(VIDEO) Đukić Dejanović o psihičkom zdravlju policajaca: Važno je da prepoznaju problem i odvoje privatno od posla

Iako čeličnog zdravlja, stalne traume na radnom mestu policajcima narušavaju balans između privatnog i profesionalnog života, ukazala je psihijatar dr Slavica Đukić Dejanović, koja odnedavno obavlja funkciju savetnice ministra unutrašnjih poslova Ivice Dačića.

Autor:

G. M.

17.07.2025. 11:16

(VIDEO) Đukić Dejanović o psihičkom zdravlju policajaca: Važno je da prepoznaju problem i odvoje privatno od posla

Policijski službenici Republike Srbije svakodnevno obavljaju svoje dužnosti u složenim i često rizičnim okolnostima, postupajući u skladu sa zakonom i u interesu bezbednosti svih građana.

U kontekstu aktuelnih društvenih dešavanja, postavlja se pitanje kakvo je psihičko zdravlje pripadnika policije - da li i ko sa njima razgovara i koliko često?

O ovoj aktuelnoj temi bilo je reči u jutarnjem programu "Otvori oči" u kom je gošća bila dr Slavica Đukić Dejanović, psihijatar.

Foto: Milena Đorđević

"Za pripadnike MUP je izuzetno značajno da prave balans između privatnog života i posla. Jedno istraživanje je urađeno i ustanovljeno je da je status porodice i njeno psihosocijalno funkcionisanje pripadnicima MUP izuzetno značajno. Iako imaju čelično zdravlje, kontinuirane i prolongirane traume na radnom mestu i stresni događaji u porodici izuzetno negativno utiču i narušavaju taj balans između ličnog i profesionalnog života koji je vrlo zahtevan. Dakle, stres i te kako deluje na sve nas pa i na one koji se uče kako da ga savladaju. U MUP je zakonom regulisano da se osoba koja ima tu potrebu javi svom pretpostavljenom, koji onda obavesti psihologe i lekare koji se uključuju da reaguju", navela je Đukić Dejanović.

Ona je napomenula da je prvi korak ka rešavanju problema prepoznavanje neprijatnih osećanja.

"Važno je da ljudi koji vode računa o javnom redu i miru prepoznaju da im raste psihička tenzija. Kad to prepoznaju, onda imaju određene tehnike kojima pokušavaju da to snize. To su tehnike disanja, opuštanja mišića, načina razmišljanja, komuniciranja sa ljudima iz okruženja koji su na sličnom zadatku. Oni na njima treba da rade i to u jednom momentu za njih postane rutina", pojasnila je sagovornica Newsmax Balkans.

"Panika jednog čoveka utiče na druge ljude"

Đukić Dejanović se osvrnula i na poseban način ophođenja prema zaposlenima u MUP kada se požale na određene psihičke tegobe.

Foto: Milena Đorđević

"Kada su u pitanju izvršioci unutar Ministarstva unutrašnjih poslova, ako pretpostavljeni uoči da neko ima sindrom premora, onda ga on šalje stručnjacima i procenjuje se šta je tu sve potrebno uraditi - da li je to razgovor sa njim, odmor, promena jednog mesta na drugo za neko vreme, možda razgovor sa članovima porodice. Pretpostavljeni ima obavezu da primeti taj sindrom premora, jer je važno izdvojiti takvog čoveka što pre i dati mu mogućnost da se rehabilituje i da se vrati svom fiziološkom funkcionisanju, zbog toga što svi psihički problemi imaju zaraznost koja nije kao infektivna, ali panika jednog čoveka može veoma da utiče na drugog u svim okolnostima što bi, naravno, bilo potpuno nedozvoljeno", naglasila je Slavica Đukić Dejanović.

Prevencija iznad svega

Doktorka je, između ostalog, podvukla veliku važnost prevencije i svesti o predupređivanju brojnih činilaca koji dovode do psihičkih problema.

"Bitno je da postoji svest o tome da je prevencija mnogo značajnija nego šta ćemo uraditi kad se već nešto desi. Kad se već nešto desi, ta osoba, ako ima i psihički i fizički zdravstveni problem, ona je prepuštena stručnjacima i prosto ide kroz onaj protokol struke kroz koji bismo prošli i mi. Ali važno je da se izbegne sindrom premora i pregorevanja, da se izbegnu stresovi koji će, i kada su malog intenziteta, napraviti disfunkcionalnost u ponašanju, a time i u obavljanju tako važnog posla kao što je policijski", zaključila je Đukić Dejanović.

Gostovanje Slavice Đukić Dejanović možete pogledati u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)