(FOTO) Napadom Austrougarske na Srbiju pre 111 godina počeo Prvi svetski rat
Prvi svetski rat počeo je na današnji dan pre 111 godina, 28. jula 1914. godine, napadom Austrougarske na Srbiju. Tog dana Austrougarska je objavila rat Srbiji.
Njena vojska započela je rat iste noći artiljerijskim dejstvom sa ratnog broda Bodrog. Bilo je pritom i svedočanstava da su napadi na tlo Srbije, artiljerijski, započeli i ranije, kao kod Velikog Gradišta.
Objava rata Srbiji dostavljena je otvorenim telegramom. U njemu je stajalo da se Austrougarska nalazi u ratnom stanju sa Srbijom, uz napomenu da odgovor Srbije na zahteve Beča, ultimatum, nije zadovoljio.
Foto: AP
Baron fon Gizl, poslanik Dvojne monarhije u Beogradu, predao je ultimatum nekoliko dana ranije, 23. jula u večernjim satima, Lazaru Pačuu, ondašnjem ministru finansija, u svojstvu zastupnika predsednika Kraljevske srpske vlade Nikole Pašica.
Beč optužio Beograd
Zvanični Beč tim tekstom je optužio Srbiju za, navodno, podrivačku aktivnost protiv Austrougarske. U tekstu je potencirano da su u Srbiji atentatori obučavani, naoružani, a onda i prebačeni preko granice u Austrougarsku.
Foto: AP
Neposredan povod za napad na Srbiju, zapravo opravdanje, bila je tragedija koja se dogodila u Sarajevu na Vidovdan 28. juna 1914, tačno mesec dana pre početka rata, kada je ubijen austrougarski prestolonaslednik nadvojvoda Franc Ferdinand.
Mlada Bosna
Pripadnici Mlade Bosne, koji su izvršili atentat, bili su ogorčeni protivnici Austrougarske, ne samo iz nacionalnih, patriotskih razloga, nego i socijalnih, pošto Dvojna monarhija nije promenila feudalno nasleđe Turske na prostoru Bosne i Hercegovine, nego je odlučno štitila povlašćeni status muslimanskih veleposednika, što je ogromna većina tamošnjeg stanovništva videla kao tešku nepravdu.
Istovremeno, mladobosanci su bili uverene pristalice jugoslovenske nacionalne ideje, što oni nipošto nisu razdvajali od srpskog patriotizma.
Foto: AP/Charlie Riedel
Bilo je među njima predstavnika sve tri versko nacionalne grupe Bosne i Hercegovine, ali najviše Srba. Na osnovu istrage vođene u Sarajevu pošto se atentat dogodio, zaključeno je da su atentatori boravili u Srbiji, kao i da su tim putem doneli oružje.
Iako je ustanovljeno da zvanični Beograd, odnosno vlasti Kraljevine Srbije nisu imale veze sa atentatom, pojedini pripadnici državnih službi Srbije pomogli su potonje atentatore.
Ultimatum sadržao deset tačaka
Prilikom predaje ultimatuma izaslaniku Nikole Pašića, Lazaru Paču, 23. jula, baron Gizl naglasio je da se zvanični odgovor Beograda očekuje u roku od dva dana. Tekst ultimatuma sadržao je deset tačaka.
Zahtevana je obustava propagande protiv Austrougarske, ma u kom vidu, obustava rada organizacija koje, po tumačenju Beča, rade protiv Dvojne monarhije, pre svega se mislilo na Narodnu odbranu.
Foto: AP
Isto tako, da se iz obrazovnog sistema ukloni sve protivno interesima Austrougarske.
Potom, da se iz državne službe odstrane sva lica za koja se iz Beča tvrdi da su se bavila podrivačkim radom protiv Austrougarske. Zahtevano je, odmah, hapšenje svih osumnjičenih za pomoć u atentatu, kao i efikasno zatvaranje granice.
