Godišnjica Kolubarske bitke, velike srpske pobede u Prvom svetskom ratu
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Masivni napad austromađarskih trupa, njih oko 200.000, posle prethodnih neuspeha Srba na Drini, odnosno Mačkovom kamenu, u prvoj fazi je bio uspešan. Teško premorene, nedovoljno snabdevene, bez neophodne artiljerijske municije, pod kišom koja danima nije prestajala, promrzle i demoralisane srpske trupe se povlače dublje u unutrašnjost zemlje.
Pritom, dva dana ranije, u noći 14. novembra u borbama na Savi kod Šapca, komandant Prve srpske armije general Petar Bojović je ranjen. Na komandnoj poziciji zamenio ga je general Živojin Mišić.
Centralna državna ceremonija povodom Dana primirja održana je kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju, a prethodno je premijer Srbije Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Srbije položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu obeležava se Dan primirja, a u Srbiji je to državni praznik. Potpisivanjem primirja 11. novembra 1918. godine okončan je Prvi svetski rat, najrazorniji koji je svet do tada video.
Opšte povlačenje srpskih trupa iz pravca Mačve, sa Sokolske planine, Mokre gore, trajalo je put Valjeva, i južnije, put Užica. Umornim i promrzlim vojnicima, nedovoljno snabdevenim obućom, odevnim predmetima, ciradama odnosno šatorskim krilima, što bi ih koliko toliko štitilo od padavina i hladnoće, mokrim do gole kože, znatnim delom je tada ovladao očaj. Bolesti i dezerterstva nisu bili retkost.
Povlačenje je nastavljeno dublje u unutrašnjost, posle pada Valjeva, put desne obale Kolubare. Zamisao je bila utvrđivanje na potezu Povlen, Maljen, Suvobor.
U stanju očaja, s teškom mukom, napušten je takođe Beograd, da bi linija odbrane bila određena na Kosmaju. Sve vreme je pritom pružan žilav otpor koliko su okolnosti dopuštale.
Bezizlazne prilike
Austrougraske trupe međutim zaglavile su se takođe, usled neprohodnih, i inače loših, raskaljanih puteva, a i zbog nabujalih voda. Čak je i nevelika Kolubara, usled obilnih padavnina postala ozbiljna prepreka. Naređenje srpske Vrhovne komande, smeštene tada u Kragujevcu, bilo je da se izvrši utvrđivanje na desnoj obali Kolubare i Ljiga, a da se mostovi na Kolubari unište. Lazarevac su Austromađari zauzeli 18. novembra.
Pošto je general Mišić 26. novembra procenio da su prilike bezizlazne traži dozvolu da povuče trupe na Rudnik, što je podrazumevalo napuštanje Suvobora. Posle teških pregovora sa pretpostavljenima, pretnje ostavkom, Mišić najzad nekako dobija delimičnu saglasnost vojvode Radomira Putnika, zapovednika Štaba Vrhovne komande.
Foto: Ministarstvo odbrane
Odstupanje u skladu sa procenom generala Mišića započelo je izjutra 29. novembra put Rudnika i Gornjeg Milanovca. Delom, on je tada postupio samoinicijativno. Austrougarska komanda došla je zatim do zaključka da je srpska vojska potučena, da je uzmak posledica kraha.
Paralelno, srpskoj komandi postaje jasno, na osnovu svedočenja zarobljenika, da je stanje trupa Autrougarske takođe očajno. Vladala je opšta demoralizacija, premor, hladnoća.
Tih dana stiže municija
Pritom, trupe su bile razvučene prekomerno zbog konfiguracije terena fronta. Čak je i snabdevanje bilo neredovno. Tih dana Srbima najzad pristiže prepravljena artiljerijska municija, koju su u Vojno tehničkom zavodu u Kragujevcu uspeli da skrate 2,5 milimetra, u skladu s potrebama.
