Godišnjica Kolubarske bitke, velike srpske pobede u Prvom svetskom ratu
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Masivni napad austromađarskih trupa, njih oko 200.000, posle prethodnih neuspeha Srba na Drini, odnosno Mačkovom kamenu, u prvoj fazi je bio uspešan. Teško premorene, nedovoljno snabdevene, bez neophodne artiljerijske municije, pod kišom koja danima nije prestajala, promrzle i demoralisane srpske trupe se povlače dublje u unutrašnjost zemlje.
Pritom, dva dana ranije, u noći 14. novembra u borbama na Savi kod Šapca, komandant Prve srpske armije general Petar Bojović je ranjen. Na komandnoj poziciji zamenio ga je general Živojin Mišić.
Centralna državna ceremonija povodom Dana primirja održana je kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju, a prethodno je premijer Srbije Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Srbije položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu obeležava se Dan primirja, a u Srbiji je to državni praznik. Potpisivanjem primirja 11. novembra 1918. godine okončan je Prvi svetski rat, najrazorniji koji je svet do tada video.
Opšte povlačenje srpskih trupa iz pravca Mačve, sa Sokolske planine, Mokre gore, trajalo je put Valjeva, i južnije, put Užica. Umornim i promrzlim vojnicima, nedovoljno snabdevenim obućom, odevnim predmetima, ciradama odnosno šatorskim krilima, što bi ih koliko toliko štitilo od padavina i hladnoće, mokrim do gole kože, znatnim delom je tada ovladao očaj. Bolesti i dezerterstva nisu bili retkost.
Povlačenje je nastavljeno dublje u unutrašnjost, posle pada Valjeva, put desne obale Kolubare. Zamisao je bila utvrđivanje na potezu Povlen, Maljen, Suvobor.
U stanju očaja, s teškom mukom, napušten je takođe Beograd, da bi linija odbrane bila određena na Kosmaju. Sve vreme je pritom pružan žilav otpor koliko su okolnosti dopuštale.
Bezizlazne prilike
Austrougraske trupe međutim zaglavile su se takođe, usled neprohodnih, i inače loših, raskaljanih puteva, a i zbog nabujalih voda. Čak je i nevelika Kolubara, usled obilnih padavnina postala ozbiljna prepreka. Naređenje srpske Vrhovne komande, smeštene tada u Kragujevcu, bilo je da se izvrši utvrđivanje na desnoj obali Kolubare i Ljiga, a da se mostovi na Kolubari unište. Lazarevac su Austromađari zauzeli 18. novembra.
Pošto je general Mišić 26. novembra procenio da su prilike bezizlazne traži dozvolu da povuče trupe na Rudnik, što je podrazumevalo napuštanje Suvobora. Posle teških pregovora sa pretpostavljenima, pretnje ostavkom, Mišić najzad nekako dobija delimičnu saglasnost vojvode Radomira Putnika, zapovednika Štaba Vrhovne komande.
Foto: Ministarstvo odbrane
Odstupanje u skladu sa procenom generala Mišića započelo je izjutra 29. novembra put Rudnika i Gornjeg Milanovca. Delom, on je tada postupio samoinicijativno. Austrougarska komanda došla je zatim do zaključka da je srpska vojska potučena, da je uzmak posledica kraha.
Paralelno, srpskoj komandi postaje jasno, na osnovu svedočenja zarobljenika, da je stanje trupa Autrougarske takođe očajno. Vladala je opšta demoralizacija, premor, hladnoća.
Tih dana stiže municija
Pritom, trupe su bile razvučene prekomerno zbog konfiguracije terena fronta. Čak je i snabdevanje bilo neredovno. Tih dana Srbima najzad pristiže prepravljena artiljerijska municija, koju su u Vojno tehničkom zavodu u Kragujevcu uspeli da skrate 2,5 milimetra, u skladu s potrebama.
Takođe, uprkos opštoj konfuziji ratnih okolnosti delimično okupirane zemlje, Državna železnica Kraljevine Srbije pokazala je iznenađujuću efikasnost. Prepravljena municija, oko 20.000 granata, je tako srpskoj vojsci stigla na vreme. Pristigla je i izvesna popuna u ljudstvu sa juga zemlje.
Pored drugih i legendarnih 1.300 kaplara iz Skoplja. Takođe veoma važno, srpskim trupama koje su se povukle u skladu sa zamislima generala Mišića uspelo je tokom nekoliko dana odmora da se naspavaju, osuše, okrepe, snabdeju. Popuna je okončana 2. decembra.
