(FOTO) Održana državna ceremonija povodom Dana primirja na Novom groblju, prethodno Vučević položio venac na Avali
Centralna državna ceremonija povodom Dana primirja održana je kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu na Novom groblju, a prethodno je premijer Srbije Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Srbije položio venac na Spomenik neznanom junaku na Avali.
Vučević je upisao u spomen-knjigu da je jedna cela generacija prekinula život zbog Srbije i da je mladost ostala na poljima Cera, Kolubare, Mačkovog kamena, Kajmakčalana, pa sve do Karavanki.
"Jedna žrtva kakve nema ravne u evropskoj istoriji. Ti su ljudi umrli i gladovali, ratovali i krvarili, ali Srbiju nisu dali. Našu zastavu, čast, slobodu i obraz. To su bile dužnost i vera, to je bio zavet slobodi i Lazarevoj Srbiji. Hvala vam na svemu što ste imali i dali. Hvala vam što ste utrli pravac i put. Hvala vam što ste nas učinili dostojnim da se možemo zvati vašim potomcima. Naš jedini zavet jeste da budemo Vas dostojni. Neka živi Srbija u večnosti! Neka se zna da smo na današnji dan trijumfalno pobedili kao narod i država!", napisao je Vučević u spomen-knjizi.
Foto: Tanjug/Jadranka Ilić
Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović je na Novom groblju poručio je da se nikada ne smeju zaboraviti oni koji su se borili i žrtvovali se za slobodu.
"Njihova hrabrost i ljubav prema otadžbini moraju nam biti večiti orijentir. Decenije neopravdanog zaborava zamenilo je novo vreme, u kom najslavnije pokolenje u istoriji našeg roda dobija dostojnu ljubav i poštovanje svojih potomaka i države", rekao je Starović, koji je predvodio državnu delegaciju.
Zvaničnici i diplomateodali počast
Vence su položili i ministar spoljnih poslova Marko Đurić i predsednik Skupštine grada Beograda Nikola Nikodijević, delegacije Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, kao i šef Delegacije Evropske unije u Srbiji Emanuele Žiofre, američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil i drugi predstavnici diplomatskog kora, te udruženja opredeljenih za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, boračkih udruženja i diplomatskog kora.
Nikola Nikodijević je istakao da je jako važno što Grad Beograd obeležava Dan primirja koji se obeležava u celom svetu i ocenio da je Prvi svetski rat kod nas bio nepravedno zapostavljen u odnosu na Drugi svetski rat.
"Veoma je značajno napomenuti je da smo kao zemlja u Velikom ratu u odnosu na broj stanovnika dali najveći broj žrtva, preko 1.200.000, a od toga više od 800.000 žrtava bili su civili. Borba i herojstvo našeg naroda naišli su na veliki odjek u svetu pa je i predsednik SAD Vudro Vilson istakao srpsku zastavu na Beloj kući kao znak počasti i herojstva našeg naroda u Velikom ratu", poručio je Nikodijević, preneo je Beoinfo.
Pre početka ceremonije polaganja venaca episkop lipljanski Dositej je služio pomen stradalim braniocima prestonice.
U zemljama pobednicama u Prvom svetskom ratu obeležava se Dan primirja, a u Srbiji je to državni praznik. Potpisivanjem primirja 11. novembra 1918. godine okončan je Prvi svetski rat, najrazorniji koji je svet do tada video.
Natalijina ramonda, cvet feniks, koji se nalazi na amblemu koji se nosi na reveru uoči i na Dan primirija 11. novembra, predstavlja simbol stradanja i pobede srpskog naroda u Prvom svetskom ratu.
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se u znak sećanja na 11. novembar 1918. godine, kada je potpisano primirje, čime je okončan Prvi svetski rat. U Srbiji se Dan primirja kao državni praznik obeležava od 2012. godine.
Srbija je u Prvom svetskom ratu izgubila 1,24 miliona ljudi, odnosno 28 odsto celokupnog stanovništva po popisu iz 1914. godine. U svetu je u Prvom svetskom ratu poginulo više od 17 miliona ljudi.
Milićević položio venac na Francuskom vojnom groblju
Đorđe Milićević, ministar bez portfelja zadužen za odnose sa dijasporom je, ispred Vlade Republike Srbije, povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu položio venac na Francuskom vojnom groblju u Beogradu i odao poštu stradalima u Prvom svetskom ratu, saopšteno je iz njegovog kabineta.
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
"Pobeda u Velikom ratu predstavlja jedan od najvažnijih trenutaka u modernoj istoriji Srbije i njen značaj je mnogo veći od vojnog trijumfa, ona je simbolizovala nesalomiv duh naroda i pravo Srbije na slobodu i suverenost. Danas, sećanje na pobedu i ogromne žrtve ima važno mesto u kolektivnom identitetu Srbije", izjavio je on.
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić
On je podsetio na savezništvo Francuske i Srbije u Prvom svetskom ratu, koje predstavlja jedno od najsvetlijih poglavlja u istoriji srpsko-francuskih odnosa, ukazavši da su se francuski vojnici borili rame uz rame sa srpskim, a da "prijateljstvo stvoreno u rovovima snažno odjekuje i više od sto godina kasnije".
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Premijer pokrajine Bajern Markus Zeder, u čuvenoj kraljevskoj rezidens palati u centru Minhena, uručio je svečana priznanja i ordenje građanima pokrajine koji su proteklih godina svojim nesebičnim, hrabrim i ličnim angažovanjem spasavali ljudske živote. Među njima je i naš građanin Nenad Bošković.
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Komentari (0)