(VIDEO) Nasilje u školama moguće suzbiti doslednom primenom zakona i relevantnijom nastavom

Država je izmenom krovnog zakona u prosveti krajem prošle godine donela pojačane vaspitno-disciplinske mere za nasilne učenike i njihove roditelje, ali uprkos pooštravanju sankcija nasilje pronalazi mesto u školama i ove godine.

Autor:  

Natalija Dojčinović

|  

18.10.2024. 14:21

(VIDEO) Nasilje u školama moguće suzbiti doslednom primenom zakona i relevantnijom nastavom
Foto: Tanjug/Vladimir Šporčić

U poslednjem u nizu incidenata lakše su povređena dvojica učenika četvrtog razreda srednje Tehničke škole "15. maj" u Prokuplju, nakon što ih je pretukao treći đak u sali za fizičko. U odgovoru tužilaštva iz Prokuplja za Newsmax Balkans je potvrđeno da je došlo do verbalnog, a zatim i do fizičkog obračuna između učenika. Policija je o svemu obavestila tužilaštvo 15. oktobra.

Iz Vlade Srbije poručuju da je dosledna primena zakona najvažnija u borbi sa vršnjačkim nasiljem, a struka predlaže relevantniju nastavu za đake.

Savetnica za sprečavanje nasilja u Kabinetu ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost Aleksandra Krstić Jović kaže za Newsmax Balkans da je dovoljno sasvim dosledno primenjivati postojeće propise.

“Kada kažem dosledno primenjivati - znači da za svaki slučaj kada se desi nasilje da se apsolutno od početka do kraja sprovede procedura koja je propisana zakonom i to je u najvećem broju slučajeva sasvim dovoljno. Mi na taj način kada sprovodimo proceduru za svaki slučaj nasilja kada se desi, mi i onima koji su u riziku da počine neki oblik nasilja poručujemo da to nije nešto što se toleriše i na taj način mi zapravo preventivno delujemo. Šaljemo poruku da postoji nulta tolerancija na nasilje, pojasnila je Krstić Jović.

"Relevantnija nastava za manje vaspitnih problema"

Prodekan za nauku Učiteljskog fakulteta u Beogradu Sanja Blagdanić smatra da bismo imali i bolja postignuća i manje vaspitnih problema i manje izostanaka kada bi nastava bila "relevantnija za učenike".

“Tako da, ne verujem samo u promene spolja i zakonska rešenja koja će kao čarobni štapić razrešiti probleme u obrazovanju. Obrazovanje je jedan kompleksan sistem u kojem i kada napravite i dobru i lošu stvar često ih ne vidite odmah nego za tri, pet ili 20 godina”, poručila je Blagdanić

Specijalista školske psihologije Biljana Lajović navela je da je neophodno da svi vrtići I škole imaju psihologe I pedagoge čiji rad uključuje I roditelje.

“Drugi korak je jačanje centara za socijalni rad, jer su oni u stvari u ime države napravljeni da pomognu roditeljima u vaspitavanju dece. I treći su potencijalna razvojna savetovališta pri domovima zdravlja kojih ima svuda po Srbiji, jer je suština da cela država ima takve službe", rekla je Lajović za Newsmax Balkans.

Foto: AP/Lee Jin-manSpecijalista školske psihologije Biljana Lajović

Govoreći o premeštanju dece iz jedne u drugu školu kao meru kazne za nasilničko ponašanje, Lajović je istakla da to vremenom potpuno izbledi u smislu sankcije ukoliko se istovremeno ne radi ništa sa detetom da shvati šta je uradilo i nauči kako treba drugačije da se ponaša.

Jurić: Rešenje je u bavljenju decom

Direktor Centra za nestalu i nezbrinutu decu Igor Jurić smatra da je ključno baviti se decom.

“Mi možemo podizati kazne, mi možemo trpati decu u zatvore, ali ako se decom ne budemo bavili, mi problem nasilja među decom i nad decom nećemo rešiti”, istakao je on.

Foto: MUP SrbijeIgor Jurić

Preventivne mere, edukacija, razvoj empatije i socijalizacije su najbolji alati za suzbijanje nasilja, ocenjuju sagovornici Newsmax Balkans.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)