Dolazak starog kralja Petra
Tih dana među vojnike na liniju fronta dolazi i stari kralj Petar, s ciljem podizanja morala. Uspešno ispostaviće se. Ofanziva, kontranapad Srba započinje 3. decembra. I to put Suvobora, Maljena, ka Valjevu, kako bi Austrougarske trupe bile presečene. Prethodno, Mišićev plan je najzad usvojila Vrhovna komanda.
Tako da je tog 3. decembra usledila paralelna opšta ofanziva sve tri srpske armije i Užičke vojske na neprijatelja. Usledio je krah austrougarskih trupa, i beg preko Drine i Save. Poslednja stopa ondašnje Kraljevine Srbije oslobođena je 15. decembra. Poraz austrougarske vojske bio je potpun, i zaprepastio je tada ne samo Beč ili Berlin, nego i savezničke komande.
Otprilike dve trećine ljudstva Balkanske armije Vojske Austrougarske izbačeno je iz stroja. Srpska pobeda bila je potpuna.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
U novoj epizodi emisije "Tražim reč" otvarali smo još uvek tabu temu perimenopauze, menopauze, svih zabluda, strepnji i strahova vezanih za hormonske terapije. Ukoliko se ne uzima adekvatna terapija nego simptomi ignorišu, može doći do ozbiljnih kardiovaskularnih smetnji, kao i onkoloških komplikacija. Gosti: dr Mina Hagen, psihološkinja, dr Ljiljana Marina, endokrinološkinja, glumica Ivana Nikolić i ginekolog dr Miodrag Srećković.
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Kako starenje populacije menja društvo u Srbiji do 2040? Kroz razgovore sa stručnjacima, otkrivamo koje mere treba preduzeti kako bi stariji građani imali kvalitetniji život. Sagovornici u emisiji su Mr Nadežda Satarić iz Udruženja Amity, sociolog Dragan Marković, ekonomista Marina Jovanović i stručnjak za digitalnu inkluziju Ana Petrović, koji govore o različitim aspektima ovog složenog problema.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Đorđe Jović (49) je, zbog povrede vratne kičme, od svoje 17. godine u invallidskim kolicima. Za Newsmax Balkans podelio je svoja iskustva i inovativna rešenja koja je razvio u okviru života sa kvadriplegijom.
Partnerstvo Srbije i Sjedinjenih Američkih Država u oblasti odbrane traje decenijama. U njegovoj osnovi ne nalaze se samo strateški dokumenti, protokoli ili vojni kursevi - već ljudi.
I ove letnje sezone očekuje se da provale u stanove i kuće budu česta pojava. Tim povodom gost Newsmax Balkans bio je nekadašnji funkcioner MUP Dejan Radenković, koji je govorio o svim mogućim načinima zaštite imovine tokom godišnjeg odmora.
Cene stanova u Beogradu i Novom Sadu dosegle su istorijski maksimum i ne nazire se pad. Kako kaže Dušan Mirkulovski u razgovoru za Newsmax Balkans, gotovo 80 odsto kupoprodaja obavljaju domaći građani, a ne strani investitori, dok mladi najčešće do prve nekretnine dolaze uz pomoć porodice.
Požar koji je izbio na otvorenom prostoru u Batajnici, zahvativši travu i nisko rastinje, lokalizovan je oko 13.35 sati, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Srbiji se očekuje promenljivo i svežije vreme, ujutro i pre podne iznad većeg dela zemlje pretežno oblačno, mestimično s kišom, osim na krajnjem jugu i jugoistoku gde će biti pretežno sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji su prošle godine podnete 2.724 krivične prijave protiv maloletnih počinilaca krivičnih dela, što je za 5,0 odsto više nego 2023. godine, objavio je danas Republički zavod za statistiku (RZS).
Blokada ispred Visoke škole računarstva i elektrotehnike (VIŠER) na Voždovcu, koju su organizovali studenti i građani, razbijena je dolaskom policije, a više učesnika skupa dobilo je prekršajne prijave.
Građani i studenti u blokadi organizovali su nekoliko protesta u Srbiji. Užičani su blokirali jednu raskrsnicu u naselju Krčagovo, a pre toga su protestovali ispred Gradske kuće. U Kragujevcu je organizovan skup ispred Rektorata, dok su se Novosađani okupili kod Futoške pijace.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal saopštilo je da trpi pritiske i nedozvoljen uticaj, a pravnik Milan Antonijević i advokat Dragoslav Ljubičanović za Newsmax Balkans objašnjavaju prirodu tih pritisaka i kako se rešavaju na različitim nivoima.
Nakon devet pokušaja vantelesne oplodnje, Suzana iz Subotice konačno očekuje devojčicu. Centar za VTO u subotičkoj bolnici do sada je uspešno doveo do rođenja više od 50 beba, a do kraja godine očekuje se više od 100 novorođenčadi.
Komentari (0)