MMR vakcina zaostaje u odnosu na druge: "Skoro svake godine ne postignemo zamišljenih 95 odsto za kolektivni imunitet"

U 2024. godini 14,3 miliona dece širom sveta nije primilo nijednu vakcinu, što je neznatno manje nego 2022. godine. Iako su ovi brojevi u blagom padu, oni su i dalje veći nego pre pandemije kovida-19, kada je globalni zdravstveni sistem bio stabilniji.

19.07.2025. 16:40

MMR vakcina zaostaje u odnosu na druge: "Skoro svake godine ne postignemo zamišljenih 95 odsto za kolektivni imunitet"

Zbog smanjenog obuhvata vakcinacijom, broj slučajeva malih boginja u Evropi i Centralnoj Aziji udvostručio se u 2024. i dostigao najviši nivo u poslednjih 25 godina.

Kod nas, procenat vakcinisane dece MMR vakcinom i ostalim vakcinama je u porastu u odnosu na obuhvat koji je bio na početku pandemije kovida, ali nedovoljno za kolektivni imunitet.  

Efekti pandemije koronavirusa i dalje su prisutni na različite načine.

Procenat vakcinisane dece MMR vakcinom, kao i drugim obaveznim vakcinama u Srbiji, u porastu je u odnosu na početak pandemije, kada su mnogi roditelji izbegavali vakcinaciju iz straha da će njihova deca biti izložena virusu u zdravstvenim ustanovama, kažu stručnjaci.

Printscreen: Newsmax Balkans

Pandemija je, osim toga, ostavila i uticaj na poverenje u vakcine.

U Srbiji je u 2024. godini registrovano 886 slučajeva malih boginja.

Većina obolelih bila je nevakcinisana ili nepoznatog vakcinalnog statusa. Od početka ove godine do kraja juna zabeleženo je 197 slučajeva morbila.

Cilj steći kolektivni imunitet

Obuhvat MMR vakcinacijom u Srbiji u 2024. godini bio je u blagom padu u odnosu na 2023. godinu. Stručnjaci upozoravaju da smo i dalje ispod preporučenih 95 odsto, koliko je potrebno za kolektivni imunitet. 

Imunolog i pedijatar doktorka Nevena Raketić dodala je da skoro svake godine ne postignemo tih 95 odsto.

"Posebno što se tiče MMR vakcine skoro da svake godine ne postignemo zamišljenih 95 odsto. Zašto kažemo da je toliko potrebno? Da bismo napravili kolektivni imunitet. Dakle, da bi se zaštitila i ona deca koja ne mogu da primaju vakcine kao što su deca sa nekim teškim hroničnim bolestima, neurološkim bolestima", ukazala je doktorka.

"Ponovo se javlja veliki kašalj"

U poređenju sa drugim obaveznim vakcinama u Srbiji, koje dostižu pokrivenost od 93 do 98 procenata, MMR vakcina zaostaje.

Ovo stvara prostor za pojavu zaboravljenih bolesti, a najveći strah jeste od malih boginja jer tu najčešće dolazi do komplikacija, kažu stručnjaci.   

"Pored malih boginja obratila bih pažnju na to da se u poslednje dve godine javlja ponovo veliki kašalj ili pertusis, bolest koja je potpuno bila zaboravljena. Tako da su te dve osnovne bolesti na koje bih obratila pažnju.I upravo u MMR vakcini, jedno M odnosi se na morbile ili male boginje, drugo M odnosi se na mums ili parotitis, zauške i R se odnosi na rubeola virus", navela je ona. 

Printscreen: Newsmax Balkans

Stručnjaci kažu da su neželjene reakcije uobičajene crvenilo, otok i povišena temperatura.

Podaci Batuta pokazuju da je za vreme trajanja pandemije kovida 2020. i 2021. godine u Srbiji zabeležen najniži obuhvat vakcinacije MMR vakcinom u poslednjih 20 godina.

Sa padom vakcinacije protiv malih boginja nakon pandemije suočavaju se i Sjedinjene Američke Države. U prvoj polovini ove godine ova država beleži najteži period po pitanju širenja malih boginja u poslednje tri decenije.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)