Vojvoda Živojin Mišić, proslavljeni ratni zapovednik Srba u Prvom svetskom ratu, rođen je 19. jula 1855, pre 170 godina. Mišić je, po nepodeljenom mišljenju, bio među najuspešnijim zapovednicima Prvog svetskog rata, a među Srbima njegove zasluge su neizmerne, zbog čega mu je dodeljen čin vojvode.
Opštom ofanzivom austrougarske Balkanske vojske u Prvom svetskom ratu na srpske položaje 16. novembra 1914. godine, pre 110 godina, započela je Kolubarska bitka koja je završena mesec dana kasnije velikom pobedom srpske vojske pod vođstvom Živojina Mišića.
Ministar odbrane Bratislav Gašić predvodio je Centralnu državnu komemorativnu svečanost povodom obeležavanja 108. godišnjice iskrcavanja srpske vojske na jonska ostrva Krf i Vido.
Isto tako, insistiralo se na učešću austrougarskih službenih lica na teritoriji Srbije prilikom istraga, kao i sprovođenja sudskih postupka protiv navedenih lica.
Suočene sa pretnjom rata sa superiornom Austrougarskom, srpske vlasti izašle su u susret svim zahtevima zvaničnog Beča, izuzev učešća organa Dvojne monarhije u istrazi, odnosno sudskim postupcima na teritoriji Srbije, pri čemu je naglašen žal zbog tragičnih događaja u Sarajevu i neodgovornog čina atentatora, major Vojislav Tankosić je uhapšen, a potraga je pokrenuta i za drugim osumnjičenima.
Foto: Ministarstvo odbrane
Odgovor su u krajnje pomirljivom vidu sročili Nikola Pašić i Stojan Protić. On je zatim dostavljen u poslanstvo Austrougarske u Beogradu neki minut pre 18. časova 25. jula. Baron Gizl, međutim, već je napuštao Beograd. Bila je to prilika na koju se dugo čekalo u Beču, za kako su verovali, konačni obračun sa Srbijom.
U vrhovima Austrougarske, oficirskom koru, pa i javnosti, postojalo je oduševljenje idejom odlučnog obračuna sa Srbijom. U Srbiji nasuprot, iscrpljenoj u ratovima 1912/1913. opšti stav je bio da sukob sa Austrijom treba na svaki način izbeći.
Foto: Ministarstvo odbrane
Kada je postalo jasno da predstoji napad, Vlada i centralna državna tela Kraljevine Srbije izmešteni su u Niš, u skladu s nalogom od 25. jula, dok je Vrhovna komanda smeštena u Kragujevac.
Pošto je primio telegram s objavom rata, Nikola Pašić, predsedavajući Saveta ministara Kraljevine Srbije, zaputio se u zdanje Okružnog načelstva u Nišu. Sa balkona tog tela obratio se zatim okupljenom građanstvu predočavajući da je Srbija napadnuta.
Invazija na Srbiju
Masivna austrougarska invazija na Srbiju usledila je 12. avgusta upadom preko Drine Pete i Šeste armije. Paralelno, iz Srema i Banata, gde se nalazila Druga armija Austrougarske, vršena su diverzantska i artiljerijska dejstva, pre svega s ciljem zavaravanja, kako bi se skrenula pažnja sa težišnog udara preko Drine.
General Oskar Poćorek, zapovednik invazionih trupa, komandant Balkanske vojske Austrougarske, prethodno vojni guverener Bosne i Hercegovine od 1911, bio je odlučan da se najoštrije obračuna sa Srbijom.
Foto: AP
U Sarajevu, Bosni uopšte, delom i drugde, na delu je bila antisrpska histerija. Ubrzo po atenatu započeli su pogromi nad Srbima. Širom Austrougarske Srbi su hapšeni, mnogi streljani.
U Bosni je Poćorek od lokalne muslimanske fukare organizovao posebne formacije, Šuckorpus, čija je uloga bila teror nad Srbima. Preko 5.000 Srba je tada uhapšeno, 460 ubijeno.
