Oficir koji je zbog zasluga postao vojvoda, omiljen u narodu: Živojin Mišić rođen pre 170 godina
Vojvoda Živojin Mišić, proslavljeni ratni zapovednik Srba u Prvom svetskom ratu, rođen je 19. jula 1855, pre 170 godina. Mišić je, po nepodeljenom mišljenju, bio među najuspešnijim zapovednicima Prvog svetskog rata, a među Srbima njegove zasluge su neizmerne, zbog čega mu je dodeljen čin vojvode.
Vojvoda Mišić rođen je u selu Struganik, desetak kilometara jugoistočno od Mionice, stotinak kilometara od Beograda, 7. jula po starom odnosno 19. jula po novom, zvaničnom, gregorijanskom kalendaru, kao trinaesto dete u porodici. Majka se zvala Anđelija, otac Radovan.
Posle gimanzije u Kragujevcu i Beogradu, primljen je 1874. u Artiljerijsku školu, preteču Vojne akademije ondašnje Kneževine Srbije.
Učesnik je, kao pitomac, kadet vojne škole, ratova protiv Turske, 1876/1879. koji su vođeni s promenljivim uspehom, ali su okonačani pobedom Srba.
Osim teritorijalnog proširenja na, jugoistoku, oslobođenjem Niša, Pirota, Toplice, Leskovca, Vranja i Pčinjskog kraja, Srbiji je tada, u skladu sa zaključkom Berlinskog kongresa 1878. konačno priznata potpuna suverenost.
U Srpsko turskim ratovima 1876/1978. Mišić je komandovao Kolubarskim bataljonom Valjevske brigade.
Stručno obrazovanje je potom nastavio usavršavanjem na generalštabnoj školi, kao i usavršavanjem pri vojsci Austrougarske.
Tokom Srpsko bugarskog rata novembra 1885. Živojin Mišić nalazio se na poziciji komadanta 5. puka Drinske divizije, u činu poručnika. Do rata je tada došlo pošto je Bugarska jednostrano pripojila Istočnu Rumeliju, čime su narušene odredbe Berlinskog kongresa, odnosno ravnoteža snaga na Balkanu. Srbija, međutim, nije tada imala uspeha, ali je rat, najviše zalaganjem Beča, okončan bez težih posledica, odnosno teritorijalnih gubitaka.
Od 1898. do 1904. predaje na Vojnoj akademiji strategiju.
Nalazio se inače, proleća 1896. u pratnji kralja Aleksandra Obrenovića na Svetoj Gori, u Hilandaru. U to vreme kralj Aleksandar je posle mučnih pregovora i otplate nagomilanih dugova manastira, uspeo da srpski monasi konačno preuzmu, vrate, drevnu zadužbinu Nemanjića od Bugara koji su u Hilandaru do tada preovlađivali.
Vojnik oteran u penziju
Posle Majskog prevarta, tragičnog nestanka poslednjih Obrenovića, pukovnik Živijin Mišić je oteran u penziju.
Vladalo je uverenje da pristalica oborene dinastije Obrenović. U stvarnosti, on je zapravo isključivo bio lojalni oficir, koji nije imao veze sa zavereničkom grupom koja je izvela prevrat maja/juna 1903. pa je otuda u prvo vreme doživljavan kao sumnjiv.
Zvanično, oficirima je tada bilo zabranjeno bavljenje politikom, ma u kom obliku, čega se Mišić držao, ali mu, paradoksalno, zaverenici, čiji je uticaj prvih godina po prevratu bio ogroman, nisu verovali. Otuda je usledila prevremena penzija.
Mišić je zapravo bio oličenje vojnog ustrojstva koje je utemeljio i oblikovao kralj Milan Obrenović, po pruskim uzorima, što je podrazumevalo lojalnost otadžbini i kruni, bez ikakvog uplitanja u domen političkog nadmetanja.
Foto: Ministarstvo odbrane
Veličanstvene srpske pobede u ratovima od 1912, do 1918, oba balkanska i Prvom svetskom, izvesno su bile plod upravo takvog oficirskog kora.
Pošto je zemlja bila suočena sa brojnim izazovima, Mišić je potom ipak reaktiviran, čemu su prethodili gotovo dvogodišnji pregovori. U vojsku se tako vratio tek pošto mu je pruženo odgovarajuće zadovoljenje.
Radomir Putnik, potonji vojvoda, uzima ga tada za pomoćnika na izradi ratnih planova za slučaj sukoba sa Austrougarskom. Sa Dvojnom monarhijom Srbija je od Majskog prevrata, a posebno od Aneksione krize 1908/1909. bila u zategnutim odnosima.
U Balkanskim ratovima 1912/1913, Mišić je bio pomoćnik načelnika štaba Vrhovne komande.
Posle odlučujuće pobede nad Turcima na Kumanovu, oktobra 1912. dobio je čin generala. Mišićeve procene ispostavile su se kao dragocene i u vreme Boja na Bregalnici, juna/jula 1913. u Drugom balkanskom ratu.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Dok Hrvatska uveliko najavljuje povratak obaveznog vojnog roka, isto pitanje sve češće se otvara i u ostatku bivše Jugoslavije. Na talasu globalnih bezbednosnih pretnji, rata u Ukrajini i rasta geopolitičkih tenzija, ideja o reaktiviranju redovnog služenja vojske ponovo dobija na značaju.
Njegovi protivici ipak su izdejstvovali da po okončanju balkanskih ratova ponovo bude penzionisan.
Srbija se međutim vrlo brzo, već leta 1914. našla u bezizlaznoj situaciji pošto se dogodio atentat u Sarajevu na Vidovdan te godine. Zvanični Beč optužio je zatim Srbiju za podršku atentatorima, usledio je napad, mesec dana docnije, čime je izazvan Svetski rat.