Takođe, uprkos opštoj konfuziji ratnih okolnosti delimično okupirane zemlje, Državna železnica Kraljevine Srbije pokazala je iznenađujuću efikasnost. Prepravljena municija, oko 20.000 granata, je tako srpskoj vojsci stigla na vreme. Pristigla je i izvesna popuna u ljudstvu sa juga zemlje.
Pored drugih i legendarnih 1.300 kaplara iz Skoplja. Takođe veoma važno, srpskim trupama koje su se povukle u skladu sa zamislima generala Mišića uspelo je tokom nekoliko dana odmora da se naspavaju, osuše, okrepe, snabdeju. Popuna je okončana 2. decembra.
Dolazak starog kralja Petra
Tih dana među vojnike na liniju fronta dolazi i stari kralj Petar, s ciljem podizanja morala. Uspešno ispostaviće se. Ofanziva, kontranapad Srba započinje 3. decembra. I to put Suvobora, Maljena, ka Valjevu, kako bi Austrougarske trupe bile presečene. Prethodno, Mišićev plan je najzad usvojila Vrhovna komanda.
Tako da je tog 3. decembra usledila paralelna opšta ofanziva sve tri srpske armije i Užičke vojske na neprijatelja. Usledio je krah austrougarskih trupa, i beg preko Drine i Save. Poslednja stopa ondašnje Kraljevine Srbije oslobođena je 15. decembra. Poraz austrougarske vojske bio je potpun, i zaprepastio je tada ne samo Beč ili Berlin, nego i savezničke komande.
Otprilike dve trećine ljudstva Balkanske armije Vojske Austrougarske izbačeno je iz stroja. Srpska pobeda bila je potpuna.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
11:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Odbornici Skupštine Gradske opštine Vračar podneli su krivičnu prijavu protiv direktorke osnovne škole "Sveti Sava" Jovane Milenković, zbog sumnje da je izvršila krivično delo Neotklanjanje opasnosti u produženom trajanju.
Roditelji učenika Devete beogradske gimnazije koji se nalaze u blokadi nastave okupili su se ispred te škole kako bi pružili podršku svojoj deci kojoj su, kako tvrde, pojedini nastavnici pretili i govorili im da su ekstremisti i teroristi.
Vlada u tehničkom mandatu nastavlja sa represivnim merama prema direktorima škola, a nas kao roditelje brine što se veoma malo pitamo u celoj ovoj situaciji, kažu sagovornice Newsmax Balkans iz Udruženih roditelja Srbije.
Novinarka Deana Pavlović je na ulici nemačkog grada Bona, gde živi sa svojom porodicom, ugledala potpuno nago dete koje se smrzava i sedi na klupi i pritekla mu u pomoć, dok su ostali prolazili pored njega. O tome je pričala u emisiji Tražim reč.
U Srbiji će biti umereno do potpuno oblačno, a tokom dana se očekuju tek kraći sunčani intervali, dok će pojava kiše i dalje biti česta, na jugu Srbije posle podne i sa lokalnim pljuskovima i grmljavinom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Od početka godine u Srbiji je zabeleženo šest brutalnih ubistava roditelja, a iza ovih krvavih zločina stajala su njihova deca. Šta je zajedničko ovim zločinima i koji su dublji razlozi ovakvih tragedija? Postoji li način da prepoznamo znakove koji mogu da nas upozore i možemo li da ih sprečimo?
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je Policijska uprava u Novom Sadu već saopštila da se intenzivno radi na rasvetljavanju događaja od noći između četvrtka i petka, a koji je, kako je naveo, dobio političku konotaciju.
Policija u Požarevcu uhapsila je N. S. (29) iz ovog grada, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija i nasilje u porodici.
Četiri mladića povređena su u tuči koja se dogodila u noći između četvrtka i petka u Novom Sadu, u katoličkoj porti. Prema nezvaničnim saznanjima u pitanju su studenti DIF, a za napadačima se i dalje traga. Protest zbog napada na studente najavljen je za 21 sat.
Komentari (0)