Prva saveznička pobeda
Srpska vrhovna komanda shvatila je ubrzo da udar sa Drine nije zavaravanje, pa je usledila koncentracija trupa u toj oblasti. Tokom Cerske bitke avgusta Peta Austrougarska armija je potučena pa se u rastrojstvu povukla.
Za uspešno rukovođenje vojnim operacijama tokom Boja na Ceru Stepa Stepanović dobio je čin vojvode.
Foto: AP
Bila je to prva velika pobeda saveznika u Svetskom ratu. Posle poraza Poćorekovih invazionih trupa u Kolubarskoj bici novembra/decembra ni jedan vojnik Austrougarske nije se više nalazio na teritoriji Srbije, osim zarobljenika. Živojin Mišić nagrađen je potom činom vojvode.
Pobede Srba 1914. godine silno su podigle ugled Srba, kako među saveznicima, tako i u Beču i Berlinu.
Golgota preko Albanije
Zatim, u jesen 1915. Srbiju su udruženo napale Austronemačke trupe, pod komandom feldmaršala fon Makenzena. Odmah zatim i Bugari s leđa.
Posle tragičnog povlačenja preko planinskih vrleti do Jadrana, srpska vojska će se oporaviti na Krfu i u zaleđu Soluna, gde je obrazovan novi front.
Pobeda
Probojem Solunskog fronta, koji su izveli Srbi sredinom septembra 1918, i pobedonosnom ofanzivom Srba, Centralne sile su poražene.
Posle kapitulacija Bugarske, Turske, potom i Austrougarske, usledilo je primirje sa Nemačkom 11. novembra, čime je Prvi svetski rat okončan.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NEWSMAX USA-TOP STORY (R)
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
Predsednik Opštine Budva Nikola Jovanović proglasio je 29. jul za Dan žalosti u toj opštini zbog zločina na Slovenskoj plaži, kada je muškarac ubio svog brata i bratanca.
Pripadnici BIA u saradnji sa Policijskom upravom Prokuplje MUP Srbije su na prelazu Merdare uhapsili Sašu Đorđevića iz Štrpca zbog, kako pišu kosovski mediji, sumnje da je bio saradnik Obaveštajne službe Albanije, posredstvom Obaveštajne agencije Kosova.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podnelo je Višem sudu u Beogradu optužni predlog protiv Nikole V. (43) jer je 28. juna 2025. godine na neprijavljenom javnom skupu "Vidimo se na Vidovdan" vršio nasilje.
Osnovni sud u Prištini izrekao je danas kaznu zatvora u trajanju od pet godina Milunu Milenkoviću i Aleksandru Vlajiću za navodno krivično delo terorizam, a Dejan Pantić osuđen je na dve godine za navodno krivično delo huliganizam, dok je Miomir Vakić oslobođen optužbi.
Čak 73 putnika iz Srbije ostalo je na Kipru jer ih, uprkos uplaćenom aranžmanu, nije bilo u sistemu za povratni let. Aleksandar Seničić iz YUTA za Newsmax Balkans objašnjava da greška najverovatnije leži na strani avio-kompanije, a ne turističke agencije.
Prorektor za nastavu Univerziteta u Beogradu Dejan Filipović izjavio je da je broj prijavljenih kandidata na nivou tog univerziteta za pet odsto manji nego prošle godine i da opstanak te ustanove nije ugrožen.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković izjavio je da se za upis na fakultete Univerziteta u Beogradu ove godine prijavilo oko 1.000 kandidata manje nego prošle godine, i ocenio da je to epilog "obojene revolucije" i posledica toga što je univerzitet osam meseci bio potpuno disfunkcionalan.
Požar koji od subote gori na Kamenoj Gori iznad Prijepolja, na samoj granici Srbije i Crne Gore, stavljen je pod kontrolu, rekao je Drago Popadić, predsednik opštine Prijepolje.
Na auto-putu kod Stare Pazove u smeru ka Beogradu oko 8.30 časova zapalio se kamion, zbog čega se stvorila velika gužva na toj deonici, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz MUP.
Komentari (0)