Živojin Mišić je stoga nanovo aktiviran, opet u svojstvu pomoćnika načelnika štaba Vrhovne komande.
Nesumunjiv vrhunac njegove karijere bilo je rukovođenje Prvom armijom tokom Kolubarske bitke.
Značaj Kolubarske bitke
Doneo je tada, u vreme kada je kod mnogih, pa i samog vojvode Putnika, zavladala malodušnost, hrabru, rizičnu odluku da dozvoli dublji prodor Austromađarskih trupa, kako bi ih na taj način razvukao, a svojim jedinicima omogućio da se valjano odmore i popune pre kontranapada.
Izvojevao je tada, na Kolubari, veličanstvenu pobedu. Poražene, iako brojne, Austrougarske trupe dovedene su u poziciju bezglavog povlačenja, u neredu, s velikim gibicima u ljudstvu i materijalu.
Za neizmerne zasluge pobedom na Kolubari dobio je čin vojvode. Postoji svedočanstvo, osobe koja mu je bila bliska, inače lekara, da je Živojin Mišić uoči Kolubarske bitke imao viziju, versko viđenje, koje mu je pomoglo da donese valjanu odluku.
Pošto su se oktobra 1915. ratu protiv Srbije, osim Austrougarske, priključile i Nemačka i Bugarska srpska vrhovna komanda, suočena sa nesrazmerno jačim, svežim snagama, našla se u bezizlaznoj situaciji. Usledilo je posle žilavog otpora, tragično povlačenja vojske i naroda od Kosova put Jadrana, preko planinskih vrleti i bespuća.
Foto: ATAImages/A.K.
Predlog vojvode Mišića, da se na Kosovu te olovne jeseni 1915. prihvati bitka, ma koliko bezizgledna, Vrhovna komanda je odbacila.
Solunski front
Na Solunskom frontu, po oporavku vojske na Krfu, vojvoda Mišić je aktiviran posle boravka u Francuskoj, avgusta 1916.
Zaslužan je za osmišljavanje plana proboja, što je krunisano porazom centralnih sila na Solunskom frontu septembra 1918. Bio je to presudni moment Svetskog rata, po raspadu Solunskog fronta, koji su izveli Srbi, kapitulirala je Bugarska, posle Turske i Austrougarska, a potom i Nemačka, čime je Prvi svetski rat okončan.
Vojvoda Živojin Mišić, najodlikovaniji srpski vojnik u istoriji, ovaj svet napustio je 20. januara 1921. u Beogradu, teško oboleo.
Ostavio je sećanja, naslovljena "Moje uspomene" napisana s realističnim opisom prilika i doba u kojem je živeo, na žalost nezavršena.
Otvoreno je prikazao i ono što bi većina prećutala, poput recimo tegobnog seoskog života od najranijih dana i tokom školovanja, podmetanja i smicalica kojima je bio izložen, ili potresnih momenata poput abdikacije kralja Milana 1889.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
SINTEZA ( R )
Radojka Nikolić, glavna urednica "Biznis magazina" i "Ekonometra“ u emisiji Sinteza analizira trenutnu ekonomsku situaciju u Srbiji, ističući da je sa 2,3 miliona zaposlenih, što čini nešto više od trećine ukupnog stanovništva, zemlja daleko od optimalnog nivoa zaposlenosti.
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ ( R )
Koji su najčešći oblici mobinga i kako ih prepoznati? Postoji li mogućnost otkaza ili odmazde nakon prijave? Koji su ključni dokazi potrebni za dokazivanje mobinga? U kojim sektorima je mobing najčešći i zašto? Gosti emisije: lga Vučković Kićanović konsultant za radno pravo, Milica Lupšor iz Udruženja „ROZA za radna prava žena“, Jelena Jevtović iz Unije poslodavaca Srbije, Šumadinka Mihajlović poslovni trener i Ivana Trajković, meta mobinga.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
General Dragoljub Draža Mihailović, koji je pogubljen na današnji dan 1946. godine, definitivno ostaje bez spomenika u Beogradu, jer je Komisija za spomenike i nazive ulica i trgova po drugi put odbila inicijativu gradonačelnika Aleksandra Šapića.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić pozvao je sve koji protestuju da ne izazivaju sukobe sa policijom i istakao da policija nikome ne želi zlo, da policije treba da se plaše samo oni koji krše zakon, ali da niko ne sme da napada pripadnike policije.
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović rekao je povodom objavljivanja adrese stanovanja i brojeva telefona na društvenim mrežama, kao i protesta ispred kućnog praga, da svako ima pravo na pravnu i sudsku zaštitu u ovakvim slučajevima.
Vožnju na dužim relacijama olakšavaju letnji dobri vremenski uslovi, dugodnevnica i dnevna temperatura oko 30 podeljka, pa je i u najtoplijem delu dana manji rizik od pregrevanja motora i drugih iznenadnih kvarova, navodi u saopštenju AMSS.
Veton Eljšani, zamenik komandira policije regiona Sever na Kosovu i Metohiji potvrdio je da je Igoru Popoviću iz Kancelarije za Kosovo i Metohiju određeno zadržavanje do 48 sati.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je kao izuzetno važno da se govori o investicijama planiranim u Nišu i naglasio da će do kraja godine u grad na Nišavi doći još dve fabrike.
Zborovi građana i studenti koji blokiraju fakultete okupili su se u Nišu ispred zgrade TV Niš, s obrazloženjem da su nezadovoljni izveštavanjem te medijske kuće, za koju tvrde da širi dezinformacije i da nema dozvolu za rad.
Komentari (0)