(VIDEO) Nasilje u školama moguće suzbiti doslednom primenom zakona i relevantnijom nastavom
Država je izmenom krovnog zakona u prosveti krajem prošle godine donela pojačane vaspitno-disciplinske mere za nasilne učenike i njihove roditelje, ali uprkos pooštravanju sankcija nasilje pronalazi mesto u školama i ove godine.
Iz Vlade Srbije poručuju da je dosledna primena zakona najvažnija u borbi sa vršnjačkim nasiljem, a struka predlaže relevantniju nastavu za đake.
Savetnica za sprečavanje nasilja u Kabinetu ministarke bez portfelja zadužene za rodnu ravnopravnost Aleksandra Krstić Jović kaže za Newsmax Balkans da je dovoljno sasvim dosledno primenjivati postojeće propise.
“Kada kažem dosledno primenjivati - znači da za svaki slučaj kada se desi nasilje da se apsolutno od početka do kraja sprovede procedura koja je propisana zakonom i to je u najvećem broju slučajeva sasvim dovoljno. Mi na taj način kada sprovodimo proceduru za svaki slučaj nasilja kada se desi, mi i onima koji su u riziku da počine neki oblik nasilja poručujemo da to nije nešto što se toleriše i na taj način mi zapravo preventivno delujemo. Šaljemo poruku da postoji nulta tolerancija na nasilje, pojasnila je Krstić Jović.
"Relevantnija nastava za manje vaspitnih problema"
Prodekan za nauku Učiteljskog fakulteta u Beogradu Sanja Blagdanić smatra da bismo imali i bolja postignuća i manje vaspitnih problema i manje izostanaka kada bi nastava bila "relevantnija za učenike".
“Tako da, ne verujem samo u promene spolja i zakonska rešenja koja će kao čarobni štapić razrešiti probleme u obrazovanju. Obrazovanje je jedan kompleksan sistem u kojem i kada napravite i dobru i lošu stvar često ih ne vidite odmah nego za tri, pet ili 20 godina”, poručila je Blagdanić
Direktorka organizacije "Prijatelji dece Srbije" Iva Eraković kaže da na osnovu izveštaja Zaštitnika građana u Srbiji svako deseto dete u školi trpi nasilje. Zaštitnik građana Zoran Pašalić ističe da se građani najčešće žale na centre za socijalni rad i ministarstva.
Dva učenika četvrtog razreda srednje Tehničke škole "15. maj" u Prokuplju primljena su u prokupačku bolnicu sa lakšim povredama, nakon što ih je napao 18-godišnjak, potvrđeno je za Newsmax Balkans iz Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu.
Specijalista školske psihologije Biljana Lajović navela je da je neophodno da svi vrtići I škole imaju psihologe I pedagoge čiji rad uključuje I roditelje.
“Drugi korak je jačanje centara za socijalni rad, jer su oni u stvari u ime države napravljeni da pomognu roditeljima u vaspitavanju dece. I treći su potencijalna razvojna savetovališta pri domovima zdravlja kojih ima svuda po Srbiji, jer je suština da cela država ima takve službe", rekla je Lajović za Newsmax Balkans.
Govoreći o premeštanju dece iz jedne u drugu školu kao meru kazne za nasilničko ponašanje, Lajović je istakla da to vremenom potpuno izbledi u smislu sankcije ukoliko se istovremeno ne radi ništa sa detetom da shvati šta je uradilo i nauči kako treba drugačije da se ponaša.
Jurić: Rešenje je u bavljenju decom
Direktor Centra za nestalu i nezbrinutu decu Igor Jurić smatra da je ključno baviti se decom.
“Mi možemo podizati kazne, mi možemo trpati decu u zatvore, ali ako se decom ne budemo bavili, mi problem nasilja među decom i nad decom nećemo rešiti”, istakao je on.
Preventivne mere, edukacija, razvoj empatije i socijalizacije su najbolji alati za suzbijanje nasilja, ocenjuju sagovornici Newsmax Balkans.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)