obeležava kao Dan nesvrstanih. Osim toga, usvojen je i predlog da se u kalendar državnih obeležavanja za 2026. uvrste i datumi od nacionalnog značaja, među kojima su Dan sećanja na Srbe stradale u Bljesku i bitka na Paštriku.
U naselju Guča u opštini Lučani oko 10 časova dogodio se požar na trafostanici, zbog koga je bez električne energije ostalo veliki broj domaćinstava, ali i privrednih subjekata.
Ambasador Srbije u Sjedinjenim Američkim Državama Dragan Šutanovac sastao se sa predsedavajućim Odbora za spoljne poslove Predstavničkog doma Kongresa SAD, kongresmenom Brajanom Mastom sa kojim je razgovarao o strateškom partnerstvu Srbije i SAD.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Vlada Srbije usvojila Predloga zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, a predsednik Vlade prof. dr Đuro Macut izjavio je da je usvajanje tog predloga zakona istorijska odluka za našu državu, našu decu i društvo u celini.
Grupa građana okupljenih oko Inicijative "Ansambl Generalštab" i studenata koji blokiraju fakultete pokušala je da blokira Bulevar vojvode Mišića kod Beogradskog sajma, ali su ih u tome sprečili pripadnici policije.
Komentari (0)