Seničić (YUTA): Svi turisti su bezbedni na Halkidikiju, zabrana kretanja se odnosi na deo u brdima
Svi turisti iz Srbije su bezbedni i nemaju razloga da brinu, izjavio je direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić povodom potpune zabrane kretanja vozila i pešaka u delovima Halkidikija zbog "veoma visokog rizika" od požara.
Seničić je za Tanjug rekao da se ta zabrana odnosi na one delove poluostrva gde turistima nije mesto kada su ovako velike vrućine, a to je deo u brdima gde je zabranjeno okupljanje i bavljenje bilo kakvim aktivnostima na slobodnom prostoru kako zbog njihove lične sigrunosti i visokih temperatura koje mogu da izazovu zdravstvene probleme, tako i zbog eventualne nepažnje koja može da izazove požar.
"Kada je reč o funkcionisanju priobalnog dela tu se ništa neće menjati, iako se ovo upozorenje odnosi na sve turiste i lokalnom stanovništvo. Za sada čak nemamo ni jedan manji požar koji je primećen. Verujem da su Grci u pripavnosti i da ukoliko dođe do toga, neće tuiristima ni na koji način preseti odmor", ocenio je on.
Najpopularnije destinacije za letovanje
Na pitanje gde ove godine najradnije letuju Srbi i kakva je sezona na omiljenim srpskim destinacijama, Seničić je rekao da najvećih broj srpskih turista će ove godine biti u Grčkoj, oko milion što je za desetak odsto manje nego prošle godine.
Pored Grčke, Seničić je dodao da srpski turisti najčešće idu u Crnu Goru, Tursku, Egipat, Tunis koje su značajno poskupele u odnosu na prošlu godinu, zbog čega postoji manje interesovanje nego ranijih godina.
Foto: Tanjug/ Tanjug video
Kako je naveo, Španije i Italija bečeže otprilike slične rezultate kao prošle godine, dok je Bugarska takođe u blagom padu iako je to destinacija ima jako dobar odnos cene i kvaliteta.
"Hrvatska sa izuzetno velikim poskupljenjem u odnosu na prošlu godinu, interesantna pojedinim putnicima, ali nije destinacija koja vuče veliki broj putnika. Tačno je da i mi beležimo između 15 i 20 odsto manjeg broja putnika koji putuju preko turističkih agencija, slična je situacija i sa individualnim putnicima", izjavio je on.
Seničić je rekao da jedan od razloga pada posete turista su povećanje cena, ekstremno visoke temperature, ali i političke okolnosti u sveu i na lokalnom nivou u Srbiji, koje utiču na odluke ljudi da letuju i putuju.
"Najvažnije da se turisti ponašaju u skladu sa zakonom"
Komentarišući to što je Grčka pooštrila Zakon o saobraćaju uvodeći značajno veće novčane kazne, pa čak i zatvorske, uz oduzimanje vozačkih dozvola za određene prekršaje, što se odnosi i na turiste, Seničić je rekao da je za srpske turiste najvažnije da se ponašaju u skladu sa zakonom kao i u Srbiji, i da onda neće imati nikakvih problema.
Ko nije rezervisao letovanje krajem prošle ili početkom ove godine, sada se suočava sa skupljim aranžmanima. Koje su destinacije najpristupačnije, gde su cene najviše "skočile" i kakva je potražnja, za Otvori oči odgovara Aleksandar Seničić iz Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA).
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je da su grčka ostrva Mikonos i Santorini uveli jednokratne takse od 20 evra zbog prekomernog broja turista koji utiču na svakodnevni život stanovništva.
Grčka uskoro uvodi stroži Zakon o saobraćaju koji donosi veće kazne za vožnju u alkoholisanom stanju i nepropisno parkiranje u cilju povećanja bezbednosti i smanjenja broja nesreća, objavila je Nacionalna asocijacija turističkih agencija - YUTA.
"To je bila ideja kada smo pustili u etar ovu informaciju, kako bismo edukovali ljude da se ponašaju kako zakon od njih zahteva. Znamo iz prakse da ranijih godina sitniji prekršaji nisu bili kažnjavani, međutim dešavalo nam se kada su bile velike poplave da sva nepropisno parkirana kola su bila odneta u more. Iz tog razloga je Grčka pooštrila mere, pogotov kada je reč o parkiranju u turističkim mestima", objansio je on.
Prema njegovim rečima, u Grčkoj se skidaju tablice kada se napravi prakršaj, koje mogu da budu vraćene odmah po plaćanju kazne, ali može da se da taj prekršaj zahteva oduzimanje tablica na duži vremenski rok što onemogućava turistima da se vrate kolima kući.
U emisiji Sinteza, predsednik Udruženja književnika Srbije, Miloš Janković, otkriva kako marginalizacija kulture negativno utiče na društvo i podstiče površne vrednosti. Janković upozorava da je budžet za kulturu u Srbiji znatno ispod evropskog proseka, dok država, iako sluša, ne čini dovoljno da odgovori na potrebe kulturnog sektora.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-FILMSKE NOVOSTI PRIKAZUJU TITOVA SOBA TAJNI-TITO I UMETNOST
Arhivski snimci, važni događaji i retki filmovi biće predstavljeni u posebnom segmentu programa, pružajući autentičan prikaz istorije na filmskom platnu.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Policija u Kragujevcu uhapsila je M. J. (40) iz Valjeva, koji se sumnjiči da je oko 20.30 časova iz automatske puške pucao u pravcu jedne kući u Primorskoj ulici.
Ministar spoljnih poslova u Vladi Republike Srbije Marko Đurić i direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković razgovarali su sa predstavnicima ambasada zemalja Kvinte.
Velike vrućine prouzrokuju probleme na elektroinstalacijama. Kvare se liftovi, pregrevaju elektrovodovi, nestaje struja. U Surčinu je čak došlo do eksplozije električnog bicikla. Zbog čega se to dešava?
U eri digitalizacije, kada su aplikacije za banke, državne usluge i komunikaciju postale sastavni deo svakodnevice, postavlja se pitanje koliko naši najstariji sugrađani uspevaju da se snađu u takvom okruženju.
Rok za prijavljivanje novih studenta za upis u prvom upisnom roku na fakultete ističe 23. jula, a najveće interesovanje budući brucoši Beogradskog univerziteta pokazali su za Fakultet organizacionih nauka, Ekonomski, Medicinski i Pravni fakultet.
Ministarstvo spoljnih poslova Sjedinjenih Američkih Država (Stejt department) navelo je da nema komentar na hapšenje zamenika direktora Kancelarije Vlade Srbije za Kosovo i Metohiju Igora Popovića.
Kolektiv Visoke zdravstvene škole Akademije strukovnih studija Beograd saopštio je da je nenastavno i nastavno osoblje Odseka na miran način i bez ikakvih incidenata, u zakonskim okvirima, došlo na svoja radna mesta čime je prekinuo fizičku blokadu započetu pre skoro četiri meseca.
"Potresene smo, tužne i ljute", ovom rečenicom počinju objave autonomnih ženskih organizacija na društvenim mrežama, a iza nje stoji užasna stvarnost: jedanaest žena ubijenih u Srbiji samo od početka ove godine. U poslednjih 14 godina - više od 400.
Delegacija EU u Beogradu dodelila je priznanja za desetoro heroja iz Srbije koji su svojim nesebičnim delima i posvećenošću zajednici pokazali prave vrednosti solidarnosti i dobrote, temeljne principe na kojima počiva Evropska unija.
Komentari (0)